Türkiye genelinde son bir ayda korona vakaları azalan tek il; Burdur

BURDUR; TÜM İLLER İÇERİSİNDE RİSK GRUBUNU DÜŞÜREN TEK İL OLDU

Türkiye’nin Şubat ayı sonunda Mart ayının başından itibaren koronavirüs salgını KOVİD-19 vakaları ile mücadelede ortaya koyduğu yeni konsept “kademeli kontrollü normalleşme” hedefi taşıyordu…

Ve; bu kapsamda illere göre dört ayrı risk grupları oluşturuldu. İllerin nüfusuna göre, her 100 bin kişide toplam haftalık vaka sayıları baz alınarak, “mavi, sarı, turuncu ve kırmızı renklerin” sembolize ettiği risklerle, Mart ayında kademeli normalleşmeye geçildi.

Burdur, Şubat 2021’in sonunda Mart ayı başında, nüfusuna her 100 bin kişide toplam haftalık vaka oranı 105 ile  “kırmızı kategoride 4. bölgede çok yüksek riskli iller” arasında yer alıyordu…

Ve; aradan geçen bir aylık süreçte bütün Türkiye genelinde korona vakalarının düzenli bir şekilde hep azaldığı tek il Burdur oldu.

Bir ay önce turuncu olan iller kırmızı’ya dönüşürken, sarı illerin pek çoğu turuncu’ya, en az vakaların olduğu mavi iller ise; sarı’ya döndü.

Burdur’da ise şu bir aylık sürede, Vali Ali Arslantaş öncülüğünde bütün kurumların iş birliğiyle, etkin denetimler ve vatandaşların hassasiyeti olumlu sonuçlar verdi, Burdur turuncu’ya  dönerken, vakaları hep azalan tek il oldu.

Bir ay içerisinde başta İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirler olmak üzere tüm Türkiye genelinde korona vakaları, mutantlı virüs vakaları artarken, Burdur’da vakalar azaldı.

Mart ayının sonunda 29 Mart 2021 tarihi itibariyle mavi’de kalan tek il Şırnak olurken, vaka sayıları azalan tek il ise Burdur oldu.

Komşularımız Isparta ve Antalya illeri vaka artışlarıyla turuncu’dan kırmızı’ya, Denizli ise, sarı’dan turuncu’ya döndü.

Türkiye 2 Mart’tan itibaren ‘kontrollü normalleşme’ süreci başlatmıştı. 1 Mart’ta vaka sayısı 9 bin 891’di. Şimdi ise; bu rakam 30 BİM’e dayandı…

Bu kapsamda şehirlere göre risk haritası oluşturulmuş, 17 il çok yüksek riskli (kırmızı), 20 il yüksek riskli (turuncu), 30 il orta riskli (sarı), 14 il düşük riskli (mavi) ilan edilmişti.

Son güncellenen  Covid-19 risk değerlendirme haritasına göre; Türkiye genelinde düşük riskli (mavi) kategoride yer alan tek il Şırnak.

Hakkari, Van, Bitlis, Muş, Batman, Siirt, Mardin, Diyarbakır, Şanlıurfa ve Uşak orta riskli (sarı) iller.

Ağrı, Kars, Bingöl, Tunceli, Kahramanmaraş, Adana, Hatay, Kırşehir, Afyonkarahisar, Burdur, Denizli, Manisa yüksek riskli iller. (turuncu)

Covid-19 risk değerlendirme haritasına göre İstanbul, Ankara ve İzmir çok yüksek riskli (kırmızı) kategoride yer aldı.

İl renkleri ne anlama geliyor?

Sağlık Bakanlığı, mart ayının başından itibaren kentleri risk grubuna göre dört farklı renge ayırdı. Kentler, haftada 100 bin nüfusta görülen vaka sayısına göre ‘çok yüksek riskli’, ‘yüksek riskli’, ‘orta riskli’ ve ‘düşük riskli’ olarak tanımlandı.

ŞUBAT AYI SONUNDA AÇIKLANAN RİSK HARİTASI

MART AYI SONUNDA AÇIKLANAN RİSK HARİTASI