GündemManşetSiyasetBURDUR’DA ALİ ORKUN ERCENGİZ YENİDEN BAŞKAN (İKİNCİ ERCENGİZ DÖNEMİ)

1 sene ago

31 Mart 2019 yerel seçimlerinde Burdur’da sonucu büyük bir merakla beklenen şehir merkezindeki belediye başkanlığı yarışını mevcut Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz kazandı. 2014 yerel seçimlerinde başkanlık seçimini kazanan Ercengiz, ikinci kez Burdur Belediye Başkanlığına seçilmeyi başardı. Burdur’da büyük bir rekabetin yaşandığı başkanlık yarışını Cumhuriyet Halk Partisi ile İYİ Parti’nin iş birliği yaptığı Millet İttifakı Adayı Ali Orkun Ercengiz % 53 oy oranı toplamda aldığı 26 bin 515 oy ile yeniden Burdur Belediye Başkanı oldu.

Burdur Belediye Başkanlığı yarışının iddialı bir diğer ismi Cumhur İttfakı- AK Parti ve MHP’nin ortak adayı Deniz Kurt ise % 44 oy oranı ile toplam 21 bin 929 oy aldı.

Burdur merkezde 194 sandıkta kayıtlı toplam 58 bin 760 bin seçmenin 51 bin 329’u belediye başkanlığı seçiminde oy kullandı. 49 bin 898 oy geçerli sayıldı.

CHP-İYİ Parti Adayı Ali Orkun Ercengiz, AK Parti- MHP Adayı Deniz Kurt’a yüzde 9 puanlık, toplam 4 bin 586 oy fark attı.

Ali Orkun Ercengiz’in ikinci seçim galibiyetini şehrimizde CHP ile İYİ Parti caiması büyük bir coşku ile karşıladı. CHP Burdur İl Başkanlığı binasında geçtiğimiz Pazar günü sandıkların açılması ve oy sayımına geçilmesi ile birlikte heyecan doruk noktaya ulaşırken, daha ilk sandık sonuçlarından itibaren Ercengiz’in önde olması, yarışı açık bir ara farkla götürmesini, parti binası önünde biriken kalabalık sevinçle karşılandı.

“Söz veriyorum, hepsinin üstüne sünger çekeceğim”

Kesin olmayan sonuçlara göre belediye başkanlığı seçimini kazanarak, yeniden güven tazeleyen Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan vatandaşlara seslendi. Gönül ittifakı vurgusunda bulunan Başkan Ercengiz; “Sadece CHP’li, İYİ Partili değil, gönüllerde ittifak kurduğumuz MHP’li, Ak Partili kardeşlerim tüm hemşehrilerim, hepinizi saygıyla sevgiyle selamlıyorum. 4 aydır aday sıfatıyla Burdur’umuzu geziyoruz. Şükürler olsun ki bir kişinin de suratımıza kapısını kapattığını görmedik. Ne projeler konuşuldu, ne yapılacak işler konuşuldu. 5 yıldır gönüllere dokunduk. 2014’te yine bu meydana çıkmıştık. Bu meydandan şunu söylemiştim; Hiç bilmediğim bir işe talip oldum. ‘Ama bu işi sizlere layık şekilde yapacağım’ demiştim.

Biz sizlerin bize teveccühüyle bir 5 yıl daha bu görevi yapacağız. İnşallah bu görevi yaparken de yine o gün olduğu gibi yakamızda parti rozeti olmadan herkesin belediye başkanı olacağız. Kimseyi ötekileştirmeden, üç buçuk aydır en kutsalıma kadar küfredilmişken hepsini unutacağım.

Söz veriyorum hepsinin üstüne sünger çekeceğim. Çünkü; bu kent huzur kenti. Bu kent kavgayı sevmez. Yalnız şunu söylemek isterim. Hepimizin Bakanıdır, Türkiye Cumhuriyeti Bakanları. Şu meydanda gelip Sayın Bakan’ın bizlerle ilgili hiçbir fikri yokken bizlere hakaret ettirdiler. Bizlere oy veren insanlara aslında hakaret ettiler, ama hiçbirisinin kıymeti kalmadı. Ben o meydanda bulunan arkadaşlarımın da başkanıyım. Nasıl 5 yıl boyunca bütün Burdur’un belediye başkanlığını yaptıysam, bir 5 yıl daha Allah’ın izniyle tüm Burdur’un başkanı olacağım” dedi.

“Gece gündüz çalışan kadınlarımıza teşekkürler”

CHP Milletvekili Mehmet Göker’de meydanda yaptığı konuşmada; “Burdur’a baharı getirdik mi? Şimdi bu çalışmada bizlere destek veren Sayın Merkez İlçe Başkanımız Sıdıka Oğuzkan’a bir alkış istiyorum. Gece gündüz çalışan Kadın Kolları Başkanımız Sayın Zinet Gezer’e, Gençlik Kolları Başkanımız Sayın Onur Karakaya’ya alkış. Biz dedik ki kadın olmazsa zafer olmaz, Ali Orkun Ercengiz’in arkasında dağ gibi duran Hülya Ercengiz’e alkış. Son bir alkışta analar neler doğuruyor dedirten Zinet Ercengiz’e. Biz yola çıktığımızda atıp tutuyorsunuz dediler. Attık ama başkanlığı da tuttuk. Hepinize yürekten teşekkür ediyorum” dedi.

“Bu hepimizin başarısı”

CHP İl Başkanı İzzet Akbulut’ta konuşma yaparak; “31 Mart’ta Burdur’a bahar gelecek dedik, Burdur Ali Orkun Ercengiz ile devam edecek dedik. Bunu hep birlikte başardık. Bu hepimizin başarısı. Sizlerin başarısı, bizlerin başarısı. Hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Şimdiye kadar kimseyi ötekileştirmedik ve bundan sonra bu şekilde yolumuza devam etmek için hepinizin huzurunda söz veriyorum. Katılım sağladığınız için sağ olun var olun” diye konuştu.

Kodlama : SadeMedia Interactive