GündemManşetBurdur’daki toplantıda; Dilek fenerlerinin satışının yasaklanması istendi

5 sene ago

Burdur İli Orman Yangınları ile Mücadele Komisyonu, Vali Yardımcısı Bahir Altunkaya’nın başkanlığında toplandı. Toplantıda, Isparta Bölge Müdürü Mustafa Değirmenci, Burdur’un yangın istatistikleri ile ilgili bilgi vererek, bölge müdürlüğünün bu yılki eylem planı hakkında bilgi verdi.

Orman Yangınları ile Mücadele Komisyonu toplantısında, Isparta Orman Bölge Müdürü Mustafa Değirmenci, dilek fenerlerinin satışının tamamen kaldırılması ve yasaklanmasını istedi.

BURDUR’UN YANGIN İSTATİSTİĞİ

Toplantıda, Isparta Bölge Müdürü Mustafa Değirmenci, içerisinde Burdur’un da yer aldığı, bölge müdürlüğünün çalışma alanında çıkan yangın istatistikleri ile ilgili bilgi verdi. Burdur ilinin %48 ormanlarla kaplı olduğunu söyleyen Değirmenci, “Burdur’un orman varlığı, Türkiye ortalamasının iki katına ulaşıyor. Bölge Müdürlüğümüz Isparta Burdur ve Afyon illerini kapsıyor. İlimizde 3 işletme müdürlüğü var; Burdur, Gölhisar ve Bucak. Bucak, 1. Derecede hassas mıntıkada yer almakta. Burdur’da üç işletmede 388 personel var. Son 10 yılda bölge müdürlüğünde 71 adet yangın çıkmakta bir yılda. Yanan alan ise 93 hektar. Geçen sene bölgede 70 adet yangın çıktı, 61 hektar ormanlık alan tahrip olmuştur. Son 10 yılda yanan alanlar ve çıkan yangın adedi; yıllık 32 adet orman yangını, 41 hektar alan yandı. Geçen 2014 yılında, Burdur il genelinde alınan tedbirler ve vatandaşlarımızın dikkat etmesi sebebiyle yangın sayımız 34, yanan alanımızda 18 hektar civarındadır. 2015 yılı içerisinde 2 adet orman yangını çıkmış, toplam 1.3 dekarlık bir alan tahrip oldu” dedi.

HAZİRAN-EKİM AYLARI RİSKLİ

Yangınların en tehlikeli olduğu dönemin; Haziran-Ekim ayı ayları olduğunu kaydeden Bölge Müdürü Değirmenci, şunları söyledi: “ Bu 4 aylık dönemde tüm halkımız, kamu kurumlarımız ve teşkilatımız uyumadan bu işle yatıp kalkacağız ve yangın adedini azaltacağız. Burdur ilinde son 5 yılda çıkan yangınlara baktığımızda; yangınların %7’si yıldırımdan geri kalanı ise insan eliyle çıkmaktadır. Sebebi ihmal, kaza ve kasıt bilinmeyen nedenlerle çıkıyor.

DİLEK FENERİ YASAKLANACAK

Geçen sene dilek fenerinde problem yaşamaya başladık. Vatandaş, eğlence yerlerinde dilek tutup, ateşi yakıp ısınan havayı yukarıya çıkarıyor. Hava akımı orada düz değil. Hava akımı ormanlık alana taşınıyor ve bu ormanlık alana taşıyor. Bu sene dilek fenerinin kullanımı ve satışını sizin aracılığınızla yasaklamak istiyoruz.

YANGINA ULAŞMA SÜRESİ AZALDI

2009-2014’e kadar baktığımızda yangınlara müdahale süremizi azaltmaya çalışıyoruz. 2009 yılında 30.9 dakikada bir yangına ulaşma şansımız varken, 2013-2014 de 13.9 ve 13.8 dakikaya kadar düştü. Türkiye ortalaması geçen sene 15 dakika idi. Biz bu rakamın altında yangınlara ulaştık.

ALO 177 VURGUSU

Yangın çıktığında %36 ihbarları kulelerden, %51’ini de ALO 177 Yangın İhbar Hattından aldık. Bu konu önemli ve bu ortalamayı daha yukarılara çıkarmak istiyoruz. Bu hat ücretsiz.

EYLEM PLANI

Stratejimiz önce orman yangınlarını önlemek, söndürme çalışmalarını nasıl yapabiliriz ve yanan alanları yeniden doğaya kazandırabiliriz bunlara öncelik veriyoruz. Yangınları önlemede halkın bilinçlendirilmesi öncelikli hedefimiz. Çünkü yangınların %93’ü insan eliyle çıkıyor. Yangınların çıktığı dönemlerin öncesinde ve sonrasında medyayla irtibat halinde olup, vatandaşların bilinçlendirilmesi için çalışma yapıyoruz. Okullarda orman yangınları ile ilgili gerekli çalışmaları yapıp, çocuklarımız eğitmeye çalışıyoruz. Halk eğitim müdürlüğü ile kendi personelimizi eğitip, sertifika veriyoruz. Yangın sezonu öncesinde işbaşı eğitimlerini yapıyoruz. Yanan alan miktarı her geçen yıl biraz daha azalmaktadır.”

Vali Yardımcısı Bahir Altunkaya ise, “Yaz dönemine girmemizle beraber hepimizin korkulu rüyası orman yangınları ile maalesef karşı karşıya kalıyoruz. Umut ediyorum orman yangınları ve diğer hadiselerle karşılaşmayız. Yangınlarını önlemek için tüm kurumların beraberce üstüne düşen görevleri yerine getirmesini, ALO 177 Orman yangın hattının etkin bir biçimde kullanılması için vatandaşların bilgilendirilmesini, sonuçta 1 cm2 alanın bile yanmamasını’’ temenni ederek toplantıyı sonlandırdı.

Toplantıya, İl Jandarma Komutanı Binbaşı Asil Alper ve Burdur’daki kurum ve kuruluşların temsilcileri de katıldı.

Toplantının devamında işbirliği ve koordinasyon konuları, katılımcı 26 kurum ve kuruluş temsilcileri ile tartışıldı. Neticede 26 madde karara bağlanarak, 2015 Yılı Burdur Orman Yangınları ile Mücadele Komisyon kararları alındı

Kararlar 1 Haziran 2015 tarihinden itibaren uygulanmaya başlanacak.

Kodlama : SadeMedia Interactive