Burdur Doğaltaş ve Mermerciler Derneği Başkanı Nasuh Ekinci, 2020 yılında Burdur’dan yapılan blok mermer ihracatının yüzde 26,54 düştüğünü işlenmiş mermer ihracatının ise yüzde 3 oranında attığını söyledi.

            Sektörün 2020’de pandemiye bağlı olarak çok ciddi sıkıntılar yaşadığını belirten Ekinci “pandemiyi yaşıyoruz, devam ediyor. Etkileri de halen daha sürüyor. Özellikle Çin’e satmış olduğumuz blok mermerlerde çok ciddi bir düşüş yaşadık. Çin’e mal satamadık” dedi.

            Ekinci pandemi sonrası yapılacaklarla ilgili dernek olarak çalışmaları olduğunu belirterek ” Çin her sektörde üretim yapan dünyanın en önemli ülkesi idi. Fakat Amerika’nın Çin’e açtığı ticari savaşlarla beraber Çin’deki üretimler ve ihracatları hem ticaret savaşları hem pandemi dolayısıyla önemli miktarda düştü. Pandemi sonrasında da Çin dünyanın en büyük ihracatını yapan ilk iki ülke arasına giremeyecek. Çünkü Çin’den mal ithal eden ülkeler artık kendilerine yeni ülkeler, yeni oyuncular aradılar ve birçoğuda buldu. Bu ülkelerden bir tanesi de Türkiye’dir. Türkiye bazı üretim kalemlerinde şu anda bunun oyunculuğunu yapmaktadır. Maden sektörü olarak Çin’e eskisi kadar blok mermer satamayacağımızı düşünüyorum bunun yanısıra   Çin’in üretipte dünyaya sattığı işlenmiş mermer ürünlerini Türkiye’nin üretip dünya pazarlarına arz etme noktasında yepyeni bir şansı doğuyor. Biz Sivil Toplum örgütleri olarak bu şansı kendi ülkemizin lehine çevirmek zorundayız. Yani kendi blok mermerlerimizi işlemeliyiz. Bunun için yüksek teknoloji ve albenisi olan ürünlere doğru nihai proje bazlı üretimler yapmak zorundayız” dedi.

            Önümüzdeki yıllar en hızlı yapacağımız şey bir taraftan blok mermer satarken bir taraftan da yüksek teknolojik ürünlerle işlenmiş nihai ürün üretmek zorundayız diyen Ekinci sözlerini şöyle sürdürdü; “bunun yanısıra ülkemizin ve Burdur’un yerli ve milli üretim felsefesi içerisinde maden ürünleri sektörünün de yer alması gerekiyor. Artık bizim ciddi bir şekilde mermercilikle ilgili Organize Sanayi Bölgeleri’nin yapılmasının, bunun AR-Ge ve teknolojik desteklerini yapacak yan ve paydaş kuruluşlar kurulmasını ve buna bağlı olarak ülkemizin mermer ihracatının artırılmasını ve Türkiye ihracatındaki önemli bir payı da Burdur olarak almamız gerekiyor.”

            Burdur’un  mermer konusunda önemli bir yer olduğunu kaydeden Ekinci “Burdur’da yerli ve milli üretim dediğimiz konunun gündeme gelmesi gerekiyor. Burdur’da mermer borsası oluşturmamız ve Burdur’dan bütün dünyaya da üretilen malları satmak zorundayız” diye konuştu.

Blok mermer satışı düştü, işlenmiş mermer ihracatı arttı

            Nasuh Ekinci 2020 yılında Burdur’dan gerçekleşen maden ürünleri ihracatının geçen yıla göre yüzde 19 oranında düştüğünü söyledi. Ekinci “2019 yılında 163 milyon 643 bin lira olan maden ürünleri ihracatımızı 2020 yılında yüzde 19’luk düşüşle 132 milyon 430 bin dolar olarak gerçekleşti dedi. Ekinci Blok mermer ihracatındaki düşüşe rağmen işlenmiş mermer ihracatında yüzde 3’lük artış olduğunu belirtti. Ekinci “geçen yıl 41 724 bin dolar olan işlenmiş mermer ihracatamız 2020 yılında 42 Milyon 875 bin dolar olarak gerçekleşti” dedi.

            Ekinci, Burdur’da faal 210 mermer ocağı olduğunu, Ekinci sektörde daha önce 10 bin kişinin istihdam edildiğini pandeminin etkisiyle bu rakamın şu anda 6500-700 kişi civarında olduğunu söyledi. Ekinci hedeflerinin mermer sektöründe 20 bin kişi istihdam etmek ve 500 Milyon Dolarlık ihracat olduğunu kaydetti.