Burdur, dün güne Yeşilova Belediye Başkanı Mümtaz Şenel ve eşine silahlı saldırı haberiyle uyandı!

İlimiz Yeşilova ilçesi Belediye Başkanı Mümtaz Şenel, Koyunlar Çeşme Mahallesi’ndeki evine sabaha karşı 04.30 sıralarında (19 Nisan Pazar gününü 20 Nisan Pazartesine bağlayan gece) gelen kimliği belirsiz kişi ve kişiler kapıya gelen Başkan Şenel’in sağ ve sol ayaklarına tabanca ile beş el ateş etti. Aynı kişiler başkanın eşi Fatma Şenel’in (64) de iki ayağını kur- şunladıktan sonra olay yerinden kaçarak uzaklaştı. Mümtaz Şenel ve eşi Yeşilova Devlet Hastanesi’ndeki ilk müdahalelerin ardından ambulanslarla Burdur Devlet Hastanesi’ne getirilerek tedaviye alındı.

Vali Hasan Şıldak ve CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker Burdur Devlet Hastanesi’ne gelerek Başhekim Nedim Ongun’dan olayla ilgili bilgi aldı.

Burdur’u sarsan, bu saldırı hakkında gün boyu gelişmeler yaşandı, açıklamalar yapıldı. İçişleri Bakanlığı, Burdur Valiliği ve Burdur Cumhuriyet Başsavcılığı olay sonrası gelişen süreç hakkında kamuoyunu bilgilendirdiler.

Yeşilova Belediye Başkanı Mümtaz Şenel ve eşi Fatma Şenel’e yönelik bu üzücü saldırının, mülkiyeti Belediye’ye ait olan Salda Lake Oteli’nin işletmecilerinden kaynaklandığı ortaya çıktı. Valilik’ten yapılan detaylı açıklamada; yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan bir şahsın ardından olayın şüphelisi Salda Lake Oteli’nin işletmecisi E.E’nin ve ayrıca 6 şahsın Antalya’da gözaltına alındığı açıklandı.

 Otel ruhsatını iptal  ettiği için hedefteydi

CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker, saldırının nedenine ilişkin, ”Kanaatimiz yaklaşık bir hafta önce bölgede faaliyet gösteren bir oteli, yasa dışı faaliyete bulunması gerekçesiyle başkanımız mühürleyip ruhsatını iptal etmişti. Büyük ihtimalle olay bununla kaynaklı” değerlendirmesinde bulundu.

Doğa harikası, son bir haftadır tartışmaların odağında yer alan, medyanın gündeminde olan Salda Gölü’nün de Yeşilova’da olması, Yeşilova Belediye Başkanı Mümtaz Şenel ile eşi’nin uğradığı silahlı saldırı, bir anda akıllara Salda Gölü ile ilgili gelişmeleri, rant iddialarını getirdi. Maalesef gün boyunca özellikle sosyal medyada, internet ortamında bu saldırı Salda Gölü ile ilişkilendirilmek istense de olayın aslının bu olmadığı, kısa sürede ortaya çıkarak, konu aydınlatıldı.

Burdur’un Yeşilova İlçesi Belediye Başkanı Mümtaz Şenel ve eşi evlerinde uğradıkları silahlı saldırıda ayaklarından yaralandı.

Burdur’un Yeşilova İlçesi’nin CHP’li Belediye Başkanı Mümtaz Şenel (68)’in Koyunlar Çeşme Mahallesi’ndeki evine sabaha karşı 04.30 sıralarında (19 Nisan Pazar gününü 20 Nisan Pazartesine bağlayan gece) gelen kimliği belirsiz kişi ve kişiler kapıya gelen Başkan Şenel’in sağ ve sol ayaklarına tabanca ile beş el ateş etti. Aynı kişiler başkanın eşi Fatma Şenel’in (64) de iki ayağını kurşunladıktan sonra olay yerinden kaçarak uzaklaştı.

Mümtaz Şenel ve eşi Yeşilova Devlet Hastanesi’ndeki ilk müdahalelerin ardından ambulanslarla Burdur Devlet Hastanesi’ne getirilerek tedaviye alındı.

Vali Hasan Şıldak ve CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker Burdur Devlet Hastanesi’ne gelerek Başhekim Nedim Ongun’dan olayla ilgili bilgi aldı.

Belediye Başkanı Mümtaz Şenel’in sol diz, sol ayak ve sağ ayağından, eşinin ise sağ ve sol ayağından yaralı olduğunu belirten CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker “bugün sabah 04.35’te kimliği belirlenemeyen Kişi ya da kişilerce sayın Belediye Başkanımız Mümtaz Şenel’in evine gelen kişi ya da kişiler kapıyı çalarak Polis olduklarını söyleyerek başkanımızı dışarıya çağırmışlar, kendisini ve eşini her iki ayaklarından kurşunlanmışlar. Şu an hayati bir tehlikeleri yok. Doktorlarımız tedavisini yürütmekte. Başkanımıza, eşine ve tüm camiamıza geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum” dedi. Göker olayın sebebi ile ilgili somut bir bilgileri olmadığını gün içinde netleşeceğini söyledi.

İçişleri Bakanlığı açıklama yaptı

İçişleri Bakanlığı’nın sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda menfur saldırı kınanıp, belediye başkanına geçmiş olsun dilekleri iletildi ve “Söz konusu olayla ilgisi olduğu değerlendirilen 2 kişi gözaltına alındı” denildi.

Valilik, iki kişinin gözaltına alındığını açıkladı

Burdur Valiliği’nden konu ile ilgili açıklama öğle saatlerinde geldi.

Valilikten yapılan açıklama şöyleydi; “20.04.2020 günü saat 04.40 sıralarında Burdur İli Yeşilova İlçesi Belediye Başkanı Mümtaz Şenel ve eşi Fatma Şenel ikametlerinde kimliği henüz belirlenemeyen bir kişinin silahlı saldırısı sonucu yaralanmışlardır.

Burdur Devlet Hastanesinde tedavileri devam etmekte olup genel sağlık durumları iyidir. Şu an itibarıyla iki kişi gözaltına alınmış olup olayın aydınlatılması ve failin yakalanması ile ilgili çalışmalar bütün imkânlar kullanılarak kapsamlı ola- rak sürdürülmektedir. Geçmiş olsun dileklerimiz ile kamuoyuna saygı ile duyurulur.”

AK Parti Burdur İl Başkanlığı saldırıyı kınadı

Ak Parti Burdur İl Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada; “ Yeşilova Belediye Başkanı Mümtaz Şenel ve eşine yapılan silahlı saldırıyı esefle kınıyoruz.

Sayın Başkan ve kıymetli eşlerinin sağlık durumlarının iyi, hayati tehlikelerinin olmadığı ve ameliyattan çıktığı bilgisini aldık. Sayın Başkana, kıymetli eşlerine ve Yeşilova halkına geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor acil şifalar diliyoruz.” denildi.

Hayati tehlikeleri yok

CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker, Belediye Başkanı Mümtaz Şenel’in sol diz, sol ayak ve sağ ayağından, eşinin ise sağ ve sol ayağından yaralı olduğunu belirterek, “bugün sabah 04.35’te, Sayın Belediye Başkanımız Mümtaz Şenel’in evine gelen kişi ya da kişiler kapıyı çalarak, polis olduklarını söyleyerek, başkanımızı dışarıya çağırmış, kendisi ve eşini ayaklarından kurşunlanmış.

Şu an hayati bir tehlikeleri yok. Doktorlarımız tedavisini yürütmekte. Başkanımıza, eşine ve tüm camiamıza geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum” dedi.

Otel ruhsatını iptal ettiği için hedefteydi

Öte yandan CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker, saldırının nedenine ilişkin, ”Kanaatimiz yaklaşık bir hafta önce bölgede faaliyet gösteren bir oteli, yasa dışı faaliyete bulunması gerekçesiyle başkanımız mühürleyip ruhsatını iptal etmişti. Büyük ihtimalle olay bununla kaynaklı.

Şu anda devam etmekte olan adli bir süreç olduğu için fazla yorum yapmanın anlamı olmadığını düşünüyorum” dedi.

AK Parti Burdur Milletvekili Özçelik, saldırıyı Salda Gölü ile irtibatlandıranlara sert çıktı!

AK Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik, Yeşilova Belediye Başkanı Mümtaz Şenel ve eşine yapılan saldırıyı kınayarak, saldırıyı Salda Gölü ile irtibatlandıran CHP Genel Merkez ve Parti Üst yönetimine sert çıktı.

Özçelik’in açıklaması şöyle; “PES BU CHP YÖNETİCİLERİ ve TROLLERİNE : NASIL DA YALANCI BİR GÜRUHSUNUZ

Yeşilova Belediye Başkanı Mümtaz Şenel ve eşine yapılan saldırıyı kınıyorum, Başkan ve eşine geçmiş olsun, acil şifalar diliyorum.

Saldırı Yeşilova Belediyesine ait Otel’in işletmecileri ile aralarında olan bir çekişmenin sonucunda meydana geldiği bilindiği halde SALDA GÖLÜNE bağlanması, kum alınmasına bağlanması tam bir sahtekarlık, düzenbazlık, hilekarlık olarak ortaya çıkmıştır. Otel’in işletmecilerini çıkarmak isteyen Belediye Başkanına yapılan saldırıyı SALDA GÖLÜ ile irtibatlandıran. CHP Genel Merkez ve Parti Üst Yönetimini kınıyorum. Olayın doğrusunu açıklamaya davet ediyorum.”

Mümtaz Şenel’den ilk açıklama ‘İyiyim’ mesajı

Geçirdiği operasyon sonrası konuşan Yeşilova Belediye Başkanı Mümtaz Şenel; “Sevgili hemşehrilerim, arkadaşlarım, dostlarım, arayıp soran,ulaşmaya çalışan herkese çok teşekkür ediyorum. Ameliyatım gayet başarılı geçti. Eşim de ben de şükür iyiyiz. Suçlularla ilgili Emniyetimiz gerekli çalışmayı sürdürüyor. En kısa zamanda görevimin başına dönmeyi umuyorum. Hepinize tekrar tekrar teşekkür ediyorum. Sevgi ve saygılarımla” ifadelerini kullandı.

Başsavcılık açıkladı: 4 şüpheli gözaltında

Yeşilova Belediye Başkanı Mümtaz Şenel ve eşi Fatma Şenel’in ikametlerine gelen şahıslarca ateşli silahla yaralanmaları olayıyla ilgili olarak bazı medya kuruluşlarında ve sosyal medyada yer alan iddialarla ilgili basın açıklaması yapılması gereği hasıl olmuştur. Yeşilova Cumhuriyet Başsavcılığımızca yürütülen soruşturma kapsamında dört şüpheli şahıs yakalanarak gözaltına alınmıştır. Kimlik tespiti yapılan üç şüpheli ise aranmaktadır.

Olayla ilgili soruşturma çok yönlü olarak titizlikle devam etmektedir.  Şüphelilerin son yargı paketi ile Cezaevi’nden tahliye olan hükümlüler arasında yer aldıkları iddiaları ise asılsızdır. Kamuoyuna saygı ile duyurulur.”

Yeşilova’daki saldırı hakkında Valilik’ten gelen son açıklama

Burdur Valiliği 20.04.2020 günü saat 04.40 sıralarında Burdur İli Yeşilova İlçesi Belediye Başkanı Mümtaz Şenel ve eşi Fatma Şenel’e yönelik olarak ikametlerinde gerçekleştirilen silahlı saldırı olayı hakkında basın açıklaması yayınladı.

Valilik’ten yapılan açıklama şöyle; “20.04.2020 günü saat 04.40 sıralarında Burdur İli Yeşilova İlçesi Belediye Başkanı Mümtaz Şenel ve eşi Fatma Şenel’e yönelik olarak ikametlerinde gerçekleştirilen silahlı saldırı olayının aydınlatılması ve olayın fail ya da faillerinin yakalanmasına yönelik çalışmalar çok yönlü olarak kapsamlı şekilde yürütülmüştür.

Bu kapsamda, daha önce gözaltına alınan 1 kişi bulunmakta olup daha sonra ise olayın şüphelisi olarak mülkiyeti Belediye’ye ait olan S.L. isimli otelin işletmecisi E.E. iki tabanca ile birlikte, ayrıca 6 şahıs Antalya’da yakalanarak gözaltına alınmışlardır.

Adı geçen şahsın işlettiği otelin işletme ruhsatı, Kimlik Bildirme Kanununa aykırı hareket etmesi sebebi ile Yeşilova Kaymakamlığının bildirimi üzerine 15.04.2020 tarihinde Yeşilova Belediye Başkanlığı tarafından idarî bir işlem ile iptal edilmiştir.

Çocukların cinsel istismarı, kasten yaralama, adam öldürmeye tam teşebbüs, yağma, uyuşturucu ve tehdit gibi çok sayıda suç kaydı bulunan E.E.’nin olayın gerçekleştiği saate yakın bir zamanda Antalya ilinden gelerek ilimize giriş yaptığı ve olay saatinin hemen sonrasında plakasını kapatarak ilimizden ayrıldığı Plaka Tanıma Sistemi kayıtlarından tespit edilmiştir.

Meydana gelen olayın, Salda Gölü ve burada yürütülen çalışmalarla bir ilgisi bulunmamaktadır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”