EkonomiManşetBurdur’un hayvancılık potansiyeli DAHA İLERİYE NASIL TAŞINABİLİR? (Burdur heyetinden Bakan Çelik’e ziyaret)

3 sene ago

Burdur heyeti 6 Ekim 2016 Perşembe günü Ankara’da Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’i ziyaret etti. ‘Tarım ve hayvancılık kenti Burdur’un bu potansiyelinin daha ileriye nasıl getirilebileceğinin konuşulduğu ziyarette, yeni projeler de gündeme geldi.

Vali Şerif Yılmaz, Burdur Milletvekilleri Bayram Özçelik, Reşat Petek ile ilimizdeki tarım ve hayvancılık sektörü temsilcileriyle birlikte Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’i ziyaret etti. Vali Yılmaz, sektör temsilcileri ile birlikte kendilerini kabul ederek Burdur’un tarım ve hayvancılıkla ilgili taleplerini birinci ağızdan dinledikleri ve kendilerine böyle bir fırsatı verdikleri için Bakan Çelik’e Burdurlular adına teşekkür etti.

Gerçekleşen ziyarette; Burdur tarım ve hayvancılığının daha ileriye taşınması noktasında ne yapılabilir? bu konuda düşünülen projeler ve talepler Bakan Çelik’e arz edilerek, destekleri talep edildi. Ziyaretin devamında ilimizde süt kalitesini artırmaya yönelik yapılabilecek çalışmalar, süt’ün değerlendirilmesi ve süt fiyatlarının dalgalanmasından kaynaklanan sıkıntılar ve bu konuda üreticilerin zarar görmemesi için alınması gereken tedbirler konuşuldu. Bakanlık tarafından Burdur’da uygulanabilecek pilot projeler, hayvan ithalatı ile ilgili değerlendirmeler, kırmızı et üretimi ile ilgili görüşler dile getirildi.  Kooperatifler ve üretici örgütleriyle ilgili değerlendirmelerde bulunuldu.

Bakan Çelik, Burdur’un “Damızlık Düve Üretim Merkezi ”olarak belirlendiğini ayrıca “Hastalıktan Ari İl” olma noktasında da çalışma yapılarak Burdur’da tarım ve hayvancılığın ileriye taşımak için gerekli çalışmaları yapacaklarını belirtti.

Bakan Çelik’i ziyarette Vali Şerif Yılmaz’la birlikte Burdur Milletvekilleri Bayram Özçelik, Reşat Petek, AK Parti İl Başkanı Süleyman Faki, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ş. Fırat Erkal, Ziraat Odası Başkanı İbrahim Demir, Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Kazım Üstüner, Ticaret Borsası Başkanı Yılmaz Başar, Bucak Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hasan Yalçın Meçikoğlu, Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Kamil Özcan, Köy Koop Başkanı Yakup Yıldız, Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Turan Çayır, Burdur Güçbirliği’nden Şevket Aksöz, Bucak, Gölhisar ve Yeşilova Süt Birliği Başkanları ve Büğdüz Kooperatif Başkanı katıldı.

Kodlama : SadeMedia Interactive