Burdur’da 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında Çeltikçi İlçesi Güvenli Köyü’nde program düzenlendi. 15 Temmuz günü darbecilerin ilk hedef aldığı Gölbaşı Özel Harekât Daire Başkanlığı’nda Şehit düşen Özel Harekât Polisi Akif Altay memleketi Burdur’un Çeltikçi İlçesi Güvenli Köyü’ndeki kabri başında dualar ile anıldı.

Burdur’da 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü nedeniyle Çeltikçi ilçesi Güvenli köyünde program düzenlendi. Burdur Valisi Ali Arslantaş ve İl protokolü ilk olarak 15 Temmuz Şehidi Polis memuru Akif Altay ve Şehit J. Kom. Er Ali Yıldırım’ın ailelerini ziyaret etti.

Daha sonra Vali Ali Arslantaş ve İl protokolü Çeltikçi İlçesi Güvenli Köyü’nde 15 Temmuz Şehidi Polis memuru Akif Altay ve 1997 yılında Kuzey Irak’ta PKK terör örgütü mensuplarıyla girdiği silahlı çatışmada şehit düşen Şehit J. Kom. Er Ali Yıldırım’ın kabirlerini ziyaret etti.

Program Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlarken kabir başında dualar edildi.

Daha sonra Vali Arslantaş ve İl Protokolü 15 Temmuz Şehidi Polis memuru Akif Altay ve Şehit J. Kom. Er Ali Yıldırım’ın kabrine karanfil bıraktı.

“Şehitler anısına fidan dikildi”

Güvenli Köyünde temmuz ayı içerisinde 91 çiftçiye 5750 zeytin fidanı dağıtıldı. Bu fidanların 15 tanesi 15 Temmuz Şehitleri Anısına Vali Arslantaş ve protokol üyeleri tarafından toprak ile buluşturuldu. 

Program protokol üyeleri tarafından 15 Temmuz Şehitleri anısına zeytin fidan dikimi ile sona erdi.

Daha sonra 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Programı kapsamında Ulu Cami’de de Cuma Namazı öncesi şehitler için Mevlid’i Şerif ve Hatim duası okundu.

15 Temmuz şehidi Akif Altay’ın eşi Gülsüm Altay: “Bayrağımız inmesin, ezanımız dinmesin”

15 Temmuz Şehidi Özel Harekât Polis memuru Akif Altay’ın eşi Gülsüm Altay, “6 yıldır her gün gelecekmiş gibi bekliyorum, daha dün göreve gitmiş gibi. Acımız tabii ki hiç dinmedi, dinmeyecek. Her 15 Temmuz’da daha da fazla kanıyor. Allah bu vatana böyle bir şey göstermesin bir daha.” dedi.

Altay, “Şehidim, şehit olmadan bir saat önce ‘şehidimin bayrağını düşürmeyin yerlere’ şarkısını dinliyordu. Allah’ın izniyle çocuklarım o bayrakları kaldırdılar. Öğretmen oldu, asker oldu. Allah vatana, millete bir daha böyle bir darbe göstermesin. Bayrağımız inmesin, ezanımız dinmesin. Vatanımızı bölmeye kötülere fırsat vermesin inşallah. Bizim için her gün özlem, özlem hiçbir zaman bitmeyecek, bitmedi de. Yıllarca biz onu dağdan gelecek diye bekledik. 6 yıldır da gelecek diye bekliyoruz ama sonsuzlukta. Rabbimin yanında, peygamberimizin yanında. Artık yapacak hiçbir şey yok. Bizim yazımızda böyleymiş. Vatan sağ olsun diyorum” ifadelerini kullandı.