EkonomiManşetBurdur’un girişimci kadınları; SENEM KARTAL: “Her bayanın kendine göre bir yeteneği var, istediği işi yapabilir”

3 sene ago

Girişimci bayanları konuk olduğu, “on parmağında 10 marifet!” yazı dizimizin bu haftaki konuğu eşi ve üç çocuğu ile 10 yıldır Ev-kur ve spot üzerine olan iş yerlerini çalıştıran Senem Kartal oldu.

17 yaşında evlenen ve 2 yaş ara ile üç kız çocuğu annesi olan 29 yaşındaki genç kadın bizimle iş yeri, ev ve çocuklar arasında yaşadığı sıkıntıları ve mücadelesini paylaştı.Senem Kartal’ın açıklamalarında öne çıkan pasajlar şöyle: “13 yıl önce eşim Ramazan Kartal ile evlendim. Evlendiğimde 17 yaşındaydım. Biz evlendiğimizde onların ev kur ve spot dükkânları vardı. Ama aile olarak çalıştırıyorlardı. Yani anne ve babası, oğlan kardeşleri hep birlikte çalıyorlardı. Evlendikten sonra iki yıl sonra benim ilk çocuğum olan Zerrin dünyaya geldi. Zerrin’in doğumu ile birlikte biz Zerrin Spot ve Ev Kur adı altında kendi iş yerimizi açtık. Zerrin iki aylık bebek iken ben de eşim ile iş yerimizde çalışmaya başladım. Çünkü eşim ikinci el yada spot eşya almak ve teslim etmek için sürekli dışarıda olmak zorundaydı. Ben de iş yerimizde bebeğim ile bekliyor ve satış yapıyordum. İlk yıllarda küçücük bebek ile buraya gelmek çalışmak bebeğimin tüm ihtiyaçlarını burada karşılamak çok zordu. Ne kadar kendi iş yerimiz olsa da bir ev ortamı olmuyordu. Ama çalışmak zorundaydık da. İş yerimizi yeni açmıştık, kendimizi toparlamak ve borçlarımız ödeyebilmek için ikimizin de çalışması gerekiyordu. İlk Kızım Zerrin iki yaşındayken ikinci kızım Ferda dünyaya geldi. Birkaç ay iş yerine gelmedim. Bebeğimizin biraz büyümesi gerekiyordu. Üstelik kızlarımız arasında iki yaş gibi çok az bir zaman dilimi olduğu için ikisi de bebekti. Bu ara da eşim bir müddet kendisine bulduğu yardımcı elemanlar ile idare etti. Ferda da biraz büyünce ben tekrar iş yerine geldim. Bebek bir iken iki olmuştu. Bazen kendi ailem bazen de eşimin ailesi gelerek bebeklere bakıyor bana yardımcı oluyorlardı.

Tabi akşama kadar burada hem dükkan hem iki bebek bir de akşam evde yemek ve geri kalan ev işleri benim için baya yorucu ve zordu. Eşim bana her konuda yardımcı oluyordu. Evde o bebeklere bakarken ben ev işlerini yapıyordum. Ortanca kızım iki yaşına geldiğinde üçüncü kızım Naz dünyaya geldi. 4-2 ve yeni dünyaya gelen bebek. Üç küçük çocuk. Ama onların sevgisi benim her şeyin üstesinden gelmeme sebep oluyordu. Genç bir anneydim ve birbirinden güzel üç tane kız bebek annesiydim. İyi bir eş, üç güzel çocuk ve kendimize ait bir iş yeri. Şükretmem ve gücüme güç katmam için en önemli faktörlerdi.

Bu zorluklar içerisinde 10 yıl geçti. Şimdi kızlarım büyüdü. Özellikle büyük kızım Zerrin şu an 11 yaşında. Hem burada kardeşlerine bakmakta hem iş yerinde bana yardımcı oluyor. Evde de ev işlerinde yapabildiğince bana yardımcı olmaya çalışıyor. Ben de çocuklarımı ne kadar iş yerinde büyütmüş olursam olayım hiçbir zaman onların eğitimini, sağlığını ve sosyal hayatlarını ihmal etmedim. Kendi iş yerimiz olduğu için istedikleri yemekleri burada yaptım. Onların rahat edebileceği, ders çalışıp uyuyabileceği, oyun oynayabileceği alanlar hazırladım. Bir nevi burası hem iş yerimiz hem evimiz oldu. Biz eşim ile birlikte hiç yılmadık. Üç küçük çocuğumuz ile birlikte yaz , kış demeden kendi iş yerimize sahip çıktık ve çalıştık.

Tabi sadece yaşadığımız sıkıntılar çocuklarımız küçük olması ile ilgili değildi. Eşya üzerine bir iş yeri çalıştırıyoruz. Müşteri memnuniyeti bizim için çok önemli. Bizim elimizde olmadan bazen sorunlar çıkabiliyor. Müşterilerimiz bazen anlayış gösteriyor bazıları da bizleri gerçekten çok yoruyor ve üzüyor. Ama ne olursa olsun insanın kendi işini yapması ve evine katkı sağlaması kadar güzel bir şey yok. Biz kadınlar ne kadar hassas görünürsek görünelim bazen çok güçlü olabiliyoruz ve her işi başarabiliyoruz. Ben inanıyorumki her bayanın kendine göre bir yeteneği var ve istediği işi yapabilir.”

Filiz ERYILMAZ

Kodlama : SadeMedia Interactive