EkonomiManşetBURDUR’un İHRACATI’nın % 82’sini mermer ve doğaltaş oluşturuyor

1 sene ago

Burdur Doğaltaş ve Madenciler Derneği (BURDOĞTAŞ) Başkanı Nasuh Ekinci Burdur’dan 2018 yılında gerçekleşen 193 Milyon 585 bin 700 Dolarlık ihracatın yüzde 82’lik kısmını Mermer ve Maden ürünlerinin oluşturduğunu söyledi.

Mermer ve Maden Sektörü için 2018 yılının başarılarla dolu geçtiğini DHA’ya anlatan Ekinci; “Sektörümüzün yapmış olduğu ihracatımızda önceki yıllara göre artış sözkonusu. Sektörümüz Burdur’da yatırım yapmaya devam ediyor. 269 olan Mermer Ocağı sayısı geçen yıl 275’e çıktı. İhraç ettiğimiz taş çeşitliliğinde de artış var” dedi.

Ekinci şunları söyledi: “2017 yılında 154 Milyon 649 bin 760 Dolar olan ihracat rakamımız 2018 yılı sonunda yüzde 2,7’lik artışla 158 Milyon 884 bin 130 Dolar olarak gerçekleşti. Sektörümüz önceki yıllara göre kendi rekorunu kırdı.            Burdur’un toplam ihracatı 2017 yılında 187 Milyon 678 bin 270 Dolar iken 2018 yılında yüzde 3’lük bir artışla 193 Milyon 585 bin 700 Dolara yükseldi. Burdur’un ihracatının yüzde 82’sini mermer ürünleri ve işlenmiş mermer ihracatı alıyor. Diğer sektörlerin ihracat rakamı toplam ihracatın içinde yüzde 18 lik bir kısım. Biz diğer sektörlerin de Mermer sektörü gibi çok başarılı olmasını, ihracat rakamlarını artırmasını ve istihdama katkılar sağlamasını, kaynak kullanımını en iyi şekilde yapmalarını arzu ediyoruz.”

Sektör olarak 2019 yılı ihracat hedeflerini 175-180 Milyon Dolar olarak belirlediklerini kaydeden Ekinci; “İnşallah bu rakamı aşarız. Bizim sektörümüzün İhtisas Organize Sanayi bölgesine ihtiyacı var. Merih’in (Mermer İhtisas Organize Sanayi Bölgesi) kurulması ile ilgili Sayın Valimiz ve Sayın Ticaret ve Sanayi Odası Başkanımız ile birlikte ortak çalışmalar yapıyoruz. Bu yıl çok daha hızlı neticeye gidecek çalışmalar yapacağımız kanaatindeyiz. 2019 yılı içerisinde Organize Sanayi Bölgesi için yatırımcılardan talep toplayacağız. Dünyada rekabet edebilmek için kümelenmeye ihtiyaç var. Mermer sektörü kümelenmeyi en öncelikli hedefleri arasına aldı. İnşallah kümelenmeyi de başararak sürdürülebilir rekabet içerisinde Burdur’un ve Burdur Beji mermerin çok ciddi bir yeri olacağı kanaatindeyiz” dedi.

Ekinci kış sezonunda sektörde istihdamda bir miktar düşüş olduğunu ancak Mart ayından itibaren yeniden istihdamda artışın başladığını, sektörde 11 bine yakın işçinin istihdam edildiğini belirtti.

Ekinci; “Sektörümüzün yeni pazar araştırmaları konusunda çok ciddi çalışmaları var. İhracatçılar Birlikleri ile Urge Projeleri var. İhracat için yeni yeni ülkelere gidip yeni ülkeler araştırırken ürün çeşitliliği ilede ihracatımızı artırmak istiyoruz. Dünya mermer ocaklarının yüzde 38’i Türkiye topraklarında. Dünyada 22 Milyar Dolarlık bir doğaltaş pazarı var ama biz bu hacim içerisinde sadece yüzde 10’luk yani 2 Milyar Dolarlık kısmını kullanabiliyoruz. Yüzde 40’a yakın rezervimiz varsa bu pazardan da yüzde 40 pay almalıyız. İnşallah bunu başaracağız” diye konuştu.

Kodlama : SadeMedia Interactive