GenelManşetBurdur’un geleneksel tatlısı; ‘Haşhaş Helvası’nın en doğal hali

2 sene ago

Burdur’un geleneksel tatlısı olan ve sevilerek yenilen haşhaş helvası, en doğal şekli ile Şirinevler Mahallesi sakinleri bayanlar tarafından imece usulü yapılıyor.

Yaklaşık 20 yıldır Kasım ve Aralık aylarında bir araya gelen Şirinevler Mahallesi bayanları yaktıkları odun ateşi ve kurdukları helva kazanında pekmez, ceviz, haşhaş ve kenevirin birleşmesi ile ortaya çıkan muhteşem lezzet haşhaş helvasını yapıyorlar.

Mahallenin büyüğü ve haşhaş helvası yapımında oldukça yetenekli olan Fazilet İyigün nezaretinde yapılan haşhaş helvaları bittikten sonra gençler tarafından dövülüyor ve hoş muhabbet eşliğinde yeniliyor.

Mahallenin büyüğü Fazilet İyigün; “Biz burada hepimiz temel komşusuyuz. Buraya taşınan komşumuz en az 30 yıllıktır. Mahallemizin yardımlaşma ve imece olarak yaptığı birçok iş vardır. Bu konuda en güzel ve şanslı mahallelerden biriyiz diyebiliriz. Mahallemizin bu birbirine olan bağlılığının en büyük nedeni ise herkesin kendine ait müstakil evinin olması, apartmanlaşma olmaması. Hep birlikte yufka ekmeği, börek, çörek yaparız. Düğünlerde, cenazelerde kapılarımız hep birbirimize açıktır ve bir aile gibi bir araya geliriz. Haşhaş helvası da bizim mahallenin 20 yılı aşkın bir geleneği diyebiliriz. Hepimizin bahçesinde ekmek ve haşhaş helvası yapabileceğimiz ekmek evlerimiz var. Kış mevsimi gelince birimizin bahçesinde toplanır, herkes evinden pekmezini, haşhaşını, cevizini, kenevirini getirir ve akşama kadar helva kananı ocaktan inmeden sırayla haşhaş helvalarımızı yaparız. Mahallenin gençleri de haşhaş helvasını döver. Hepsi bittikten sonra hep birlikte çayımızı içer dövülmüş haşhaş helvamızı yeriz. Bu belki başka mahallerde de yapılıyordur ama bizim mahallemizde yapılan haşhaş helvasına bizler sevgimizi, muhabbetimizi, komşuluk bağlarını ve yardımlaşmayı da katıyoruz. Bizler bunu ömrümüz yettiği sürece yapmaya devam edeceğiz, inşallah bizden sonra da gençler bu geleneği sürdürür” diye konuştu.

Filiz ERYILMAZ

Kodlama : SadeMedia Interactive