ÇevreEkonomiManşet‘BURDUR’un İNSUYU BÖLGESİ’NE DOĞRU GENİŞLEME ÖNERİSİ;’ bir başka bahara mı kaldı?

5 sene ago

Burdur şehir merkezinde yıllardır gündemde olan daha nitelikli ve kalite içme suyu konusunda Burdur Belediyesi’nin yeni girişimleri, Belediye yönetiminin mevcut içme suyunun temin edildiği İnsuyu havzası’nda Gökpınar’da açılan 4 yeni sondaj için taşıdığı beklenti, Burdur’un geleceğine yönelik önerileri, tartışmaları da derinden etkileyecek gibi gözüküyor.

9 Aralık Çarşamba günü Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’in Gökpınar mevkiinde yaptığı açıklamalar, İnsuyu bölgesinin daha uzun bir süre Burdur’un içme suyu ihtiyacını karşılayabileceğini ortaya koyması, şehrin o bölgeye doğru genişlemesi gerektiğini savunanlara, ‘yeni Burdur’ tartışmalarına da başka bir boyut katacak gibi gözüküyor.

Burdur’un gelişmesi, kalkınması, arzulanan ticari-ekonomik atılımları sağlayabilmesi için özellikle Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ)Yerleşkesinin de Örtülü’ye kurulmasının ardından kentin o bölgeye doğru genişlemesi gerektiğini, o bölgenin de imara açılması, yol ekonomisinin işlerlik kazanması gerektiğini söyleyenler Burdur’da arttı.

Burdur’da İnsuyu bölgesine yönelik tartışmalarda iki tez, karşı karşıya geliyor. “Şehrin Örtülü’ye doğru, İnsuyu’na doğru yayılması, yeni Burdur’un o bölgede konuşlandırılması” önerisinde, hemen ilk akla gelen husus; ‘içme suyu kaynakları.’ Bu öneriyi gerçekçi, doğru bulmayanlar içme suyu argümanını hatırlatarak, Burdur merkezin içme suyu ihtiyacının İnsuyu havzasından karşılandığını vurgulayarak, Burdur’un alternatif, yeni içme suyu kaynakları bulmadıkça, İnsuyu’ndan su gelmeye devam ettiği takdirde, bu bölgede yapılaşma başta olmak üzere diğer faaliyetlerin mümkün olmadığının altını çiziyorlar…

Bir yanda MAKÜ’nün Örtülü’ye kurulması, binaların yükselmeye başlamasından sonra Burdur’un ‘İnsuyu merkezli’ gelişmesi, Antalya yolu üzerinde olma avantajını da kullanarak bu bölgenin ‘çekim merkezi’ haline gelmesi gerektiğini ileri sürenler, (BUTSO Başkanı Yusuf Keyik, Esnaf Odaları Başkanı Recep Kalkan, kamuoyuna yaptıkları açıklamalarda; Burdur’un Örtülü’ye doğru, İnsuyu’na doğru genişlemesi gerektiğini belirtmişlerdi) bir tarafta ise; içme suyu Gökpınar’dan Çine ovası’ndan temin edildiği müddetçe, bu bölgeye hiçbir şeyin yapılamayacağını, hatta kaçak yapıların, bölgede büyük bir geçim kaynağı haline gelen fasulyeciliğin bile yapılmaması gerektiğini savunanlar…

İnsuyu konusunda bu iki karşıt görüş ortada iken, Belediye Başkanı Ercengiz’in Gökpınar suyu hakkında yaptığı açıklamalar, ‘İnsuyu havzasının yine içme suyu temininde en önemli kaynak olacağına’ dair beyanatı, Burdur’un geleceğine dair öngörülerin de değişmesi anlamına geliyor. Gökpınar suyu daha da aktif hale getirildiğinde, Örtülü-İnsuyu hattının kentin yeni cazip bir merkezi olması gerektiğini ifade etmek, bir temenniden öte geçemeyecek.

Mücavir alan edilen, yapılaşmaya müsaade edilmeyen İnsuyu bölgesi, aslında bünyesinde pek tezatı yaşıyor! “Bir tarafta; içme suyu gerekçesiyle yapılaşmaya izin verilmiyor, bir tarafta hemen yakınına Üniversite Yerleşkesi inşa ediliyor. Bir tarafta ilaçlı tarıma izin verilmezken, bir tarafta fasulye yetiştiricilği önemli bir ekonomik faaliyet haline geliyor.”

Uzman görüşler: ‘Günlük çözüm’

Bazı uzman görüşlere göre; İnsuyu hattında yeni kuyular açmak günlük çözüm. Burdur’un nüfusu arttığında Gökpınar’dan gelen yeni takviyeler de yetmeyecek. 1974 yılında içme suyu havzası olarak ilan edilen Çine Ovası İnsuyu bölgesindeki, içme suyu temini o günlerin şartlarında doğru bir tercih idi… Nitekim 1990’lı yıllarda İnsuyu’nda açılan 25 yeni kuyu ile kentin içme suyu ihtiyacı karşılanmaya devam edilmesi de o günlerin şartlarında doğru bir yaklaşımdı.

Lakin; günümüzde 2015 şartlarında uzman otoriteler; Burdur’un içme suyu temininde daha kalıcı, sağlam su kaynaklarına ihtiyacı olduğunu vurguluyor.

Kaçak yapılaşma, fasulye tarımı gibi tezatların yanısıra, MAKÜ’nün hemen yanıbaşına inşa edilmesi gibi değişen şartlardan dolayı, içme suyu meselesinin İnsuyu yerine başka yerlerden içme suyu ihtiyacının karşılanması gerektiğini, bu noktada siyasi iradenin Burdur halkına tam destek vererek, Burdur Belediyesi işbirliğiyle daha somut çözümler üretilmesi gerektiğini belirtiyorlar.

 

Kodlama : SadeMedia Interactive