Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, güne Tren Garı ziyaretiyle başlayarak raylı ulaşımın şehir trafiğindeki önemine vurgu yaptı.

Mart 2024 yerel seçimlerinde Burdur şehir merkezinde en öne çıkan konu başlıklarından biri de 'ulaşım.' Özellikle de 'hafif raylı sistem önerileri' , en çok dile getirileren projelerden, vaadlerden biri olarak dikkat çekiyor.

Burdur il merkezini doğu - battı hattı boyunca Organize Sanayi Bölgesi'nden (OSB) Bur-kent'e kadar yeni Devlet Hastanesi bölgesine kadar hafif raylı demiryolu ile donatmanın fizibilitesi, maliyeti, seçmen nezdinde en çok sorgulanan, merak edilen hususların başında geliyor...

Ziyaret sırasında TCDD Burdur Garı ve Kademe personeliyle bir araya gelen Başkan Ercengiz, nazik karşılamaları ve görüş alışverişleri için teşekkür etti.

Başkan Ercengiz, toplu taşımacılığın önemine dikkat çekerek çağdaş ülkelerde kent ulaşımının raylı sistemlerle sağlandığını belirtti. Bu çerçevede, yeni imar planlarında kentin doğu batı hattı boyunca; yani organize sanayi bölgelerinden yeni devlet hastanesine kadar planlama yapacaklarını ifade etti. Bu planlama sayesinde güvenilir ve ekonomik ulaşımı sağlamayı hedeflediklerini vurguladı.

Başkan Ercengiz'in 'raylı sistem' vaadi, Burdur'un ulaşım altyapısının geliştirilmesi ve şehir trafiğinin rahatlatılması için atılan önemli bir adım olarak değerlendiriliyor.