TRT’nin ‘Geleceğin İletişimcileri Yarışması’nda ön eleme sonuçları açıklandı.

“Radyo Yayıncılığı, Haber Yayıncılığı, Televizyon Yayıncılığı, Dijital Yayıncılık ve Güzel Türkçe” kategorilerinde 121 Üniversiteden başvuruların yapıldığı yarışmada 5 kategoride 154 eser finale kaldı.

Burdur’un Beşkavak köyünden olan ve Necmettin Erbakan Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü 3. Sınıf öğrencisi Havva Demir’de “Haber yayıncılığı” kategorisinde yarışmaya katıldı.

Haber yayıncılığı kategorisinde ilk 10’a giren Havva Demir, “Tuvali Doğa” isimli haberiyle finale kalan 154 eserin arasında yer aldı.

TRT’nin ‘Geleceğin İletişimcileri Yarışması’nda finale kalan Necmettin Erbakan Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü bu yıl 3. Sınıf öğrencisi olacak olan Burdurlu Havva Demir, gazetemiz muhabiri Muhammet Fatih Başcı’ya kendinden ve başarı sağladığı çalışmalardan bahsetti.

“Kazandığım ödül ile eğitimime yatırım yaptım”

Havva Demir; “Necmettin Erbakan Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü 3. Sınıf öğrencisiyim lakin, maalesef, sadece 6 aylık bir üniversite öğrenciliği dönemimiz oldu. Yani üniversiteye başladım 6 aylık bir örgün öğretim sonrası Pandemi dolayısıyla eğitimimiz, uzaktan eğitimle devam etmek zorunda kaldı. Tüm bu zorluklara rağmen çalışmalarımı; köy şartlarında, kendi çaba ve imkanlarımla, yapan nasıl yapmış yaklaşımıyla, araştırarak, her bir ayrıntıyı tek tek inceleyerek gerçekleştirdim. “Tuvali Doğa” isimli haberim, ilk çalışmalarım arasında yer almasına rağmen başarıyı yakaladığım ikinci çalışmamdır. İlk başarıyı yakaladığım çalışmam: “Dünyayı Kurtarıyoruz” ise bundan üç ay önce Çevre ve Şehircilik Bakanlığının düzenlediği Sıfır Atık Kısa Film Yarışmasında 3.’lük ödülü olan 10 bin TL para ödülüne layık görüldü. Ödül töreni de önümüzdeki günlerde Ankara’da olacak, hatta ödülümü de bizzat Emine Erdoğan’ın elinden alacağım inşallah. Buradan  kazandığım ödül sayesinde ise Acunmedya Akademi’ye kayıt oldum, bu sayede Acunmedya Akademi’nin ilk mezunları arasında yer alma şansım oldu. Sağ olsun Acun Ilıcalı da ilk öğrencileri olmamız dolayısıyla, böyle bir fırsatı bizlere tanıdıklarını dile getirerek, mezuniyet günü bizzat kendisi “herkese staj” diyerek müjdeli haberi verdi. Yani bir nevi kazandığım ödülle kendi eğitimime yatırım yaptım. TRT Geleceğin İletişimcileri Yarışması’nın sonuçları da önümüzdeki günlerde açıklanacak, ben de sabırsızlıkla sonuçların açıklamasını bekliyorum. Ama bu noktadan sonrasında haberim elenirse de çok üzülmem, zira benim için ilk 10’a girerek finalist olmuş olmakta çok büyük ve güzel bir başarı; bunu gururla söylüyorum, başarı sağladığım her iki çalışmamı da -çekimleri, metin yazarlığı ve kurgusuna kadar- sıfır tecrübeyle ve kimseden herhangi bir yardım almadan kendim gerçekleştirdim. Bu yüzden bu çalışmalarımla elde ettiğim her bir  başarı benim için çok değerli. ” ifadelerini kullandı.

-Muhammet Fatih Başcı