EkonomiManşetBurdur’daki kadın girişimciler; Nevin Vanlıoğlu: “İnsan, hayallerinin peşinden gitmeli”

1 sene ago

İlimizdeki kadın girişimcilerin konuk olduğu “On Parmağında 10 Marifet” yazı dizimizin bu haftaki konuğu azimle, yılmadan çalışarak, hayallerinin peşinde koşup, pazar tezgâhından, spor giyim mağazası sahibi olan Nevin Vanlıoğlu oldu.

İki çocuk annesi Nevin Vanlıoğlu, yıllarca Salı Pazarı’nda spor kıyafetler satarken hayallerini peşinden giderek Adliye Caddesi’ne açtığı NEVA Spor Giyim Mağazası ile başarısını taçlandırdı.

İş hayatında yaşadığı sıkıntıları, şimdiki başarısını ve ev hayatını bizlerle paylaşan genç girişimci bayan Nevin Vanlıoğlu konuşmasında öne çıkan pasajlar şöyle; “Uzun süre özel bir şirketin Burdur sorumlusu olarak çalıştım. Tabi burada aldığım maaş sınırlıydı ve benim iki çocuğum ve bunların masrafları vardı. Önce, çorap, pijama, iç çamaşırı gibi ufak tefek ürünler alıp evde satmaya başladım. Bir müddet sonra Salı Pazarı’nda tezgâh açmaya ve ürün yelpazemi genişletmeye başladım. Tabi bu arada özel şirketteki işime de devam ediyordum. Herkes Pazar günü tatil yapar.

Ben Salı günleri tezgâh açabilmek için Salı günü izin alıyor, Pazar günleri ise çalışıyordum. Bir müddet sonra bu şekilde devam etti. Ben ürün yelpazemi daha çok genişletmek ve pazardaki tezgâhımı büyütebilmek için özel şirketteki işimi bıraktım. Birkaç yıl pazarda satış yaparak geçimimi sağlamaya başladım. Tabi bu arada gençlere yönelik spor kıyafetlere ağırlık veriyordum ve pazar tezgâhında bile olsa ilginin yoğun olduğunu görüyordum.

O an kafama iş yeri açma düşüncesi takıldı. Konuyu aileme açtım onlarda destek verdiler. Dedim ki; ‘ya batarım ya da çıkarım.’ Her işin bir riski var. Eğer; cesaret edemezsem ve riske atılmazsam hep bu tezgâha bağımlı kalırım.

Hemen dükkan araştırmalarına başla- dım. Bir spor kıyafet mağazası düşündüğüm için insanların dikkatini çekecek ve rahat ulaşacağı bir yer olması lazımdı. Şansım iyi gitti, Allah’a şükürler olsun bu dükkanı buldum. Hemen tadilatına başladık ve bir ay sonra iş yerimi açtım. Yaklaşık bir yıldır iş yerimi çalıştırıyorum. Tabi Salı günleri yine pazar’da tezgâhımı açıyorum. Çünkü, oraya gelen bir çok daimi müşterim var. Beni mutlaka orada görmek ve alış-veriş yapmak istiyorlar. Benim mağazam spor kıyafetler üzerine bir mağaza. Her marka, her bütçeye uygun spor kıyafetler mevcut. Özellikle gençlerin uğrak yeri. Fiyatlarımda uygun olunca kısa sürede iş yerim tanındı. Tabi esnaf olmak zor. Ama benim çocuklarım artık kendi başlarının çaresine bakabilecek yaştalar. Annem ve babamda bana bu konuda çok büyük destek. O yüzden ben çok fazla zorlanmadan işimi yapabiliyorum. Yoksa esnaf bir bayanın ev ve iş yeri ara- sında gerçekten çok sıkıntı yaşadığına eminim. Siz işte iken evde mutlaka size yardım edecek birini olması lazım. Biz es- naflar iş yerlerimiz çok erken saate açıyor ve çok geç saatlerde kapatmak zorunda kalıyoruz. Bu arada bazen hiç satış yapamadan iş yerimizi kapattığımız bile oluyor. Sabırlı ve dirayetli olmak gerekiyor.

Ben hayallerimi gerçekleştirmeye başladım. İnsan istedikten sonra, özellikle cesaretli olduktan sonra başaramayacağı bir iş yok sanırım. Yeter ki istesin ve hayallerinin peşinden gitsin. Her işin riski var. Her işte batmakta var, çıkmakta… Ama, başarının sırrı azim, çalışma, cesaret ve size destek olan aileniz diyorum.”

Filiz ERYILMAZ

Kodlama : SadeMedia Interactive