Türk kültürünün önemli sanatların birlikte icra edilmesi ise yakın zamanda eşsiz güzelliklerle halkla buluşmaya devam ediyor.

Burdur'da son dönem Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz'in çalışmalarıyla da Alaca Dokuma'nın canlanması, farklı el sanatlarıyla buluşması konusunda farklı fikirleri de beraberinde getirdi. Bu konuda çalışmalar yapan Esengül Boyacıoğlu İnalpulat'ın Türk kültürünün geleneksel el sanatlarından olan ebru ile Alaca Dokuma'yı birlşetiren hamleleri ise Türkiye genelinde de beğeni topladı. Ulusal kanalda NTV'de de yer verilen çalışmalar Dilek Hanifi tasarımıyla eşsiz güzellikte giyisiler olarak İstanbul'da sergilendi.

402888452_18396721072031109_4004623587615551035_n

Konu ile ilgili olarak açıklama yapan Esengül Boyacıoğlu İnalpulat ebru ve Alaca Dokuma sanatlarının buluşturulması hakkında, "Burdur Alaca Dokuma üzerine ebru ile iki el sanatımızı birleştirdim. Modacı Dilek Hanif tasarımıyla bu giysi ortaya çıktı. Bu sergide bir çok el sanatımızın giysilere uygulanış örnekleri var. El sanatkarı ustalarımızın özveri ve gayretle hazırlanan ve NTV'de yayınlanan Dilek Hanif tasarımlarıyla Halkın Sanatı programın final sergisi İstanbul Atatürk Kültür Merkezinde... 12-26 Kasım arası gezebilirsiniz. El Sanatlarımızın zenginliği ile ulusumuzun yaşadığı coğrafyalardan gelen anadolu kültürümüzü geleceğe aktarmaya çalışan, sevgiyle ürettikleri ustalarımızın emekleri ile oluşan sanat eserleri Dilek Hanif'in vizyonu ile yaratıcılığı ve tasarımlarıyla farkındalık yaratarak ivme kazandı. Türkiye'nin farklı bölgelerinde yer alan her biri alanında başarılı geleneği koruyan Ustalarımızın emeklerine sağlık.  Bu projeye katkısı olan Emel Erte, Hacer Taşan Ender Vardar Durmuş Şavlı, Burdur Belediyesi dokuma ustalarına, ntv ekibine, #halkınsanatı programına Dilek Hanif ve Anelsander Anadolu Geleneksel ve Halk El Sanatları Ustaları Teşekkürler."dedi.

F_OmPLmWAAEIPfx

Kaynak: KADRİYE ÇETİN