ÇevreManşetBURDUR GÖLÜ YÖNETİM PLANINDA; REVİZE EDİLEN 3. MADDE’YE YÜRÜTMEYİ DURDURMA KARARI

5 sene ago

 Burdur Gölü yönetim planında revize edilerek madencilik faaliyatlerine izin veren değişikliğin Isparta İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı verdi. Hatırlanacağı gibi; bundan iki yıl önce Burdur Gölü çevresinde özellikle Söğüt Dağlarının da mermer faaliyetlere açılacağı girişimleri büyük tepki toplamış, bu konu günlerce yerel gündemde öne çıkan bir gündem maddesi olmuştu…

Daha sonra gelişen süreçte Sulak Alan Komisyonu gelen tepkileri de, çevre hassasiyetini de dikkate alarak Göl Yönetim Planı’nda sınırlı bir revizeye giderek, daha önceden izin alan firmaların ocak faaliyetlerini sürdürmesini kararlaştırmıştı… Bu değişiklik kararını yargıya taşıyan Burdur Sivil Toplum Platformu, yürütmeyi durdurrma kararı alındığını duyurdu.

Platform Başkanı Kemal Arslan yaptığı açıklamada, platformu bileşeni STÖ üyesi  Hasan Özçelik ve 17 kişinin açtığı davanın kazanıldığını duyurduğu açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“20082013 Yıllarını kapsayan Burdur Gölü Yönetim Planının 3. maddesi, Burdur Gölü tampon bölgesinde madencilik faaliyetlerine izin vermiyordu. Yani Burdur Gölü tampon bölgesi Göl Yönetim Planı ile koruma altında idi.                                 2*132018 tarihleri arası yürürlükte olacak Göl Yönetim Planı, Burdur Valiliği Sulak Alan Komisyonunun  05.11.2013 günü yaptığı toplantıda revize edilerek, Burdur Gölü tampon bölgesinde madencilik faaliyetlerine izin verilmesinin yolu açılmıştı.

Burdur Sivil Toplum Platformunun öncülüğünde verilen hukuki mücadele sonucu Isparta İdare mahkemesi 10.12.2014 günü 2014/905 E.Sayılı kararıyla Burdur Gölü Yönetim Planı 3.maddesinde yapılan değişikliğin YÜRÜTMESİNİN DURDURULMASI Kararı vermiştir.

Platformumuz olarak Burdur Valiliğine başvurarak, Burdur Gölü tampon bölgesinde izin verilen madencilik faaliyetlerinin durdurulmasını talep etmiş olduğumuzu ve elde edilen bu çevre zaferini halkımızla paylaşırız.”

Kodlama : SadeMedia Interactive