ÇevreEğitimEkonomiGündemManşetSiyasetBURDUR’UN GELECEĞİ İÇİN ŞART

5 sene ago

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Burdur’un geleceği açısından mevcut Adliye binasının yıkılması gerektiğini savundu. Geçtiğimiz Çarşamba günü, Belediye Meclisi’nin olağanüstü toplantısında görüşünü dile getiren Ercengiz, “Burdur’un bu tip yeşil alanlara ihtiyacı var. Bununla ilgili çalışma yapalım diye çalışma başlattık. Tabi ki ilk görünürde üst kullanım hakkının Adalet Bakanlığı’na, arazinin de Milli Emlak’a ait olduğunu farkettik. Bunun üzerine tekrar başsavcımızla görüşüp dedik ki bu arazinin kullanım hakkına sahipsiniz ama arazi Milli Emlak’a ait. Bu konuyla ilgili ne yapılabilir?” dedi.

Belediye Meclisi’nin 8 Temmuz Çarşamba günkü toplantısında, 4. gündem maddesinde bulunan Burdur merkez Karasenir Mahallesi, ada 260, parsel 52 tapu kayıtlı taşınmazın, adliye lojmanları olarak kullanılmak üzere ‘Adalet Teşkilatını Güçlendirme Vakfı’na olabilecek en düşük bedel ile satılması ya da bağış yapılması görüşüldü. Konuyla ilgili yaptığı açıklamada mevcut Adliye binasının yıkılarak yeşil alan olan değerlendirilmesi için Burdur Cumhuriyet Başsavcısı Sadi Doğan ile görüştüğünü belirten Başkan Ercengiz, Adliye binasının başta Burdur Valiliği olmak üzere bazı kurumlar tarafından kullanılmak üzere talebin olduğunu belirterek, “Burdur’un gerek trafik problemi gerekse yeşil alanın merkezi alanda yapılması açısından düşündüğümüzde adliye binasının gerçekten yıkılmasının Burdur’un geleceği açısından çok büyük katkı koyacağını inancımızı defalarca dile getirdik” diye konuştu.

ESKİ ASKERİYE LOJMANI İÇİN VERİLECEK YER KARŞILIĞI YIKILSIN ÖNERİSİ

Eski Askeriye lojman binalarının yeniden yapılabilmesi için 3-4 bin metre kare yer karşılığı buradaki binanın yıkılmasına müsaade edebileceklerini söyleyen Ercengiz, yeni Adliye binasının hemen yanında 3400 metre karelik arsa satışı veya karşılıksız terki neticesinde, Burdur’a en merkezi nokta olan mevcut Adliye binasının yıkılarak yeni bir yeşil alan kazandırılmasının uygun olacağını düşündüklerini vurguladı. Tapuya şerh konularak tarafların caymasının önleneceğini dile getiren Ercengiz, Milli Emlak’ın yıkılan Adliye binasının yerine yeni bir bina yapma ihtimaline karşılık yapılacak plan değişikliği bina yapılabilme şansının ortadan kalkacağına dikkat çekti.

KARAR OY ÇOKLUĞU İLE MECLİSTEN GEÇTİ

Başkan Ercengiz’in açıklamasının ardından CHP Grubu adına Meclis Üyesi Burhan Cahit Karakurt ve Ak Parti Grubu adına Volkan Mengi partilerinin bu konuyu desteklediklerini ifade ederlerken, MHP’li Yavuz Kaya ise ‘Adliye Sarayının yeri Milli Emlak’a ait olduğu için bu konu Milli Emlak Müdürlüğünü ilgilendiriyor. Bunun için Adalet Teşkilatını Güçlendirme Vakfına düşük bedelle ve ucuza lojman yeri veriyoruz ya da bağış kararı alıyoruz. Belediye‘nin arsasını en düşük bedelle satma kararı doğru değildir. Ancak, Adliye binasının yıkılmasına karşı değilim’ görüşünü savundu.

Başkan Ercengiz ve parti gruplarının görüşlerini dile getirmelerinin ardından, Meclisin Encümene hem satış hem de devir konusunda yetki verilmesi hususu oylamaya sunuldu.

Karar; 23 evet, 1 ret, 1 çekimser oya karşılık, oy çokluğu ile Meclis’ten geçti.

 

Kodlama : SadeMedia Interactive