EğitimGündemManşetBurdur’daki Dershaneler, Temel Lise’ye geçiyor

5 sene ago

AYM’nin Dershanelerin kapatılması ile ilgili kararını iptal etmesinin ardından, ‘Dershanecilerin, Dershane olarak mı yoksa Temel Lise olarak mı?’ eğitim hayatlarını sürdürecekleri merak ediliyor. Burdur’daki dershaneler içinse durum netleşmeye başladı. Sahada, Dershanecilerle görüşen Muhabirimiz Hacer Zeren, ‘hangi Dershane beklemede, hangisi Temel Lise olacak, hangi Dershane Bakanlığın kararının ardından yeniden Dershane olarak eğitim yaşamını sürdürecek,’ bu soruların izini sürdü…

Edindiğimiz bilgiye göre, şu anda Burdur’da Temel Lise olarak eğitim hayatını sürdürmeye karar alan iki kuruluş var. Birincisi Turuncu Eğitim Kurumları. Turuncu Eğitim Kurumları kesin olarak, Temel Lise olma kararı aldı. Bu yıl, Turuncu Eğitim Temel Lisesi olarak öğrenim hayatına devam edecek. Bu arada Burdur Final Dergisi ve Sınav Dergisi Dershaneleri’nin ortak bir oluşumla, Temel Lise’ye dönüşme kararı aldıkları da gelen bilgiler arasında. Uğur Dershaneleri yöneticilerinin ise Milli Eğitim Bakanlığı’nca yapılacak açıklamanın ardından, Dershanenin kapatılıp kapatılmayacağına karar vereceği belirtiliyor.

Gazetemize açıklama yapan Final ve Sınav Bileşenleri Sorumlusu Ahmet Döğer, iki Dershane olarak güçlerini birleştirdiklerini ve Temel Lise olarak, eğitim hayatlarını sürdüreceklerini açıkladı. Binalarını hazır hale getirdiklerini ve gerekli başvuruları yaptıklarını söyleyen Döğer, “Ön onayımız çıktı. Ondan sonraki süreçte resmi ruhsatımızı bekliyoruz. Ruhsatı aldıktan sonra, görüştüğümüz yaklaşık 150 civarında öğrenciyle kayıtlarımızı almaya başlayacağız. Milli Eğitim’den beklediğimiz kontenjan 600 civarında ama Temel Lise için fazla geleceğini düşündüğümüz için yaklaşık 150-200 civarında öğrenci almayı düşünüyoruz.” şeklinde açıklama yaptı.

TEMEL LİSE’NİN, DEVLET LİSESİ’NDEN FARKI NE?

Öğrenci ve velilerin Temel Lise başvurularına yoğun ilgisi olduğunu söyleyen Ahmet Döğer, Dershane’den Temel Lise sistemine geçişi şöyle özetledi: “Kurumsal olarak eğitimin iki tane dayanağı vardır, bir yerde okul vardı, bir yerde okulların eksik kaldığı noktaları tamamlayabilmek için dershane formatında eğitim kurumları vardı. Hükümet, Dershanelerle okulları birleştirdi, bir nevi evlendirdi. Okulun yetkileri olan sınav yapma, diploma vermek gibi özellikleri Temel Liselere yükledi. Bunun yanı sıra okullardaki müfredata bağlı kalmak kaydıyla, ek çalışmalarla öğrencilerimize üniversiteyi kazandırıyoruz. Kısacası, Dershane ile Temel Lise kavramı birleştirildi.”

KURS MERKEZLERİ NASIL İŞLEV GÖRECEK?

Yeni uygulamayla, kurs merkezleri kavramı da devreye giriyor. Konuyla ilgili Ahmet Döğer, “Normalde Temel Liselerde hafta içi 5 gün, Cumartesi günü de öğleye kadar eğitim var. Şu an kulağımıza gelen kuvvetli duyumlara göre Temel Liselere kayıt olmayacak öğrencilerin, kurs merkezi adı altında, Matematik, Türkçe, İnkılap Tarihi gibi temel derslerden, Temel Lise’ye kayıt yaptırmayan öğrencilerin kayıtlarını yapacağız.” dedi.

BAKANIN AÇIKLAMASINI NASIL OKUMAK GEREK?

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın açıklamalarını değerlendiren Döğer, “Biliyorsunuz Dershaneler ihtiyaçtan doğar. Kapitalist düzenlerde, ihtiyaç açığı neredeyse girişimciler oraya doğru yönelirler. Eğitim sistemimizdeki eksik noktalar, ellerinden geldiği kadarıyla kapatılmaya çalışıyordu. Dershaneyi ortadan kaldırdığımız zaman bir kaos ortamı olacak gibi duruyor. Bu kaos ortamını Temel Liseler ortadan kaldıracak. Ciddi bir kayıt dışı ekonomi diye tanımladığımız özel ders piyasası oluşacak. Temel Lise’ye gönderilmeyen öğrenciler, sadece 5 dersten haftada birer saat ders aldığını düşünürsek bunları 100’er liradan aldığını düşünürsek, haftada 500 lira, senede ise 20-25 bin liraya denk gelecek. Temel Liselere bunun dört’te biri para ödenerek dar gelirli üniversitelere çocuklarını gönderebilecekler. Eğitimdeki fırsat eşitsizliği ortaya çıkmış oluyor. Temel Lise, Dershanelerin verdiği eğitim kalitesinin 3-4 katı fazla. Öğrenci açısından iyi bir şey. Herkes çocuğunu gönderemez. Buradan bakarsak biraz daha elit gruba yöneliyor iş. Dar gelirli ailelere devlet desteklemesi yapılıyor. Devlet geçen sene 4 bin lira kadar para ayırmıştı, sanırım bu parayı tekrar ödeyecek. Dar gelirli aileler o parayı devletten aldıklarında, Temel Liseler daha ucuza gelmiş oluyor. Burada en can sıkıcı nokta, Anayasa Mahkemesi’ne dava açılalı 18 ay oldu, 18 ay sonra bu kararı verdi. Biz hazırlığımızı yaptık ama olan öğrencilere oluyor. Keşke bu kararı daha önce açıklamış olsaydı.” dedi.

TEMEL LİSE’DE KAÇ SAAT DERS VERİLİR?

Temel Lise eğitiminde verilecek ders saatleri ile ilgili konuşan Ahmet Döğer, “Temel Lise’de 36 kadar sınıf içerisinde eğitimler, birebir eğitimler, soru çözümleri, genel tekrarlar var, deneme sınavları dahil 56-60 saati buluyor. Öğrencileri 08.30’da alacağız, öğlen 12.00’de öğle arası, 13.30’de tekrar alacağız, akşam 17.00’ye kadar. Milli Eğitim yönetmelik hazırlarsa, haftasonu kurs’ta açacağız.” diye konuştu.

DERSHANELER HALEN KAYIT ALIYOR İDDİASI!

Yaşanan belirsizliğe rağmen, bazı Dershanelerin halen kayıt aldığını öne süren Final ve Sınav Bileşenleri Sorumlusu Ahmet Döğer, “Bazı kurumların öğrencileri arayıp, öğrencilerin kayıt yaptırılması için bilgilendirildiklerini duyuyoruz. Velilere dikkat etmelerini öneririm. Şu an mevcutta ‘dershane’ diye bir kavram yok. Olmayan kavramın yönetmeliği de yok. Veliler maddi olarak öğrenciler manevi olarak zarar görür. Dershaneler açılmayacak. Dershanelerin yerine ‘Etüt Merkezi, Kurs Merkezi’ adı altında açmak isteyebilirler ama bunlara çok ciddi sınırlamalar getiriyorlar. Bakan, ‘tek ders kursları’ verilecek dedi. Bunlarda Matematik, Türkçe ve İnkilap Tarihi derslerini kapsıyor. Bunun dışında bir dersi kapsamıyor.” şeklinde açıklama yaptı.

Turuncu Eğitim Temel Lisesi Kurucu Temsilcisi Vahit Bulur’da, gazetemize Temel Lise onayını aldıklarını ve Temel Lise olarak eğitim hayatlarını sürdüreceklerini açıkladı.

AYM, dershanelere ‘devam kararı verse de, Milli Eğitim Bakanlığı’nın, Dershanecileri çeşitli yönerge ve formüllerle sıkıştıracağını öne süren Bulur; “Bakanlık zaten Dershane açtırmamakta kararlı. Bu yönetmeliklerle, yönergelerle bu işi zorlaştıracak. Şu anda bir Dershaneye kayıt yaptırmak risktir. Çünkü Bakanlık bunu gerçekten zorlaştıracak. Anayasa Mahkemesi’nden karar çıkmasına rağmen, Bakanlık yine de Dershaneleri zorlayacak. Dershanecileri rahat bırakmayacaklar. Bu süreçte hem biz hem veli yıpranır.” dedi.

TEMEL LİSE NE DEMEK?

Temel Lisesi’nin diğer eğitim kurumlarından farklarını anlatan Vahit Bulur, “Temel Lise hazırlık lisesi gibi. 9. ve 10. sınıftaki konuları unutmuş olarak 11. sınıfa geliyor. Biz bu öğrencilerimize, 9. ve 10. sınıftaki konuları tekrar anlatarak, 11. sınıf konularını da anlatarak, 11. sınıf müfredatını da anlatarak, 1 seneyi 4 seneye sığdırdığımız periyottan uzaklaştıracağız öğrenciyi. Biz Temel Lise’yi yapacağız. Bize haftasonu da kurs imkanını verirlerse, haftasonu Kurs Merkezi olarak da faaliyetimizi sürdüreceğiz. Temel Lise’de haftada 35-40 saat arası ders vereceğiz. İkili eğitim yapan ve tekli eğitim yapan Temel Liseler var. Biz ikili öğretimin çok sağlıklı olacağını düşünmüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Anayasa Mahkemesi’nin insanların hak ve özgürlüğünü kısıtlayan bir uygulama olduğu için Dershanelerin kapatılması yönündeki kararı iptal ettiğini hatırlatan Bulur, ‘Yani ‘siz vatandaşı kısıtlayamazsınız, vatandaş istediği yerden eğitimini alır’ dedi. Bütün illerdeki özel eğitim müdürleri çağırılarak Ankara’da bir toplantı yapıldı. Toplantılar Pazartesi günü başladı. Sanırım önümüzdeki hafta başında basına bir açıklama yapacaklar. Üniversite Sınavında başarılı olamayan veya başarılı olup istediği yeri tercih etmeyen öğrencilerin üniversiteye hazırlanmasına olanak sağlamak için bir formül arayışı içerisindeler.” Diye konuştu.

MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ MAHMUT BAYRAM NE DEDİ?

Milli Eğitim Müdürü Mahmut Bayram’da, ilgili yönetmelikten Dershane kavramının kalktığına dikkat çekerek, Dershanelerin Etüt Merkezi ya da Kurs Merkezi gibi adlar adı altında, yasal şartlara uyacak şekilde, kendi inisiyatifleriyle öğrenim hayatlarını sürdürebileceklerini dile getirdi. Bazı Dershanelerin halen kayıt aldığı iddiaları ile ilgili de Gazetemize açıklama yapan Milli Eğitim Müdürü Bayram, bunun tespit edilmesi halinde gerekli önlemleri alacaklarını ifade etti.

Hacer ZEREN

 

Kodlama : SadeMedia Interactive