GündemManşetBURDURLU ŞEHİT J. Uzman Çavuş Hakan AKTÜRK

5 sene ago

Önceki gün Siirt’in Şirvan ile Pervari ilçeleri arasında PKK’lı teröristlerin bombalı saldırısı sonucu şehit olan 8 Askerden biri olan Jandarma Uzman Çavuş Hakan Aktürk’ün Burdur’daki baba ocağına ateş düştü.

Burdurlu Şehit Uzman Çavuş Hakan Aktürk’ün (37) annesi Aysel Aktürk, oğlunun şehit düştüğünü Siirt’ten telefonla arayan gelini Meftune Aktürk’ten öğrendi. Oğlunun şehit haberini alan anne Aysel Aktürk fenalaştı. Evli ve iki çocuk babası olan Uzman Çavuş Hakan Aktürk’ün baba ocağında yakınları acı haberle sinir krizi geçirirken, komşuları da gözyaşlarına boğuldu.

ŞEHİT ANNESİ ASKERLERE SARILARAK YAS TUTTU

Şehit annesi Aysel Aktürk, başsağlığına gelen rütbeli askere sarılarak yas tuttu. Şehit annesi Aysel Aktürk, “Allah size sağlık versin kuzum. Kuzum da böyle giyinirdi” diyerek askerlere sarıldı.

Şehidin annesi Aysel Aktürk ise uzun süre gözyaşı dökerek ağıt yaktı. Burdur İl Jandarma Komuntalığı’ndan gelen kadın Astsubayın sakinleştirmeye çalıştığı anne Aktürk, “Kuzum şehitlik istiyormuşsun ne yapalım. Yandı kuzum. ‘Şehit olacağım’ diye gitmiş kuzum. Çok mu istedin şehitlik olmasını kuzum? Kendinden evvel bayrağın geldi kuzum. Kuzum kokuların geldi. Kuzularını kime emanet ettin gittin kuzum? Selvi boylum, kaytan bıyıklım.” diye uzun süre ağıt yaktı.

Şehit haberinin ardından gözyaşlarına boğulan anne Aktürk, cep telefonuyla kızı Canan Çakır’a haber verdi. Ağabeyinin şehit düştüğünü kent merkezindeki Gazi Caddesi’nde yürürken öğrenen Canan Çakır, sinir krizi geçirdi. Yere yığılan Çakır, yanındaki arkadaşı tarafından taksiye bindirilerek evine götürüldü. Anne Aysel Aktürk ve kızı Canan Çakır’ı eve gelen yakınları teselli etmeye çalıştı.

ŞEHİT EVİNE TAZİYE ZİYARETLERİ

Siirt-Pervari yol emniyeti için görevlendirilen unsurların geçişi sırasında, bölücü terör örgütü mensuplarınca, daha önceden yol kenarına yerleştirilen el yapımı patlayıcının infilak ettirilmesi sonucu şehit olan uzman çavuş Hakan Aktürk’ün Burdur’da yaşayan annesi Aysel Aktürk’e ziyaretler gerçekleşti. Vali Hasan Kürklü, ilimiz Milletvekili Mehmet Göker,Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, şehidin Mehmet Akif Ersoy Mahallesi’nde yaşayan annesi Aysel Aktürk’ün evine geldi. Burada şehidin annesi ve yakınlarına başsağlığı dileyen Vali Kürklü, “Devlet arkanızda. Bizler her konuda yardımcı olacağız” dedi. Göker ve Ercengiz de şehidin annesi ile yakınlarına başsağlığı diledi.Şehidin annesinin evinin yanındaki bahçeye Türk bayrağı asıldı ve Kur’an-ı Kerim okundu.

SİYASET KURUMU BİRAN EVVEL BUNA ÇÖZÜM BULMALI

Şehit evinde üzüntüsünü dile getiren Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, “Sözün bittiği yerdeyiz aslında. İnanın Güneydoğu’da askerlik yapmış biri olarak, 20 yıl öncesine geri döndü Türkiye, daha da kötü bir noktaya gitmektedir. Artık siyaset kurumu bir an evvel buna çözüm bulmalıdır. 7 Haziran sabahı hiçbir şey yok, 8 Haziran sabahı vatan evlatları tek tek düşüyor. İnanın gerçekten çok üzgünüm. Başımız sağ olsun. Söyleyecek bir şey yok, gerçekten çok acı, bir şekilde siyasilerin buna bir çözüm üretmesi gerekiyor” dedi.

Evli ve bir kız bir erkek 2 çocuk babası olan Şehit Asker Jandarma 5 . kademe Uzman Çavuş Hakan Aktürk, 15 yıldır Jandarma’da görev yapıyordu… Burdur merkezde Mehmet Akif Ersoy Mahallesi’nde (NATO) oturan şehidin ailesinden babası Ahmet Aktürk 10 yıl önce vefat etmiş.

Her Şehit haberinde olduğu gibi Burdurlu şehit Hakan Aktürk’ten de pek çok ibretlik ders alınacak hikaye çıkarmak mümkün…

Dün Hakan Aktürk’ün şehit haberinden sonra Ajanslara, internet sitelerinde ve gazetelerde Şehidimizin ailesiyle ilgili haberler öne çıktı. Çocuklarıyla çektirdiği fotoğraflar, çocuğunun kazandığı okul başarısından sonra sosyal medyadaki paylaşımları ve son günlerde artış gösteren terör olayları karşısında sosyal medya hesabından yaptığı paylaşım öne çıkan anekdotlar oldu.

ŞEHİT BABA’DAN KIZINA OKUL BAŞARISINDAN DOLAYI DUYGUSAL PAYLAŞIM

Uzman Çavuş Hakan Aktürk, TEOG sınavının ardından Adana’daki Eczacı Bahattin- Sevinç Erdinç Fen Lisesi’ni kazanan kızı 14 yaşındaki Aysel Aktürk’ün başarısını, sosyal paylaşım sitesinden ‘Canım kızım Baba’nın işi icabı ilköğretimi bitirene kadar 3 il 5 okul değiştirdiğin halde, 3 yıl babasız okul okuduğun halde Allah cc. gayretlerinin ve emeğinin karşılığını verdi. Şükürler olsun. Şu an bile ayrıyız. Devamında hayırlı üniversiteler kazanman dileğiyle seni kutluyorum canım kızım’ diye yazarak duygularını paylaşmıştı.

Şehidin kızı yaz tatili için Adana’daki anneannesinin evinde, 7 yaşındaki oğlu Ahmet Aktürk ve eşi Meftune Aktürk ise Siirt’te idi…

9 GÜN ÖNCE BU NOTU YAZDI

Şehidimiz Jandarma Uzman Çavuş Hakan Aktürk, terör karşısında sosyal medyada şu ifadeleri paylaşmıştı: “Bugüne de Şehit haberleriyle uyandık. Şehitlerimize Allah cc. rahmet, yaralılarımıza şifa, acılı ailelerine sabır diliyorum. Allah’ım geride kalan güvenlik kuvvetlerimizi bu vatan hainlerinin her türlü saldırı sabotajlarından hain planlarından koru, onları hainlere karşı üstün kıl, vatan hainlerine de fırsat verme, Planlarını kendilerine çevir. Âmin”

Uzman Çavuş Hakan Aktürk, bu seslenişinden 9 gün sonra vatanın birlik ve bütünlüğü uğruna hayatını kaybederek, şehitlik mertebesine ulaştı.

 

Kodlama : SadeMedia Interactive