EkonomiManşetBurdur’un ihracatında düşüş

1 sene ago

Burdur Doğaltaş Madenciler ve Mermer Makinaları Üreticileri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (BURDOĞTAŞ) Başkanı Nasuh Ekinci, maden ürünleri ihracatında 2019 yılının il üç ayında geçen yıla göre yaklaşık yüzde 16,5 düşüş yaşandığını söyledi. Ekinci, dernek binasında Yenigün Gazetesine yaptığı açıklamada ağır kış şartları nedeniyle üretimin azaldığını ve ihracat rakamının geçen yıla göre düştüğünü söyledi.

Türkiye’de İhracatçı Sayısı Artırılmalı

Türkiye’de yaklaşık 3 milyon’a yakın kayıtlı vergi mükellefi olduğunu ancak bunun yüzde birinden daha az, 35 bin aktif ihracatçı sayısı olduğunu anlatan Ekinci “Ülkemizi sıkıntıya sokan en önemli neden ihracatçı sayımızın azlığıdır. 2018 yılı sonunda 35 bin aktif ihracatçımızla 168 Milyar dolarlık bir ihracatla rekor kırdık. Bunu ülke olarak gündeme getirmemiz gerekiyor. Bugün dövizde yaşadığımız baskıyı, paramızın değer kaybetmesi devalüe olmasının en önemli sebebi bizim yeterli sayıda ih- racatçımızın olmamasıdır. İhracatçı sayımızın en az 135 bin olması gerekiyor. Birkaç gün içerisinde dövizin hızlı bir şekilde artmasının ihracat ve ihracatçımızın az olmasından kay- naklandığı kanaatindeyim.

Bu olguyu değiştirmemiz gerekiyor. Yapılacak tek şey İlgililerin ihracatçı sayısını artırma yolunda çalışma yapması lazım, Tür- kiye ancak ihracat yaparak, ürettiklerini yurt dışına satarak sürdürülebilir rekabetin içerisinde yer edinmek suretiyle kalkınmış ve başkalarına boyun eğmeyen, başkalarının karşısında çok gelişmiş bir ülke pozisyonunda olabilir. Türkiye’nin ihracatçı sayısının artırılması konusunda bizim önerimiz Türkiye İhracatçılar Meclisi olsun, Ticaret Bakanlığı olsun, Hükümetimiz, ilgililer ve sivil toplum kuruluşları ih- racatçı sayısının artırılması konusunda bir gün- dem oluşturup bunun etrafında bir planlamaya geçmek zorundayız” dedi.

Burdur İhracat Rakamları

Burdur’da 2018 yılında maden sektörü olarak çok başarılı bir yıl geçirdiklerini, ancak 2019 yılının ilk üç ayının iyi geçmediğini söy- leyen Ekinci “2018 yılının ilk üç ayında 33 milyon 617 bin dolarlık ihracat gerçekleştirmiştik fakat 2019 yılının ilk üç ayı bizim geçen yılki rakamlarımıza göre iyi geçmedi. Yüzde 16,5 oranında bir düşüş yaşadık. 2019 yılının ilk üç ayında 28 milyon 86 bin dolarlık bir ihracatımız gerçekleşti.” bilgisini paylaştı.

“Bu düşüsün sebeplerine bakacak olursak dünyadaki ticari savaşların çok ciddi bir etkisi var” diyen Ekinci, “ayrıca, bizden ithalat yapan ülkelerin aldıkları ekonomik önlem kararları bizleri etkiledi. Bunun yanısır ağır kış şartları geçirdik. Biliyorsunuz açık sahalarda çalıştığımız için kış şartları üretimi azaltıyor buna göre de ihracatımızın düşüş yaşanıyor” diye konuştu.

Ekinci “bu yıl Burdur’un genel ihracatında da düşüş yaşandı. ilk 3 ayda 36 milyon 880 bin dolarlık bir ihracatımız var. Bu rakam geçen yıla göre yüzde 12 oranında bir düşüş var. Geçen yıl aynı dönemde 41 milyon 869 bin dolardı. Burdur hem genel ihracat hem de maden ürünleri ihracatında bir düşüş yaşdı. Türkiye’nin maden ürünleri ihracatında da bir düşüş söz konusu. Geçen yıl ilk üç ayda 377 milyon 35 bin dolar olarak gerçekleşen maden ürünleri ihracatı bu yılın aynı döneminde 370 milyon 42 bin dolar olarak gerçekleşti. İhracatın düşmesi bizleri üzüyor. Tedbirler almamız gerekiyor. Burdur açısından baktığımızda, Burdur Beji mermerin yanısıra gri renkli taşların satılması Burdur ihracatının düşmesine sebep oldu. Biz Burdur’da gri ocaklarımız fazla yok. Ama sezonun iyi geçeceğini düşünüyorum. Çin ve İzmir’deki mermer fuarlarında müşterilerimizden aldığımız olumlu bilgiler neticesinde tekratr Burdur Beji’ne dönüş var. İnşallah yıl sonunda 160 milyon dolar’ın üzerinde bir ihracat gerçekleştireceğimizi tahmin ediyorum” diye konuştu.

Burdur’da şu anda 275 faal mermer ocağı olduğunu, 690’ın üzerinde işletme ruhsatı almış maden ocağı olduğunu belirten Ekinci yıl sonuna kadar bunlardan 10-15 arasında ocağın üretime geçeceğini söyledi.

Burdur’da mermer ocaklarından çıkan mermer blokların yüzde 90’nına yakınının ihraç edildiğini söyleyen Ekinci “bizim nihai ürün, iş- lenmiş ürün ihraç etmemiz gerekiyor. Bunun içinde ihtisas organize sanayi bölgesi ve kümelenme çalışmalarımız devam ediyor. Sektör bunun önemini son dönemde yaşadığımız krizlerle anladı. Hem Valiliğimiz hem Ticaret ve Sanayi Odamız ve Derneğimiz vasıtasıyla bu girişimlerin üzerinde duruyoruz. İnşallah bu yıl önemli bir neticeye doğru gideceğiz ve blok mermer satışından da en azından yüzde 50 üretime doğru geçişin hesabını yapıyoruz, bu da daha fazla istihdam daha fazla katma değer, daha fazla ihracat rakamı gibi birçok olumlu yansımaları olacağını düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

Kodlama : SadeMedia Interactive