Burdur’daki bir restoranda ‘yüksek hesap’ tartışması sonucunda müşterilerden Esat Kani’yi av tüfeğiyle vurarak öldüren, iki müşteriyi de yaralayan işletme sahibi Aliihsan Tolunay Yılmaz, karar duruşmasında hakim karşısına çıktı. 
Sanık Aliihsan Yılmaz Tolunay’a 29 yıl 12 ay hapis cezası verildi.

Olay Nasıl Olmuştu?

Geçen sene eğlenmek için Antalya'dan, Burdur'un Bucak ilçesine bağlı Kestel Köyü'nde bir restorana gelen 3 arkadaş gece sonunda gelen hesabı yüksek buldukları için işletme sahibiyle tartıştı. Tartışma sonucunda işletme sahibinin oğlu pompalı tüfekle ateş açtığı esnada 3 arkadaştan biri olay yerinde can verdi, diğer ikisi de yaralandı.

Söz konusu olay ile ilgili olarak 2023 yılı Şubat ayı içerisinde görülen ilk mahkeme, diğer tanıkların da dinlenebilmesi için ikinci bir mahkeme görülmek üzere ertelendi. İlk mahkemede konuşan sanık A.T.Y. "Babama zarar verebileceklerini düşünerek iş yerindeki av tüfeğini alıp korkutmak amacıyla hedef gözetmeksizin yere doğru birkaç el ateş ettim. Silahı daha sonra babama verdim. Öldürmek amacıyla ateş etmedim. Müştekileri tanımam. Çok üzgünüm, çok pişmanım.” dedi.

İlk mahkemenin ardından bugün "Yüksek Hesap Cinayeti"nin karar duruşması yapıldı. Duruşmada verilen karar ve duruşmada yaşananlarla ilgili bütün detaylar birazdan...