GündemManşetBURDUR’DA YENİ ASKERİ BİRLİK, BEKLENTİSİ ARTTI!

3 sene ago

Burdur’da uzun bir süredir gündemde olan, yeni askeri birlik beklentisi bugünlerde tavan yaptı… Özellikle 15 Temmuz darbe girişiminden sonra, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yeniden yapılanması çalışmalarında, büyük şehirlerdeki büyük çaplı askeri birliklerin Anadolu’ya kaydırılması çalışmalarının, bu yönde yapılan hazırlıkların hız kazanması ile birlikte Burdur’da bu beklenti iyice arttı.

Aslında; askeri birliklerin taşınması, büyük şehirlerdeki askeri birliklerin Anadolu’daki vilayetlere kaydırılması fikri, uzun bir süredir 15 Temmuz’dan önce de dile getirilen, Hükümetin bu konuda çalışmalar yaptığı zaman zaman medyaya, haberlere yansıyan bir gelişme idi… 15 Temmuz’da başarısızlığa uğratılan darbe girişiminin ardından iktidar ve güvenlik bürokrasisinin, başta Ankara ve İstanbul olmak üzere askeri birlikleri başka şehirlere taşıma çalışmalarına hız verdiği, son günlerde basında sıkça gelen haberler arasında yer alıyor.

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık da yaptığı açıklamada, bu gelişmeleri doğrulayarak, içerisinde Burdur’un da yer aldığı bazı illere askeri birliklerin taşınacağını müjdeledi. Bu tür haberler artınca Burdur’da da dikkatler şehir merkezindeki 58’inci Piyade Eğitim Alay Komutanlığı’na çevriliyor. Yeni askeri yapılanmada Burdur’daki Alayın durumu ne olacak? Yeni bir Birlik gelecek mi? Bu soruların cevapları Burdur kamuoyunda merakla bekleniyor.

Burdur merkezdeki esnaf, Kasım 2011 yılındaki dövizli bedelli askerlik uygulamasının kaldırılmasından bu yana yaklaşık 4 yıldır dertli! Bedelli askerliğin kaldırılmasından olumsuz etkilenen esnaf, 4 yıldır yeni bir askeri birliğin gelmesini dört gözle bekliyor. Esnafın beklentisi, sayıca yüksek olan bir birliğin, özellikle de rütbeli askerlerin de yoğunlukta bir askeri birliğin Burdur’a gelmesi. Burdur Esnafı böylece bedelli mağduriyetinin giderileceğine, kısa vadede, hiç olmazsa sıcak para akışının sağlanacağına inanıyor…

Burdur’a gelme ihtimali olan askeri birliklerinden biri de Ankara Zırhlı Birlikler Okulu ve Eğitim Tümen Komutanlığı. Bu haberin söylentisi bile Burdur merkezde esnafı heyecanlandırdı. Milli Savunma Bakanı Işık’ın Burdur’a da yeni bir askeri birliğin taşınacağını açıklaması, bu konudaki umutları, son dört yıldır kentte var olan beklentiyi artırdı.

Anadolu Ajansı’nın ‘Editör Masası’na konuk olan Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Türkiye’de bazı askeri birliklerin Burdur, Isparta, Gaziantep, Çankırı, Şereflikoçhisar ve Çorlu’ya taşınacağını açıkladı. Gaziantep, Çankırı, Şereflikoçhisar, Çorlu, Isparta ve Burdur’a gidecek birliklerin olduğuna dikkati çeken Bakan Işık; “bunlar, daha önceden de zaten planlanmış çalışmalardı, bu Pazartesi günü inşallah ilk sevkiyatlara başlamış olacağız ve 15 Eylül’e kadar da bu zıhlı araçların, helikopterlerin belli bir kısmının en azından, Ankara’da ihtiyaç duyulanların dışındaki kısmının sevkiyatını gerçekleştirmiş olacağız” ifadesini kullandı.

Işık, Anadolu Ajansı (AA) Editör Masası’nda gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu, soruları yanıtladı: “Milli Savunma Bakanlığı, Akıncı Hava Üssü ve Etimesgut’taki askeri birliklerin taşınması ne zaman tamamlanacak? Aralarında Kuleli Askeri Lisesi’nin de bulunduğu kapatılan askeri tesislerin geleceklerine yönelik nasıl karar alınacak?” sorusuna; Işık, “Sayın Cumhurbaşkanımızın ve Başbakanımızın bu konuda talimatları oldu. Biz de bu konuyu Kara ve Hava Kuvvetleri Komutanlarımızla birebir çalıştık ve değerlendirdik. Bunun sonucunda 15 Eylül’e kadar zırhlı araçların İstanbul ve Ankara’dan, daha önce belirlenmiş yerlere taşınmasıyla ilgili süreci tamamlayacağız.” yanıtını verdi.

Bunun, Birliklerin tamamen oraya yerleşmesi anlamına gelmeyebileceğini, altyapıda bazı ihtiyaçların olduğunu belirten Işık, şöyle devam etti: “TOKİ ile de görüştük, bu giden zırhlı araçlar ve oradaki personelin kalabileceği, özellikle prefabrik yapıların hızlı bir şekilde inşası için TOKİ çalışmaya başladı. Bunu Kara ve Hava Kuvvetleri Komutanlıklarımızla koordineli bir şekilde yürütüyoruz. İnşallah bu hafta pazartesi günü ilk sevkiyat gerçekleşecek. Onunla ilgili Kara Kuvvetlerimizin bize verdiği bilgi, önümüzdeki pazartesi günü ilk sevkiyatı Ankara’dan Çankırı’ya yapacağız. Çünkü orada zaten daha önceden hazırlanmış bir yerimiz, kışlamız var. Bu sevkiyat gerçekleşecek ve 15 Eylül’e kadar buradaki zırhlı araçlar taşınmış olacak, planlamamız ona yönelik. Ondan sonra da birliklerin taşınmasını hızlı bir şekilde gerçekleştireceğiz.” Gaziantep’e, Çankırı’ya, Şereflikoçhisar’a, Çorlu’ya, Isparta’ya, Burdur’a gidecek birliklerin olduğuna dikkati çeken Işık, “Bunlar, daha önceden de zaten planlanmış çalışmalardı, bu pazartesi günü inşallah ilk sevkiyatlara başlamış olacağız ve 15 Eylül’e kadar da bu zıhlı araçların, helikopterlerin belli bir kısmının en azından, Ankara’da ihtiyaç duyulanların dışındaki kısmının sevkiyatını gerçekleştirmiş olacağız” diye konuştu.

Kodlama : SadeMedia Interactive