Burdur Emekevler Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Güzellik Hizmetleri Alanı öğrencileri Erasmus KA-102 hareketlilik Projesi kapsamında 3 hafta süreyle Avusturya’nın başkenti Viyana’da staj yaptı.

Burdur Emekevler Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Güzellik Hizmetleri Alanı öğretmen ve öğrencileri Erasmus+ KA-102  hareketliliği için 47 bin 530 Euro ile hibelendirilen ‘Ekrana Yerleş Anında Güzelleş Projesi’ kapsamında 11-31 Temmuz tarihlerinde Avusturya’nın başkenti Viyana’da staj yaparak meslekleri ile ilgili bilgiler edindiler.

Burdur Emekevler Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Özlem Karpuz proje ile ilgili olarak; “Güzellik Hizmetleri alanı 11 ve 12’inci sınıf öğrencilerinden seçtiğimiz yedi kişilik grup geçtiğimiz ay Viyana’da staj çalışması yaptılar. Öğrencilerimiz oradaki işletmelerde bilgisayar üzerinde istenilen saç modelini yaparak müşterilerinin beğenisi doğrultusunda uygulamaya geçtiler. Türkiye’ye döndüklerinde kendi açacakları işletmelerini bu yönde, bu doğrultuda çalışmalar yaparak açabileceklerini söylediler. Mezun olan öğrencilerimizden iş yeri açma belgelerini alanlar var. Okul olarak bu projeden çok verim aldık. Projemiz doğrultusunda çalışmalarımız devam edecek. Şimdi de projemizin Portekiz ayağı var. Beş yıl boyunca İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün yaptığı proje doğrultusunda Erasmus hareketliliği olacak. Bu yıl Güzellik Hizmetleri Alanı öğrencilerimiz ilk defa yurt dışında 3 hafta süreyle staj çalışması yaptılar” diye konuştu.

Viyana’da staj çalışamasına katılan öğrencilerden İrem Yeşilyurt; ” Temmuz ayında Erasmus projesi kapsamında Viyana’ya ziyarette bulunduk. Orada işletmelerin aslında daha hızlı olduğunu ve işleyişin daha çabuk olduğunu gördük. Bizim Türkiye’ye nazaran orada işler gerçekten de daha işler daha hızlıydı. Biz bu bölümden mezun olduktan sonra kendi işletmemizi açtığımızda oradaki işleyişi de Türkiye’deki işleyişi de salonlarımızda sunacağımızı düşünüyorum. Ama yine de kendimizi geliştirebileceğimiz şekilde orada uygulama yapma şansı bulduğum için çok mutluyum.” dedi.

Pelin Bozkurt isimli öğrencide; “Viyana’da çok güzel şeyler öğrendik. Değişik yöntemler öğrendik. Mesleki açıdan kendimi geliştirdim, bol bol uygulama fırsatı buldum.” ifadelerini kullandı.