ÇevreEkonomiManşetBurdur’daki Mermerciler, Flamingo haberlerine tepkili!

4 sene ago

Geçtiğimiz günlerde Burdur kamuoyunda öne çıkan gündem maddelerinden biri olan mermercilerin çevreye zarar verdiği haberlerine, bu yıl Yarışlı Gölü’ne flamingoların mermer ocakları yüzünden gelmediği iddialarına Burdur’daki mermerciler sert tepki gösterdiler.

“Başlarına taş düşse bizden bilecekler” diye sitem eden Mermerciler, bak ayrıntı internet sitesine yaptıkları açıklamada, istihdam ve ihracat katkıları başta olmak üzere ekonomiyi yaptıkları olumlu katkılara, çevre konusunda da gösterdikleri hassasiyete rağmen, mermerciler üzerinde bir algı operasyonu yapıldığını öne sürdüler.

Mermer ocakları işletmecileri; “Türkiye ve Burdur ekonomisinin can damarı olan mermer ve maden ocakları hiçbir zaman çevre ve doğaya zarar vermemiştir. İstenmeden de olsa verilen zararın on katı kadar bedel ödeyerek daha iyisini yapmaya çalışıyoruz.” dediler.

Mermer işletmecileri; sistem ve kanunlar çerçevesinde çalıştıklarını belirtirken sadece Burdur ve Isparta çevresinde mermer ve maden ocaklarında 15 bin’e yakın istihdam sağladıklarını bunun da 15 bin aile demek olduğuna dikkat çekerken, ocak sahiplerinin de çevreci olduğunu, ilimizde göllere gelen kuş türlerine hiçbir zaman zarar vermediklerini, dile getirdiler.

Mermer ocağı işletmecileri; “Bir mermer ocağı su havzalarına en düşük 2 km uzaklıktadır. Mermer Ocaklarında herkesin dediği gibi çevreye zarar verilmiyor. Ağaç ve ot olmayan yerlerde çalışılıyor, mermer ocaklarına şu anda sadece görsel olarak karşı çıkan sözde çevreciler bundan on, on beş yıl sonra mermer ocakların olduğu yerde ağaçlar yükselirken ocak olmayan yerlerde ise; yine şu anda olduğu gibi boş kalacak. Gelişmiş bazı dünya devletlerinde maden olmayan, ağaç olmayan bunun gibi yerler devlet tarafından kabartılarak doğada ağaçların ve yeşilliklerin olması sağlanıyor. Şu anda devletin yapacağı görevi madencilerimiz ve mermercilerimiz yapıyor. Ülke ve bölge ekonomisine kazanç sağlarken hem de sözleşme gereği terk ettiğimiz yerleri ağaçlandırarak doğaya faydalı oluyoruz.” şeklinde görüş belirttiler.

Son günlerde gündemde olan Flamingoların Göller Bölgesi’nde bir geçiş güzergâhı olduğunu, kimi zaman Burdur Gölü, Yarışlı, Çardak, Acıgöl ve Salda Gölü gibi değişik göllerde konakladıklarını belirten Mermerciler “masa başında haber yapanlar ise kuşların nerede konakladıklarını bilmeden haber yapıyorlar. Ülke ve bölge ekonomisine zarar vermek isteyenlerin art niyetine alet oluyorlar” sözleriyle tepkilerini dile getirdiler.

Kodlama : SadeMedia Interactive