EkonomiManşetBurdurlu kendi değerine, CEVİZ EZMESİ’ne sahip çıkmalı

5 sene ago

Burdur’un meşhur ceviz ezmesi artık tüm Türkiye’de bilinen bir lezzet haline geldi. Ancak, Burdurlu ceviz ezmesi satan işletmeciler, ceviz ezmesinin daha çok ‘il dışından’ talep gördüğünü, Burdurlu’nun kendi değerine mutlaka sahip çıkmaları gerektiğini belirtiyor.

Şehrimizdeki ezme satıcıları, Burdur halkının da Burdur’un değerlerinden biri olan ezmeye ilgi göstermesini bekliyor.

‘İL DIŞINDAN DAHA ÇOK TALEP VAR’

Burdur’da, Gazi Caddesi üzerinde uzun yıllardır ceviz ezmesi ve şekerleme satan Özbal Şekerleme’nin satış temsilcisi Mehmet Özgün, ‘Burdur denilince akla ceviz ezmesi geliyor. Özellikle il dışında yaşayan, ya da yol’u Burdur’a düşenler mutlaka ceviz ezmesi alıyor. İl dışından gelenler ceviz ezmesinin ününü duyduklarını ve lezzetine hayran kaldıklarını belirterek mutlaka buradan alıyorlar” dedi.

‘ÇEVRE İLLERDEN ALICISI ÇOK’

Özellikle Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi öğrencilerinin, tatil dönemlerinde ailelerine ceviz ezmesi götürdüklerini söyleyen Mehmet Özgün, “Biz Burdur olarak ceviz ezmesini tanıtmayı başarmışız. İl dışından gelen vatandaşlar ceviz ezmesini biliyorlar. Çevre illere giderken Burdur’a uğrayanlar mutlaka giderken yanlarında ceviz ezmesi götürüyor. Bizim de Burdurlular olarak mutlaka ceviz ezmemize sahip çıkmamız lazım.” diye konuştu.

‘SAĞLIĞA FAYDALI’

Burdur’un meşhur ceviz ezmesi sadece lezzetiyle değil, sağlığa faydaları ile de tanınıyor. E vitamini açısından oldukça zengin olan ceviz ezmesi, ‘yaşlanmayı geciktirici, yaşlılıkta çıkan hastalıklara karşı koruyucu’ olma özelliğinin yanı sıra, tırnak ve saçlara parlaklık vermesi ile de biliniyor. Ceviz ezmesinin diğer faydaları ile ilgili de konuşanMehmet Özmen “E vitamini bakımından zengin olması nedeniyle kansere iyi geldiği kanıtlanmış. Hücre yenileyici özelliği var. Beyin ve bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Kırmızı kan hücrelerinin sağlıklı gelişiminde önemli rol oynuyor. Kalbe yararlı ve kolestrolü düşürüyor.” bilgisini paylaştı.

Hacer ZEREN

 

Kodlama : SadeMedia Interactive