GündemManşetSağlıkBurdur’da “yeni normal” hazırlıkları

5 ay ago

Vali Şıldak, Pandemi Denetim Komisyonlarının Üyeleriyle bir araya geldi.

Vali Hasan Şıldak, 1 Haziran Pazartesi günü yeniden hizmet vermeye başlayan işyerleri ile pazar yerleri, marketler ve işletmelerde uygulanan Koronavirüs tedbirlerini denetlemek amacıyla oluşturulan komisyonların eğitim toplantısına katıldı.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü Konferans Salonunda gerçekleşen toplantıda Denetim Komisyonlarında görev alan personele hitap eden Vali Şıldak, Pandemi sürecinin ikinci aşaması olarak nitelendirilen Kontrollü Sosyal Hayat süreciyle ilgili planlanan çalışmalar hakkında ilgili personelle bir araya geldi.

Toplantıda Vali Yardımcısı Ali Nazım Balcıoğlu, İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Reha Sermed Aygören ilgili kurum yöneticileri ve denetim komisyonunda görev alan personel yer aldı.

Vali Hasan Şıldak burada yaptığı konuşmada;

“Bir süredir denetim çalışmalarını yürütüyorduk. Pandemi sürecinde ilimizde bütün kurumlar dayanışma içinde iyi bir koordinasyonla faaliyetlerimizi yürüttük. Şu aşamada yeni bir süreçte bulunuyoruz. İnşallah bu süreçte de iyi bir yönetimle normalleşme adımlarını İlimizde en iyi şekilde gerçekleştirmiş olacağız.

Öncelikli olarak pandemi ile mücadelenin ilk etabında oluşturduğumuz, pazar yerleri, marketler, cenaze ve defin hizmetleri, sanayi ve ticaret kuruluşlarının bazı işletmeleri ve inşaat şantiyeleri olmak üzere gruplandırdığımız denetim komisyonlarımız çalışmalarını yürütüyorlar.

Buralara ilişkin denetimlerimizi bu aşamaya kadar devam ettirdik. Ben bu denetim komisyonlarında görev alan bütün kurumlarımıza ve personelimize teşekkür ediyorum.

Süreç bir bütün olarak ilerliyor. Yani salgınla mücadelenin bir sağlık tedbirleri yönü var, bir de İdari yönü var. Bunlar da emniyetimizin, jandarmamımızın çalışmaları ve denetim boyutudur.

Hepsini bir bütün olarak ele almak gerekiyor. Parçanın biri eksik olursa ya da bu parçaların birinde bir zayıflık olursa süreçte sıkıntılar yaşanabiliyor. Biz Allah’a şükür ilimizde bu süreci şu aşamaya kadar, bu bütünlüğü, bu ortak hareket tarzını hiç kaybetmeden, yerel imkanları da en iyi şekilde kullanarak tedbirlerimizi aldık.

Şimdi yeni bir aşamadayız. “Kontrollü Sosyal Hayat” adını verdiğimiz sürece adım attık.

Bazı kısıtlamaların kaldırıldığı bu normalleşme sürecinde artık çağrılarımızı kontrollü bir hayat sürün, dikkatli olun, maske kullanın, mesafenize dikkat edin, temizliğinize dikkat edin şeklinde telkinlerde bulunarak devam ediyoruz.

Bugün de bu süreçle ilgili bir araya geldik. 1 Hazirandan itibaren ülke genelinde önemli sayıda iş yerlerimiz tekrar hizmete açıldı. Biz öncelikle bu iş yerlerimize, değerli esnafımıza bu sürecin hayırlı olmasını temenni ediyorum. Her biri sıkıntılı günler yaşadı. Gerek iş yeri sahipleri, gerek oralarda çalışanlar bir süre mağduriyet yaşamış olabilirler ama devletimizin, hükümetimizin aldığı tedbirlerle de bu insanlarımıza çeşitli destekler sağlandı. Bu da mücadelenin bir parçasıydı.

Yeni başlayan süreçte bazı tedbirler almamız gerekiyor. Bu konuda Sağlık Bakanlığının gerek kendi teşkilat yapısı içerisinde gerek Bilim Kurulunun tavsiyeleriyle oluşturduğu bazı önlem paketleri var. Yine bunlar üzerinde çalışma yürütüp İçişleri Bakanlığı ile birlikte bunlar olgunlaştırıldı. İllere genelgeler gönderildi, biz de bu genelgelere istinaden hafta sonundan itibaren normalleşme sürecini oluşturan Hıfzıssıhha Kurulu kararlarımızı aldık. Bugün de en sonuncusunu almak suretiyle bu işyerlerimizin uyması gereken kurallar, çalışma koşulları vs. tüm bu hususları düzenledik, şimdi artık uygulama zamanı.

Pazartesiden itibaren işletmeler, iş yerleri de kendi hazırlıklarını yaptı.
Şimdi biz merkezde iki, köylerimiz için de bir yeni komisyon oluşturduk. Pandemi sürecinin başından itibaren önceden oluşturduğumuz komisyonlar ayrıca görevlerine devam ediyor. Bütün komisyonların yapacağı rehberlik ve denetim faaliyeti son derece önemlidir. Esnafımıza yol gösterici olacaktır. En önemlisi sizlerden yapacağınız işi önemsemenizi ve titizlik göstermenizi istiyorum.

Bu hassas süreç içerisinde görev alan denetim komisyonlarımıza çalışmalarında başarılar diliyorum” dedi.

Kodlama : SadeMedia Interactive