EğitimKültürManşetBurdur’lu Kadınlar ‘Keçeciliği’ öğreniyor

3 hafta ago

Burdur Belediyesi Kültür ve Sanat Atölyesi’nde Burdur’lu kadınlar keçeciliği öğreniyor.

Burdur Belediyesi Kültür ve Sanat Atölyesi’nde 19 yıldır gönüllü kurs veren görsel sanatlar öğretmeni Hülya Altuğ tarafından verilen kursta 85 kursiyer yaklaşık bir yıldır geçmişten günümüze kadar gelen Keçeleme sanatını öğreniyor.

Hülya Altuğ; “atölyemizde 85 öğrencimizle birlikte geçmişten günümüze gelmiş olan sanat akımlarını, kaybolmuş bütün zanaatları sanata dönüştürmeye çalışıyoruz” dedi.

Altuğ; “atölyemizde yaklaşık bir yıldır Keçe ve Keçeleme işi yapıyoruz. Geleneksel yapıda Keçeleme dövülerek ve sabunla sıkılaştırılarak şekil verilen ve her alanda kullanılabilen bir malzeme. Burdur’un geleneksel yapısında Keçeleme işinin Selçuklu döneminde yapıldığı, kullanıldığı söyleniyor fakat tarihçesi çok net değil. İlk keçeleme işi Çayboyunda yapılırmış. O zaman çayda su varmış. Koyunlar yıkanıp, yünleri kırkılıp, temizlendikten sonra kök boyalarla boyanarak Keçeleme işlemine hazır hale getiriliyormuş. Bunlardan çadırlar, kepenekler, halı, kilim, giyim eşyaları yapılıp kullanılıyormuş. Günümüzde baktığımız zaman bunların hiç birisi kalmamış” diye konuştu.

Göçebe kültürünün en önemli etkenlerinden birisinin Keçeleme olduğunu anlatan Altuğ şunları söyledi; “Burdur’da göçün yoğun olduğu, koyun, keçi gibi küçükbaş hayvanların çok olduğu bir şehir. Günümüzde keçe eşyaların az kullandığını görüyoruz. Atölyemizde kaybolmaya yüz tutmuş bu el zanaatını sanata dönüştürmeye çalışıyoruz, atölyemizdeki 85 arkadaşımız çok güzel ürünler üretti ve yaptığımız ürünleri de 25-28 martta Antalya Expo fuar alanında sergileyeceğiz. Umarım sanatı doğru icra edip geçmişi günümüze taşımış oluruz.”

Kursiyerlerden Hamiyet Gülgör’de “bu atölyede bir çok sanat dalında çalışmalar yaptık. Keçeciliğe geçen yıl başladık. Tablolar yaptık, çantalar, kıyafetler yaptık. Severek yapıyoruz. Bir şeyler üretmek çok güzel” diye konuştu.

Kodlama : SadeMedia Interactive