Burdur’da Ahi Evran Veli’den esnaf ve sanatkarlara miras, temelinde iş ahlakı, yardımlaşma ve çalışma disiplinini barındıran “Ahilik Kültürü’nün” yaşatılması, bu geleneğin en doğru şekilde anlaşılması ve gelecek nesillere aktarılması için her yıl Eylül Ayı içerisinde kutlanan Ahilik Haftası kapsamında program düzenlendi. Burdur’da yılın ahisi seçilen 49 yıllık şiş ustası Mehmet Yılmaz’a (67) kaftanını Vali Ali Arslantaş giydirdi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda, Burdur Valisi Ali Arslantaş, Milletvekilleri Bayram Özçelik, Mehmet Göker, Sayın Yasin Uğur, Belediye Başkanı Sayın Ali Orkun Ercengiz, Ticaret İl Müdürü Aylin Sacide Cankar, Burdur Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği Başkan Vekili Nevruz Gökçüoğlu tarafından açılış konuşmaları yapıldı.

Programda konuşmalardan pasajlar şöyle;

Ahilik geleneği bugün ülkemizde sayısı 2 milyona ulaşan esnafımız tarafından sürdürülmektedir”

Esnaf Odaları Birliği Başkanvekili Nevruz Gökcüoğlu: “Birlik, beraberlik, kardeşlik gibi önemli değerleri içerisinde barındıran meslek etiğini, çalışma prensiplerinin temelini oluşturan ahilik kavramı dünyada eşi benzeri bulunmayan Türk kültürüne özgü önemli bir kültürel birikimdir. Ahilik sanat ve meslek yönüyle toplumun ekonomik yapısını hazırlarken devlet yapısının temel özellikleri belirtmiştir. Esnaf ve Sanatkarları yüksek ahlaki değerler arasında birleştiren ahilik teşkilatı insanımızın dürüstlüğünü, mesleki marifetini, mertlik ve cömertlik anlayışını yoğurarak asırlar boyu milletimizin birliğini oluşturmuştur. Din, dil, ırk ayrımı gözetmeden herkese eşit görev, saygı, dürüstlük ve adaleti esas alan bir anlayış ile dayanışma ruhu ekonomiyi yansıtan ahilik kültürü günümüz Esnaf ve Sanatkarlar Birliği içinde bir rehber niteliğindedir. Ahilik geleneği bugün ülkemizde sayısı 2 milyona ulaşan esnafımız tarafından sürdürülmektedir. 2023 güçlü ve lider Türkiyemiz yolunda ekonomisine güçlü Türkiye hedefine Esnaf Sanatkarların temel dinamiklerinden birini oluşturmaktadır. Bu hedef doğrultusunda esnafımızın ahiliği koruması ve gelişmesi bizler için son derece önemlidir. Bugün ekonomik ve sosyal hayatın yönlendirilmesini sağlayan ahilik teşkilatının mirasçısı olmak bizim için büyük gurur kaynağıdır. Milletimiz dostluğu, kardeşliği devam ettiren tek millettir.”

“Ahiliği ülkemizin ölümsüz bir ışık kaynağı olarak görmekteyiz”

Burdur Ticaret İl Müdürü Aylin Sacide Cankar: “Esnaf ve Sanaatkarlarımızın özü, kökü ve temeli ahilik kültürüne ve ahilere dayanmaktadır. Ahilik ticarette dürüstlüğü, mesleki faaliyetlerde kendi kendini denetlemeyi öngörür.Ahilik Kültürü Haftası münasebetiyle ahileri bugün bir kez daha minnetle ve şükran duygularıyla anıyoruz. 34. Ahilik Kültür Haftasının ülkemiz, tüm esnaf ve sanaatkarlarımız için hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum. Bizler Ahiliği sadece esnaf ve sanaatkarların geçmişten gelen bir gurur kaynağı olarak değil aynı zaman da büyük bir değişim ve dönüşüm içinde olan ülkemizin ölümsüz bir ışık kaynağı olarak görmekteyiz. Ahilik anadolu da 13. YY’dan itibaren varlığını göstermeye başlayan bir düşünce yapısı ve bu düşünce etrafında yaşam bulan bir teşkilatlanmadır. Bakanlığımız koordinasyonunda 34’üncüsünü uyguladığımız Ahilik etkinliklerin birlik, beraberlik, kardeşliğimize, ülkemize ve tüm insanlığa güzellikler getirmesi dileklerimle esnaflarımıza hayırlı kazançlar diliyorum.”

Bu kültürü kaybetmemek için öncelikle o sosyoekonomik yapının ayakta kalmasının gerektiğine inanıyorum”

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz: “Ahiliği 12. YY’da bir kültür ve gelenek olarak başlatan Türk toplumu yüzyıllar sonrasında bu geleneği sürdürmeye de gayret gösteriyor. Ancak bu kardeşlik ülküsünün, paylaşımın, dürüstlüğün ve önemli bir öğretimin sembolü olan bu ahilik kültürünün global sermayeye ve günümüzdeki eğitim ve öğretim sisteminin yeterince besleyemediği çıraklık mantalitesi ile her geçen gün kan kaybettiğini de ifade ederek başlamak istiyorum. Bugün her köşe başında bir zincir marketle mahalle bakkallarının tükendiği, neredeyse uzay mekiğinin yedek parçasından emziğe varıncaya kadar internette satışının yapıldığı bir süreçte küçük esnafı koruma şansımız nerdeyse yok gibi. Bence örgütlenmenin, yapılanmanın en başında burasından başlamak gerekir. Değerli milletvekillerimiz buradayken bir kez daha ifade etmek isterim ki öncelikle alış-veriş merkezlerinin ve zincir marketlerinin imar mevzuatında mutlaka statüsünün değiştirilip belli bir nüfusa, belli bir mesafeye ve hatta kent merkezinden mümkün olduğu kadar uzaklaştırılmasıyla ilgili bir yasal düzenlenmenin yapılması gerekmektedir. Biz bu kültürü kaybetmemek için öncelikle o sosyoekonomik yapının ayakta kalmasının gerektiğine inanıyorum.Bugün sanayideyiz. Küçük Sanayi Sitemizde zaman zaman esnaf ziyaretlerini yapıyoruz. Maalesef sanayici çırak bulamamaktan oldukça şikayetçi. Bu konuda devletimizin önemli adımlar attığını biliyorum. Ancak eğitim sistemimizin geldiği nokta da Meslek Liselerinin ve Meslek Yüksekokullarının geçmişte olduğu kadar değerinin vatandaşımız tarafından bilinmediği ya da itibar edilmediğini de bir saptam olarak bugün tarihe not düşmek istiyorum. Değerli esnaf arkadaşlarım, bir konuda da bir uyarıyı bir Belediye Başkanı olarak, kardeşiniz olarak aynı zaman da da kendi yaptığım mesleğim gereği bir esnaf olarak sizlere uyarıda bulunmayı kendime görev edinmiş kardeşiniz olarak bir kere daha hatırlatmak istiyorum. Son günlerde üniversitemizin yeniden yüzyüze eğitime geçmesiyle birlikte kente gelen konuklarımızın, evlatlarımızın, misafirlerimizin kentimizin pahalı olduğu yönünde ve fiyat tarifelerinin birbiriyle uyumlu olmadığı yönünde bir takım sosyal medya hesaplarımızdan şikayet alıyoruz. Bu konuda da gerekli denetimlerin Esnaf Odaları Birliği Başkanımızla önümüzdeki günlerde yaparak, esnaf arkadaşalarımızın mümkün mertebe kentin ismine halel getirmeyecek bir davranışla ahilik kültürüne ve ahlakına yakışan şekliyle ve Burdur’umuzun marka değerine olumsuz bir katkı sağlamayacak haliyle göstermenizi sizlerdende rica ediyorum. 34’üncüsünü kutladığımız Ahilik Haftasının bir kez daha tüm esnaf ve sanaatkarlarımıza hayırlı olmasını dilerken Burdurumuzun esnafının yine özlediğimiz günlerdeki şekliyle, pandemi nedeniyle kaybettiği o ekonomik gücünü kazanmasını ve birlikte yaşam kültürünü devam ettirmesini gönülden diliyorum.”

“Ahilik Kültürünün bütün esnaflarımız tarafından da uygulanması gerektiği ve bunun bu şekilde devam etmesi gerektiğini düşünüyorum”

AK Parti Burdur Milletvekili Yasin Uğur: “Öncelikle Ahilik Haftasının bütün esnaflarımıza hayırlı olmasını temenni ediyorum. Ahilik deyince özünde helal kazanç, doğruluk, dürüstlük bunun gibi kavramlar üzerine kardeşlik, sevgi, hoşgörü bunlar üzerine bina edilmiş bir sistemden bahsediyoruz ki bunu da biraz önce ifade edildi yüzyıllar öncesinden ecdadımız, atalarımız bir sistem belirlemişler bunun üzerine ticaret ve sanat gelişmiş. Sevginin, dostluğun, yardımlaşmanın, hoşgörünün, birliğin ve dayanışmanın sanat ile birleştiği bir sistemden bahsediyoruz ve bu yaşayarak yıllar içerisinde bir kitapçık haline de gelerek bütün esnaflarımıza ve ticaret erbabımıza da örnek olacak şekilde bu günümüze kadar gelmiş. Biraz önce başkanım da söyledi, gerçekten sanayiyi dolaştığımız zaman çıraklarla ilgili bir sıkıntı olduğunu görüyoruz. Burada Çıraklık Eğitim Merkezlerinin veya Meslek Liselerinin şu anda yetersiz kaldığıyla ilgili tabiki bununla ilgili çalışmalar benim de raporumda var. Bununla ilgili çalışmalar da devletimiz tarafından yürütülüyor. Ben bu haftanın ve Ahilik Kültürünün şu anda bütün esnaflarımız tarafından da uygulanması gerektiği ve bunun bu şekilde devam etmesi gerektiği düşüncesiyle bütün esnaflarımızın gününü kutluyorum.”

Esnaflarımızla birlikte yaşamanın gururu bizim için önem ve arz ediyor”

CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker: “Pandemi süreci içerisinde çok zorluklarla bir dönem geçirdik. Bu dönem içerisinde de geçirmeye de devam ediyoruz. 61 binin üzerinde esnaf maalesef dükkanını kapatmak zorunda kaldı. Dolayısıyla az önce başkanımızın ve vekilimizin de ifade ettiği üzere yerel esnaftan, küçük esnaftan alış-veriş yaparak bu yönde birbirimize destekle bugünleri çok daha rahat aşabilmenin önünü açmamız lazım. Zira 34’üncüsü düzenlenen bu etkinlik bize bu topraklarda helal kazancın ahlakla nasıl birleştirebileceğini ve bunun nasıl yaşantımıza dahil edilebileceğini gösteren bir gelenekten gelmekte. Burdur bu konuda şanslı. Zira esnaflarımız adına çok çok cüzi bir miktarı dışında bırakırsak ciddi bir ahlaklı ve hoşgörü zemininde nereye gitsek orada bir kahvesini içebildiğimiz esnaflarla birlikte yaşamanın gururu küçük kent olduğumuz için bizim için anlam ve önem arz ediyor.”

“Nesilden nesile bazı şeyler aktarılması gerekiyor”

AK Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik: “34’üncü Ahilik Haftası’nın kutlanması vesilesiyle bir aradayız. Esnaflarımızın bulunduğu bu ortamda 12. YY’da başlandığı ifade edilen o dönemin çok güçlü bir sivil toplum örgütü olan bu yapılanmanın bizim inancımızla ve milli değerlerimizle yoğrularak ortaya çıkan bu ilkelerin türk milletine özgü bir kültür olarak ortaya çıkmış olması ve bunun da devam ettirilmesi adına ahilik haftalarında gerçekten Türkiye’nin dört bir tarafında yaklaşık 3-4 gündür takip ediyoruz her vilayetimizde kıymetli Valilerimizin başkanlığında ve Esnaf Odaları Birliklerinin desteğiyle güzel çalışmalar yapılıyor. Tabi ki nesilden nesile bazı şeyler aktarılması gerekiyor.”

Ahilik edepli olmayı gerektirir”

Burdur Valisi Ali Arslantaş: “2020 yılında 33’üncüsünü düzenleyemediğimiz Ahilik Haftası’nda 2021 yılında 34.’sünde beraberiz. Geçtiğimiz yıl sembolik ziyaretlerle hayırlamayla kutlamıştık. İnşallah bundan sonra alacağımız tedbirlere harfiyen riayetle bu intikalara uğramadan sosyal hayatın devam etmesi gerektiğini düşünüyor ve ümit ediyoruz. Ahi Evran’ın öncülüğünde yaklaşık 1000 yıla yakın Anadolu’daki varlığımızın en kuvvetli tutkalı olan Ahilik Teşkilatı loncalarla birlikte kuruldu. Oradan aldığımız geleneğin mirası devam ettiriyoruz. Ahiler ‘Eline, diline, beline sahip olacaksın’ derler. Elden, dilden ve belden baş harfleri alırsanız da edep çıkar. Yani Ahilik edepli olmayı gerektirir. Bir pirin, bir üstadın elinde onun nezaretinde yetişir zanaatkar. Daha sonra da sosyal devletin bugün yaptığı birçok işi, eğitimi, sağlığı, hanı, hamamı, yolu, köprüyü bu loncalar eliyle yapardı ecdad. Biz onlardan aldığımız mirası bugünde devam ettiriyoruz. Burdur’da Milli Eğitim’de yapılan okulların ne kadarının hayırseverlerce yapıldığıyla ilgili bir çalışma yaptırdığımda Türkiye ortalamasının çok üzerinde bir rakamla karşılaşıp, ayrı bir gurur duymuştum. Halen de devam eden hayırsever yatırımları var. Bunlar bir kıskançlık vesilesi de olmazdı. Esnaflar toplumun orta kesimini temsil ederlerdi. Bunların kazançları bugünde devlet memurları vergi veriyorlar, biz vergi veriyoruz, vergi dilimine giriyoruz falan ama biz görmeden veriyoruz, kağıt üzerinde veriyoruz. Hesabımıza geçtikten sonra vermiyoruz. Esnafımız ne yapıyor, kazanıyor, bir tarafa koyuyor eline geçmiş paradan diyor ki bu da devletin hakkı ayırıyor ve veriyor. Bu hakikaten takdir edilesi bir davranış.Esnafımızla ilgili okulların açılmasından dolayı birkaç tavsiyeler oldu bunu bende şiddetle altını çizerek tekrar etmek istiyorum. Eski Tugayımız şu anda Komando Alayı oldu. Burada bedellilerde devam ediyor. Onların haftasonu çıkışları zaten söylememe gerek yok, belli bir kültür de oluşmuş durumda. O ilk günlerdeki Burdur’un adı ‘ak’a çıkmış durumda. Ben 34’üncüsünü düzenlediğimiz bu hafta dolayısıyla bütün esnaflarımıza, bu geleneğin sürdürücüsü ve temsilcisi olan toplumumuzun ana temel direği olan esnaflarımıza aileleriyle birlikte huzurlu, mutlu, helalinden bol kazançlar temenni ediyorum.”

Konuşmalar sonrası İlin Ahisi Mehmet Yılmaz’a Vali Arslantaş tarafından Ahilik cübbesi giydirilerek plaket takdim edildi. Programın devamında ise İlin Kalfasına, İlin Çırağına, Örnek Esnaf, Örnek Kalfa ve Örnek Çıraklara ödülleri protokol üyeleri tarafından takdim edildikten sonra pilav ve helva ikramı ile program sona erdi.

Programa, Vali Ali Arslantaş, Milletvekili Bayram Özçelik, Milletvekili Mehmet Göker, Milletvekili Yasin Uğur, Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz, Ağlasun Kaymakamı Tahir Demir, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Mustafa Güder, Yeşilova Belediye Başkanı Mümtaz Şenel, kurum müdürleri, siyasi parti başkanları, STK temsilcileri ve esnaflar katıldı.