EkonomiManşetBURDUR’DA YOL EKONOMİSİNE GÜZEL BİR ÖRNEK; ‘AKDENİZ GÖZLEME’

2 sene ago

Burdur’da özellikle Burdur ekonomisi denildiğinde, yıllardır dile getirilen, hiç değişmeyen konu başlıklarından biri de “yol ekonomisi” oldu. Burdur’un sahip olduğu coğrafya avantajı, Ege-Akdeniz geçiş güzergâhları üze- rinde yer almasına rağmen, bu üstünlüğünü yeterince kullanamadığı, yol ekonomisinden, yol turizminden yeterince faydalanamadığı hep söylenegeldi…

Son zamanlarda arzuladığımız, beklediğimiz kadar olmasa da Burdur’da yol ekonomisini canlandırma, bu potansiyeli değerlendirme anlamında girişimler, küçük adımlar atılıyor. Bu adımlar bile Burdur’un ekonomisinde bir kıpırdanma oluşturdu.

Burdur’daki en güzel örneklerden biri de Akdeniz Gözleme işletmesi…. Ülkemizin özellikle yaz aylarında en işlek karayollarında biri olan Burdur- Afyon yolu üzerinde yaklaşık 6 yıldır Akdeniz Gözleme olarak yol turizmine katlı sağlayan Rıfat ve Azime Erdem çifti özellikle kendi yaptıkları doğal ve organik yiyeceklerle sadece yoldan geçenlerin değil Burdur halkının da ilgi odağı oluyor… Özellikle tuz’da yaptıkları köy tavuğu, gözleme ve kahvaltı ile Burdur’da yol ekonomisinin gözde mekanları arasına girdiler…

Rıfat ve Azime Erden Çifti “yaklaşık 6 yıl önce işletmemizi faaliyete geçirdik. Bu mekan hep bizim hayalimizdi. Emekli olmayı beliyorduk. Emekli olunca ilk işimiz işletmemizi açmak oldu. Tabi zorlu bir süreçten geçtik. İş yerimizi açarken yol üzerinde olması, gelip geçen yolcuların görmesi ve en önemlisi de mekanın cazip olması gerekiyordu. Akdeniz Gözlemenin olduğu yerde daha önce de bir gözlemeci varmış ama kapatıp gitmiş. Çok uzun süre boş kalmış. Yeri çok güzel ama bakımsızdı. Düşündük ve biz burayı kendi istediğimiz şekilde tadilat yapar ve düzenleriz dedik. Biraz zaman aldı ve baya bir maddiyat harcayarak şimdiki haline kadar getirdik. Öncelikle gözleme, katmer ve köy kahvaltısı ile başladık. Şimdi Ramazan aylarında iftar yemekleri yapıyoruz. Izgara çeşitlerimiz var.

En çok tutulan yemeğimiz de tuz’da tavuk. Köy tavuğunu tuz ile kaplıyor taş fırında odun ateşinde pişiriyoruz. Çok farklı bir tavuk lezzeti ortaya çıkıyor. Burdur halkı da tuz’da tavuğu çok sevdi. Hafta içi olsun hafta sonu olsun sürekli tuz’da tavuk siparişlerimiz oluyor. Müşterilerimiz gelecekleri saati bize bildiriyor, biz de ona göre tuz’da tavuk hazırlıyoruz. Çünkü tuz’da tavuk hemen pişen bir yemek değil. En az 3 saat fırında kalması gerekiyor. O yüzden siparişi hep erken almak zorunda kalıyoruz.

Köy kahvaltımızda çok seviliyor. Çünkü; kahvaltıda verdiğimiz ürünlerin birçoğunu kendimiz yapıyoruz. Reçel, bazlama, katmer, kendi el yapımımız. Salatalık, biber, domates, maydanoz gibi sebzeleri de kendimiz yetiş- tiriyoruz. Ayrıca yumurtamız köy yumurtası. Askeriye köyünde olduğumuz için süt, yo- ğurt gibi ürünleri de buradan temin ediyoruz. Yani ürünlerimizin birçoğu organik ürün. Biz Burdur’un lezzetlerini de burada tanıtmaya çalışıyoruz. Bizim işletmemiz gibi olan birçok işletme yol turizmi için gerçekten çok önemli. Uzun yolculuk arasında burada oturup bir bardak çay ya da bir fincan kahve içmek bile insanlara iyi geliyor ve dinlendiriyor. En önemlisi de güleryüz ve tatlı dil. Her şey ondan sonra kendiliğinden olup gidiyor zaten” diye konuştular.

Filiz ERYILMAZ

 

Kodlama : SadeMedia Interactive