EğitimSağlıkSporBurdur’lu öğrenciler, ‘OBEZİTE’ye karşı pedal çevirecek

5 sene ago

Milli Eğitim Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı’nın imzaladığı protokol kapsamında, Burdur’daki okullara 250 adet bisiklet gönderildi. Obeziteye karşı mücadele etmek ve öğrencilerin fiziksel aktivite yapmalarını arttırmak amacıyla gönderilen bisikletler, dün Sağlık Müdürlüğü bahçesinde düzenlenen törenle okullara teslim edildi.

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’ne 100, Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı okullara 150 olmak üzere, toplam 250 bisikletin dağıtım törenine; Vali Hasan Kürklü, Vali Yardımcısı Hayri Sandıkçı, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz, Belediye Başkan Yardımcısı Serdar Başgül, İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Bayram, İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Sırrı Şenbayram, Halk Sağlığı Müdürü Dr. Sevinç Sütlü, okul müdürleri ve öğrenciler katıldı.

Törende konuşan Halk Sağlığı Müdürü Dr. Sevinç Sütlü, “Temel uğraşımız obezite ve sigara, mevcut hastalıkların sebebi yüzde 80’i bunlardan kaynaklanıyor. Bu amaçla ‘hareket edin, nasıl ederseniz edin” diye başlattığımız projelerimize bisikleti ekledik. 5, 6 ve 7’inci sınıflarda seçmeli spor dersi açan okullarımıza, üniversitelerde kampüs içerisinde bisiklet yolu oluşturan üniversitelere hibe bisikletlerimiz geldi. Mehmet Akif Ersoy Üniversitemiz çok güzel bisiklet yolları yaptı. Sayın rektörümüze teşekkür ediyoruz. Kendilerine teşekkür ediyorum. 100 adet bisikleti onlar için aldık, 150 adet bisikleti Milli Eğitim Müdürlüğümüze teslim edeceğiz. Öğrencilerimizin seçmeli spor derslerinde kullanması için. Çocuklarımızın kazasız belasız obez olmayan günlerde kullanması dileği hepinize hayırlı olsun” diye konuştu.

Halk Sağlığı Müdürü Sevinç Sütlü, Bakanlığın, Belediyenin yaptığı her 1 metre bisiklet yolu için 1 bisiklet verme sözü olduğunu hatırlatarak, bisiklet yollarının arttırmaya yönelik çalışmalara ağırlık verilmesini istedi.

“SAĞLIKLI NESİL YETİŞTİRMEK İÇİN SPOR ÖNEMLİ”

Yeni neslin spor yapmasının önemli olduğunu vurgulayan Vali Hasan Kürklü, “Bizim yaştakiler ve organik gıda ile yetiştiler. Bizim zamanımızda gıdalar çok çok daha iyiydi. Biliyorsunuz gıdalar günden güne bozuluyor. Günümüzde insanlar organik gıdalar ile beslenemiyorlar. Hep genetiği değiştirilmiş gıdalar tüketiliyor. Bu açığı ancak spor ile kapatıyoruz. Bu noktada sporun her dalını önemsiyoruz. Özellikle ortaokul, lise çağındaki gençlerimizin muhakkak bir spor dalı ile uğraşmalarını önemli” dedi.

Bisiklet sporunun Burdur’da yapılabilecek en güzel sporlardan biri olduğunun altını çizen Kürklü, “Burdur gibi bir şehirde havası suyu temiz olan, etrafı hava kirliliği olmayan, bir kentte de bisiklet sporu yapılabilecek en güzel sporlardan bir tanesi. Bu vesile ile sağlık bakanlığımızı kutluyorum. Hakikaten çok güzel bir adım, ilgililere emeği geçenlere, teşekkürlerimizi arzediyorum. Obeziteden , sağlıklı nesile güven ile bakmamız için muhakkak sağlıklı olmamız lazım. Bunun şartı da spordan geçer. Ne kadar spor yaparsak o kadar beyne temiz oksijen geçer. Dolayısı sağlık nesiller yetiştirmiş oluruz” şeklinde konuştu.

Burdur’a gönderilen 250 bisiklet, imzalanan protokol ile Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne teslim edildi.

Bisiklete kavuşmanın mutluluğunu yaşayan öğrenciler, dün trafik güvenliğinin bisiklet kullanımı nedeniyle sağlanması ile okullarına bisikletleriyle gittiler.

 

Kodlama : SadeMedia Interactive