GündemİlçeKültürManşetBurdur’dan yurt dışına kaçırılan tarihi eserler geri dönmeli

3 sene ago

Bugünlerde Herakles Lahdi gündemde… Cenevre’den Türkiye’ye geri getirilen, komşu ilimiz Antalya’da Müze’de sergilenecek olan Herakles Lahdi, Türkiye’den yurt dışına kaçırılan tarihi eserleri de yeniden gündeme taşıdı…

On bin yıllık zengin tarih ve kültür birikimine sahip Burdur’da pek çok tarihi eser, çeşitli yollarla yurt dışına kaçırıldı. Burdur’da Bubon ve Kremna antik kentinden kaçırılan heykeller de artık ait olduğu topraklara geri dönmeli…

Kaçak kazılarla Bucak ilçesi Çamlık köyünde bulunan Kremna Antik Kenti’nden çalınan mermer ilham perileri heykellerinin ve Gölhisar ilçesi İbecik köyü yakınındaki Bubon Antik Kenti bronz heykelleri, yurtlarından binlerce kilometre uzakta Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya Eyaleti’nin Los Angeles şehrindeki J. Paul Getty Müzesi’nde sergileniyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığınca yürütülen yoğun girişimler sonucunda yasa dışı yollarla yurt dışına kaçırılan 4 bin 273 eser, 2003 -2017 yılları arasında Türkiye topraklarına döndürüldü.

Bakanlığa bağlı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü öncülüğünde, Türkiye topraklarından yıllar önce yasa dışı yollarla yurt dışına kaçırılan eserleri ait olduğu yere döndürme çalışmaları tüm hızıyla sürüyor.

İşte; bu kapsamda Burdur’da özellikle Bubon ve Kremna’dan yurt dışına kaçırılan tarihi eserlerin yeniden Burdur’a geri dönmesi, ilimizin kültür turizmi faaliyetlerine güç katacak, tarih kenti olması çalışmalarına katkı sağlayacak.

Kodlama : SadeMedia Interactive