Burdur’da 2015 yılından bu yana Solucan Gübresi üretimi yapan Atilla Bozoğlan  Burdur’dan ilk defa solucan ihracatı yaptı. Bozoğlan Irak’a 25 ton katı solucan gübresi ihraç etti.

Burdur merkez Menderes Mahallesi’nde 500 metrekarelik kapalı alanda 250 bin solucanla başladığı solucan gübresi işinde şu anda 20 milyon solucana ulaştıklarını belirten Bozoğlan; “şu anda aylık 6 ton solucan gübresi üretimi yapıyoruz. Hedefimiz üretimimizi 12,5 tona çıkarmak” dedi.

DHA’ya konuşan Bozoğlan Türkiye’de ilk defa granül solucan gübresi ürettiklerini belirterek; “çiftçilerimizin makina ile rahatça tarlalarına atabilmeleri için granül gübre ürettik. Solucan gübresi ürün artışında yüzde 10 ile yüzde 40 arasında artış sağlar. Tahıl ürünlerinde yüzde 10, sera ürünleri, sebze ve meyvalarda ise yüzde 40’a kadar verim artışı olduğunu biliyoruz. Solucan gübresi toprağın organik maddesini artırarak toprağın canlanmasını sağlar, toprağı besler ve üretimde verim artışı sağlar. Solucan gübresinin en önemli faydalarından biri mikrobiyal nüfusu ihtiva etmesidir.

Diğer bir deyişle toprağın mikrobiyal aktivitesini arttırarak bitki zararlılarıyla mücadele eden ve atıkları bitkiler için son derece faydalı organik maddeler içeren faydalı mikropları içinde barındırmasıdır. Kimyasal gübrelerin ve tarımsal ilaçların yok ettiği bu faydayı toprağa yeniden kazandırır.” ifadelerini kullandı.

Geçtiğimiz günlerde Burdur’dan ilk defa Irak’a 25 ton katı solucan gübresi ihraç ettiklerini belirten Bozoğlan; “şu anda Lübnan’da bir alıcıyla görüşmelerimiz sürüyor. Anlaşma sağladığımız takdirde 200 ton Solucan gübresini Lübnan’a göndereceğiz” diye konuştu.

Bozoğlan, Burdur’da solucan gübresi üretimini resmi olarak yapan iki işletme olduğunu ancak merdiven altı tabir edilen üretim şeklinde de bir çok üretici olduğunu belirtti.