GenelManşetÜniversite-MAKÜBurdur’un gelişim planı şekilleniyor (İL GELİŞİM PLANI)

2 sene ago

Burdur’un geleceği açısından büyük önem taşıyan, ilimize dair bir gelecek tasarımı niteliğindeki Gelişim Planı şekillenmeye, somut bir hal almaya devam ediyor.

Burdur Valiliği ve Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi iş birliği içerisinde geçtiğimiz yıl çalışmalarına başlanan, üniversite’de bir yıldır hazırlık çalışmaları süren İl Gelişim Planı için,  4 Ocak 2019 Cuma günü Gelişim Stratejileri Çalıştayı düzenlendi. Şimdiye dek yapılan çalışmaların kapanış toplantısı ve akabinde İl Gelişim Planı paydaşlarıyla yapılan Çalıştay MAKÜ Avşarhan Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

Plan çalışmaları hakkında proje koordinatörü Doç Dr. Ali Murat Alparslan katılımcıları bilgilendirirken, MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz; “bu elbette bir son olmayacaktır. Çünkü gelişim planları, gelişim stratejilerinin dinamik olması gerekiyor. Bir ya da iki yıl içerisinde bunun güncellenmesi gerekir. Tabi İl Ge- lişim planlarının, gelişim stratejilerinin esprisi esasında gelişimin ve kalkınmanın tabandan, yerelden, dinamiğin ortaya konulması ile ilgili” ifadelerini kullandı.

AK Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik konuşmasında, üniversitenin güzel bir çalışma ortaya koyduğunu belirterek, “bu füzenin ateşlenmesi gerekiyor. İnşallah bu çalışmalar bunu tetikler ve bir başlangıcı olur, diye ümit ediyorum” dedi.

Vali Hasan Şıldak da yaptığı değerlendirmede; “500 sayfa hacimli bir rapor ortaya çıkmış durumda. Akademinin eli değmiştir bu çalışmaya ve bizzat akademi tarafından yürütülmüştür. Bir de sadece bir envanter çalışması, derleme çalışması değil, mevcut durumu tespit ediyor, bunun ötesine bir ışık tutuyor. Yani il’in gelişim alanlarını 58 başlıkta 160 proje konusu olarak bir teklifte bulunuyor. Proje konuları çok önemli.Proje demek bir hedef demektir. Sonuç odaklı çalışmak lazım” şeklinde konuştu.

Filiz ERYILMAZ

Kodlama : SadeMedia Interactive