GündemManşetBurdurlu başarılı sporcu Yasemin Zengin, ‘Kadınlar Günü’ etkinliğinde konuştu: “Kadınların başaramayacağı şey yok”

1 sene ago

Burdur’da Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’nün düzenlediği 8 Mart Dünya Kadınlar Günü programında başarı hikayesini anlatan 2016 Balkan Dağ Koşusu Şampiyonu Yasemin Zengin köyündeki bir çok önyargıyı yıktığını söyledi. Öğretmenevinde düzenlenen programda konuşan Zengin, kadınların kendine güveni, hırs ve azmiyle yapamayacağı, başaramayacağı bir şey olmadığını kaydetti.

Merkez Çine Köyü’nde oturduğunu ve atletizme başladığı zamanlarda köyde “köyde kız çocuğu koşmaz, neden koşuyor. Derslerine çalışmaz. Evlilik yaşı geldi’ gibi şeyler söylüyorlardı. Hiç bir zaman pes etmek aklımdan geçmedi. Köyde küçük yaşta evlilikler vardı zaten ben küçüktüm. Küçük yaşta anne olmak, büyük bir sorumluluğun altına girmek istemiyordum” dedi.

Lise birinci sınıfta yarışmalarda derece almaya başladığını, Antrenörünün tavsiyesiyle girdiği dağ koşusu şampiyonasında Türkiye ikincisi olarak Milli takıma girdiğini ve Fransa’daki dünya şampiyonasına katıldığını anlatan Zengin; “Fransa’daki şampiyonaya tek başıma gittim ve ilk olarak o zaman ayaklarımın üzerinde durdum. Ferdi olarak 9’uncu takımla şampiyon olduk. Daha sonra bir yıl sakatlık yaşadım. Köyde babama büyük bir tepki vardı. Kızı neden koşturuyorsun, Yasemin tayt giyiyor, kız çocuğu tayt giymez, Yasemin dersleri ile ilgilenmiyor, okumaz diyorlardı. Annem her zaman arkamda büyük bir destekçim olarak durdu. Benim için işe girip çalışmaya başladı. antrenörümün desteği ile ben hayallerime kavuştum” dedi.

2015 yılında liseyi bitirdiğimde üniversite sınavını kazanamadığını ve hayatının sonunun geldiğini düşündüğünü söyleyen Zengin; “köyde gene tepkiler vardı. Bak demiştik, sınavı kazanamadı, zaten evlilik çağı geldi diyenler oldu. Stadyumda eşyalarımı toplarken antrenörüm ‘bu kadar mücadele etmişken neden pes ediyorsun. Bir yıl daha bekleyelim, her şey düzelecek’ dedi. Bende ona güvenerek bir yıl sonrası hem sınava hazırlandım hem de antrenmanlarıma devam ettim. Yeniden milli takıma seçildim ve Bulgaristan’daki Balkan Dağ Koşsu Şampiyonası’nda birinci olarak İstiklâl Marşımızı dinlettim. Bayrağımızı en yüksekte görünce çok mutlu oldum. İyi ki mücadele etmişim dedim. İyiki pes etmemişim” dedi.

Şu anda Büyük bayanlar kategorisinde yarışmalara katıldığını aktaran Zengin; “Kadınlar kendine güvenir, asla pes etmezse, hedeflerinden vazgeçmezse emin adımlarla çalışarak, hırsla, azimle yapamayacağı, başaramayacağı bir şey yok. Kadına şiddetin olmadığı, başarılarının konuşulduğu yıllarımız olsun” diye konuştu.

Vali Hasan Şıldak’ta; “bugünlerin önemi bize günün anlamına ilişkin konu hakkında bunun üzerinde düşünme fırsatı vermesi, bir zihin egzersizi yapma fırsatı vermesidir diye düşünüyorum. Kadınlar günü mefhumlarına baktığımızda da kadın nedir diye sorduğumuzda, ilk aklımıza gelen kadın belki de en kutsal varlıktır demek geliyor içimden. Çünkü her şeyden önce kadın annedir. Annelik zaten neslin devamının vazgeçilmez bir unsuru ve gerek dinimizin gerek manevi unsurlarımızın Baş tacı ettiği en önemli, en önemliden de öte bir varlıktır” dedi.

Burdur Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Hasan Güven’de yaptığı konuşmada; “hayatımızın ayrılmaz parçası olan kadınlarımızın ‘8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ kutlu olsun. adın ve erkek birbirlerinin rakibi değil bilakis tamamlayıcısıdır” diye konuştu.

Programda protokol üyeleri tarafından açılışı yapılan Mehmet Akif Ersoy Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü kursiyerlerinin eserlerinin sergisi gezildi. Yasemin Zengin ile engelli çocucuğuna tek başına bakan Ebru Ekici ile KOSGEB’ten aldığı kredi ile işyeri kuran Ayşe Can isimli kadına protokol üyeleri tarafından plaket verildi.

Kodlama : SadeMedia Interactive