GündemManşetBurdur’daki sivil toplum kuruluşlarından ortak açıklama, örnek tavır: “15 TEMMUZ RUHUNU CANLI TUTACAĞIZ”

3 sene ago

Burdur’da sivil toplum kuruluşları temsilcileri, 15 Temmuz hain darbe girişiminin birinci yıldönümünde, 13 Temmuz 2017 Perşembe günü ortak bir açıklama yaparak, örnek bir tavır ortaya koydular. İlimizdeki STK’ların15 Temmuz’la ilgili ortak basın açıklamasında ana tema; “15 Temmuz’u Unutmayacağız, Unutturmayacağız” oldu. Burdur Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Salonu’nda STK’lar adına basın açıklamasını Burdur Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Yusuf Keyik kamuoyuna deklare etti.

15 TEMMUZ TÜRKİYE İÇİN BİR MİLAT

Keyik, “Bu masada oturan demokrasi sevdalısı kurumlar olarak, bu ortak açıklamayı 81 il’de aynı anda yapıyoruz. Tarihimizin en zor günlerinden biri olan 15 Temmuz’un yıldönümüne giriyoruz. İki hafta boyunca farklı etkinliklerle, hazırladığımız afişlerle ülkemizin tamamında 15 Temmuz ruhunu canlı tutacağız. 15 Temmuz’u unutmayacağız, unutturmayacağız. 15 Temmuz’un Türkiye için bir milat oldu- ğuna inanıyoruz” dedi.

15 Temmuz’un darbenin ötesinde bir işgal girişimi olduğuna işaret eden Keyik, “15 Tem- muz İstiklal Harbinden bu yana ülkemizin karşılaştığı en büyük tehlikeydi. O gece Fetullahçı terör örgütü devleti ele geçirmeye, milleti tahakküm altına almaya kalkıştı. Darbe girişiminin asıl amacı; ülkemizi tarihimizde görülmemiş bir kaosa sürüklemek, kardeş kavgası başlatmak ve Türkiye’yi iç savaş ortamına sokmaktı. Darbe teşebbüsünün nihai amacı Türkiye Cumhuriyeti’ni bir daha ayağa kalkamayacak duruma düşürmekti. Allah’a şükürler olsun milletimiz, cesareti ve ferasetiyle bu belayı, bu fitneyi durdurdu.

Milletimiz demokrasimize ve özgürlüğümüze kasteden bu saldırı karşısında dik durdu, canı pahasına değerlerini savundu. Bu masadaki kuruluşlarının tamamı da ilk andan itibaren devletimizin ve milletimizin yanında yer aldı. Başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere, gazi meclisimiz, Başbakanımız, siyasi partilerimiz, milletimiz, sivil toplum kuruluşlarımız ve medyamızın kararlı duruşuyla bir destan yazdık. Haince planlanmış darbe girişimini savuşturan milletimizin önünde saygıyla eğiliyoruz” diye konuştu.

15 Temmuz’da Türkiye’nin en zor demokrasi sınavını büyük başarıyla verdiğini kaydeden Keyik “Demokrasimizin hiçbir kaba kuvvete teslim olmayacak kadar güçlü olduğunu herkese gösterdik. Milletimiz darbeye karşı durarak şunu açık şekilde ilan etmiştir. Türkiye Cumhuriyeti devletini milletin iradesi dışında hiçbir güç yönetemez. Bu dünyaya örnek olacak bir tavırdır. Elbette bunun için büyük bir bedel ödedik. Darbe girişimine karşı verdiğimiz bu mücadelede 250 vatandaşımız şehit oldu. 2301 vatandaşımız gazi oldu. Şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz. Gazilerimizi şükranla anıyoruz. Milletimiz onları daima minnetle ve rahmetle anacaktır.” şeklinde konuştu.

Kodlama : SadeMedia Interactive