Genel(Burdur’daki kadın girişimciler) ‘Peynir ve Tereyağı ondan sorulur-Ebru Aktar’

3 sene ago

13 yıldır hem kendi yaptığı hem de dışarıdan temin ettiği peynir ve tereyağlarını eşi ile birlikte pazarlarda satan Ebru Aktar’ın işinde en zorlandığı nokta, işten eve geç gitmesi ve çocuklarıyla yeteri kadar ilgilenememesi…

Evli, biri 11 diğeri 5 yaşında iki çocuk annesi olan Ebru Aktar ‘On parmağında 10 marifet’ yazı dizimizin bu haftaki konuğu oldu.Girişimci bayan Ebru Aktar’ın anlattıklarında öne çıkan satırbaşları şöyle:

“13 yıldır Burdur, Antalya, Kemer ve Karamanlı pazarlarında hem kendi yaptığım tulum peynirleri ve tereyağını hem de dışarıdan temin ettiğim tereyağı ve peynirleri satıyorum. Karamanlı ilçesinde bir depomuz var. Ürünlerimizi orada hazırlıyoruz. Eşim ve ben de Karamanlı ilçesindeniz. Haftanın en az beş günü pazardayız. İşe ilk başladığım dönemlerde çocuklarım yoktu. Eşim ile birlikte rahatça her pazara gidebiliyor ve ürün satabiliyorduk. İlk çocuğumun doğumundan sonra ben bir müddet pazara ara verdim. Yine tulum peyniri ve tereyağı yapmaya devam ettim ama satış için pazara çıkmadım. Çocuğum biraz büyüyünce babaannesine bırakıp tekrar eşim ile pazarlara çıkmaya başladım. Sonra ikinci çocuğumuz oldu. Onda da yine bir müddet pazara ara verdim. Büyük çocuğum okula başladı, küçüğü de babaannesi bakmaya başlayınca benim Pazar maceram tekrar başladı. Şimdi ikisi de okula gidiyor ve evde kendi başlarına kalabiliyorlar. Ama biz pazardan geç döndüğümüz için onlarla ilgilenmeye derslerine yardım etmeye pek fırsatım olmuyor. Tabi en zorlandığım konulardan bir tanesi de ev işleri ve yemek. Çocuklar evde oldukları için mutlaka onların evde yiyeceği yemek olması gerekiyor. Bizim için de pazardan eve dönünce yemeğimizin hazır olması gerekiyor. O yüzden bazen gece geç saatlere kadar ev işi ve birkaç tencere farklı yemek yapmaya çalışıyorum. İşimi severek yapıyorum. Eşim de her konuda bana destek.

Ev işlerinde olsun pazarda olsun her işi birlikte yaparız. Onun desteği olmasa zaten benim pazarları dolaşmam ve satış yapmam çok zor. Bazen müşterilerden yana sıkıntılarımız oluyor. Herkesi memnun etmek çok zor. Elimizden geldiği kadar müşteri memnuniyetine dikkat ediyoruz, ama memnun edemediğimiz müşterilerimiz de oluyor. Sonuçta bir gıda sektörü ile hizmet vermeye çalışıyoruz. Bunun damak tadı var, hijyeni var, tüketim tarihleri var. O yüzden zor bir sektör. Ama ben işimi severek yaptığım için artık tüm zorlukların üstesinden gelebiliyorum. Ekmeğini taştan bile çıkarabilir sözü artık bayanlar içinde geçerli bir söz. Kadınlar son yıllarda mermer dahil olmak üzere tüm sektörlerde başarılı oluyor ve ekmek paralarını kazanabiliyorlar. Bu da bayanlarımızın ve eşlerimizin okuma seviyesinin artmasından kaynaklanıyor bir nevi diyebilirim. Bir bayanın elinde mesleğinin olması ve kendi ayaklarının üzerinde durması çok önemli” diye konuştu.

Filiz ERYILMAZ

Kodlama : SadeMedia Interactive