EkonomiManşetBurdur’daki süt üreticisini de yakından ilgilendiren; Çiğ Süt fiyatı arttı

2 sene ago

Burdur’da süt üreticisini yakından ilgilendiren çiğ süt taban fiyatı belli oldu. Temel geçim kaynağı süt inekçiliği faaliyetlerine dayanan Burdur’da çiğ süt fiyatları merakla bekleniyordu. Ulusal Süt Konseyi (USK) çiğ süt için referans fiyatını 1,53 TL olarak belirledi. Çiğ süt fiyatı 13 kuruş artarak 1.40 TL’den ,1,53 TL’ye yükseldi. Özellikle girdi maliyetleri yükü altında sıkıntılı günler yaşayan ülkemiz ve ilimizdeki süt üreticisi, 13 kuruşluk artışla bir nebze de olsa rahatlama, nefes alma imkanı elde etti.

Süt sektörünün önemli temsilcilerinden biri olan Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği Genel Başkanı ve Burdur Yetiştiriciler Birliği Başkanı Kamil Özcan da uzun bir süredir yaptığı açıklamalarda, süt üreticisinin sorunlarını dile getirerek, başta yem fiyatları olmak üzere artan girdi maliyetleri karşısında çiğ süt fiyatlarının mutlaka artırılması gerektiğini vurguluyordu…

Süt sektörünün tüm taraflarını çatısı altında toplayan Ulusal Süt Konseyi (USK) Yönetim Kurulu, 1 Şubat -30 Haziran 2018 tarihleri arasında çiğ süt için tavsiye niteliğinde referans alım fiyatını 0,9 kuruşu hizmet bedeli olmak üzere 1,53 TL’ye yükseltti. Süt fiyatında 13 kuruş artış yapıldı.. Ulusal Süt Konseyi (USK) Yönetim Kurulu, 16 Ocak 2018 tarihinde Ankara’da toplandı. Toplantıdan, daha önce 1 Ekim 2017 ile 28 Şubat 2018 tarihleri arasında geçerli olmak üzere 1,40 TL olarak belirlenen çiğ sütte tavsiye niteliğinde referans alım fiyatında artış kararı çıktı.

USK Yönetim Kurulu, çiğ süt arzında mevsimsel olarak yaşanan azalmayı göz önüne alarak, 22 Eylül 2017 tarihinde yaptığı toplantıda, tavsiye niteliğinde çiğ süt referans alım fiyatını 1 Ekim 2017 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere 28 Şubat 2018 tarihine kadar 1,40 TL/LT olarak belirlemişti. Alınan kararla süt fiyatında 10 kuruş artış yapılmıştı. 16 Ocak 2018 tarihinde bir kez daha toplanan USK Yönetim Kurulu, 1,40 TL’lik fiyat 28 Şubat 2018 tarihine kadar geçerli olmasına rağmen, süt fiyatında bir kez daha artışa gitti.

Toplantıda alınan kararla, Türkiye’de üreticiden alınacak çiğ süt için tavsiye niteliğinde referans fiyat, 0,9 kuruşu hizmet bedeli olmak üzere 1,53 TL olarak belirlendi. Yüzde 3,6 yağ, yüzde 3,2 protein içerikli soğutulmuş süt için belirlenen tavsiye fiyat, 1 Şubat 2018 ile 30 Haziran 2018 tarihleri arasında geçerli olacak.

Ulusal Süt Konseyi Yönetim Kurulu’nda, süt üreticileri, süt sanayicileri, kamu ve akademi ile mesleki örgütleri eşit oranda üye olarak temsil ediliyor. USK 5. Olağan Genel Kurulu, 12 Aralık 2017 tarihinde Ankara’da yapılmış, yapılan seçimler sonucunda USK Yönetim Kurulu Başkanlığı’na Sabit Karaca seçilmişti.

Çiğ süt fiyat kararının ardından sektörde, piyasalarda en çok merak edilen konu, artışa süt sanayicisinin nasıl tepki vereceği, tüketiciye nasıl yansıyacağı?

Tüm Süt, Et ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Derneği (TÜSEDAD) Başkanı Sencer Solakoğlu, belirlenen fiyat artışının yetersiz olduğunu savundu. Solakoğlu, “Belirlenen fiyat üretici açısından riskli bir seviye. Çünkü maliyetlerimiz dövizin seyriyle çok yakından ilgili. Döviz yukarı giderse 13 kuruşluk artış da kendiliğinden erir” dedi.

Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Mutlu Doğru, süt sektöründeki gelişmelerin düne kadar iyi okunamadığını ifade etti. Doğru, “Keşke bu noktalara gelene kadar beklenilmesiydi. Fiyatlar çok uzun bir süre düşük kaldığı için üretici ineklerini, düvelerini kesime gönderdi. Keşke bu adımlar çok önceden atılsaydı. Şimdi piyasada yeterli seviyede süt olmadığı için sanayiciler kendi bölgelerinin dışındaki yerlerden de süt tedarik etme çabasına girdi” dedi.

Hatırlanacağı üzere Aralık sonunda USK olağanüstü toplantı yapmış ve çiğ süt referans fiyatın artırılması konusunda süt sanayicileri ile üreticiler anlaşmaya varmıştı. Ancak Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı temsilcileri, fiyat artışının enflasyonu artıracağını gerekçe göstererek fiyat artışına karşı çıkmıştı.

RAFLARA YANSIR MI?

Umarız üreticinin hak ettiği bu artış tüketici tarafına zam olarak yansıtılmaz. Çünkü sanayi ve perakende tarafı zaten geçtiğimiz yıl içerisinde süt ve süt ürünlerine ciddi zamlar yapmıştı. Hatırlasanız 2017’de tereyağındaki fiyat artışı yüzde 43’e çıkarken, yoğurt fiyatı yüzde 22,5 yükselmişti. Süt’ün raf fiyatı yüzde 18’in üzerinde artarken peynirlerin fiyatları da yüzde 20 civarında artış göstermişti.

Kodlama : SadeMedia Interactive