Burdur’da koronavirüs pandemisi nedeniyle uzaktan yürütülecek olan 2020-2021 yeni eğitim-öğretim döneminde ders başı, 31 Ağustos 2020 Pazartesi günü sabah uzaktan eğitimle saat 09.00’da başladı.

Burdur İl Milli Eğitim Müdürü Emre Çay, 2020-2021 eğitim-öğretim yılı açılışında Milli Eğitim Bakanlığı’nın başlattığı ‘Okulum Temiz’ projesinde belge almaya hak kazanan Burdur Merkeze bağlı Yazıköy İlkokulu/Ortaokulu öğretmenleriyle saygı duruşunda bulunup, İstiklal Marşı’nı okudu. Emre Çay, ders zilinin çalmasının ardından Okul’da hijyen şartlarının geliştirilmesi ve enfeksiyon önleme tedbirleri kapsamında düzenlenen ‘Okulum Temiz Belgesi’nin alınmasına yönelik okulda yapılan çalışmaları inceledi. İl Milli Eğitim Müdürü Emre Çay, Yazıköy İlkokulu ve Ortaokulu Müdürü Yılmaz Kasap’tan bilgi aldı.

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) başlatılan uzaktan eğitim, 18 Eylül Cuma gününe kadar sürecek, 21 Eylül’de yüz yüze eğitime “aşamalı ve seyreltilmiş” şekilde geçilmesi planlanıyor.

Yazıköy İlkokulu ve Ortaokulu “Okulum temiz” belgesi almaya hak kazandı

Yazıköy Köyü İlkokulu ve Ortaokulu Burdur’da, Milli Eğğitim Bakanlığı’nın başlattığı ‘Okulum Temiz’ projesinde belge almaya hak kazanan ilk okul oldu.

Yazıköy İlkokulu ve Ortaokulu’nun Milli Eğitim Bakanlığı’nın başlattığı ‘Okulum Temiz’ projesi kapsamında Burdur’da bu belgeyi alamaya hak kazanan ilk okul olduğunu söyleyen Çay “Milli Eğitim Bakanlığı ile Türk Standartları Enstitüsü (TSE) arasında, 27 Temmuz 2020 tarihinde imzalanan “Eğitim Kurumlarında Hijyen Şartlarının Geliştirilmesi ve Enfeksiyonu Önleme İş Birliği Protokolü” kapsamında, hijyen şartlarının geliştirilmesi, enfeksiyon önleme ve kontrol süreçlerinin tutarlı, geçerli, güvenilir, tarafsız bir anlayışla sürdürülmesi amacıyla “Okulum Temiz” belgelendirme programı yürürlüğe alındı. Bu protokol kapsamında belirlenen şartları yerine getiren okullarımıza ‘okulum temiz’ belgesi veriyoruz. Yazıköy İlkokulu’muz Burdur’da kriterleri yerine getiren örnek bir okul olarak bu belgeyi almaya hak kazanan ilk okulumuz oldu. Yazıköy bu konuda bir ilki başardı. Devlet Okulları içerisinde ilk ‘Okulum Temiz’ belgesi almaya hak kazandı. Okul Müdürümüz başta olmak üzere idarecilerimiz, öğretmenlerimiz, katkı sunan Okul Aile Birliği yöneticilerimiz ve velilerimize çok teşekkür ediyorum” dedi.

Çay, “İnşallah 21 Eylül’de sağlıklı bir şekilde tedbirlere uyarak yeni eğitim öğretim yılına gireriz” diye konuştu.

Milli Eğitim Müdürü Emre Çay; “İlimizde 43 bin 54 öğrenciye kitaplarını dağıttık. Biliyorsunuz Milli Eğitim Bakanlığımız ücretsiz kitap uygulamasını bu yıl da devam ettirdi. Her bir öğrencimizin kitaplarını sıralarının üzerine koyduk” dedi.
Öte yandan Yazıköy İlkokulu ve Ortaokulu Koronavirüs tedbirleri kapsamında öğrenci ve öğretmenlerin ateşlerini ölçmek için termal kamera kullanan ilk devlet okulu oldu. Okulda ayrıca ateşi yüksek çıkan öğrencilerin sağlık ekipleri gelinceye kadar bekletileceği izolasyon odası da hazırlandı.