Burdur’da Bayram Sertcan’ı (76) bıçaklayarak öldürüp, eşi Zehra Sertcan’ı (67) da ağır yaralayan ve hakkında ‘kasten öldürme’ suçundan ağırlaştırılmış ömür boyu, ‘yağma’ suçundan 15 yıl, ‘kasten öldürmeye teşebbüs’ suçundan 20 yıla kadar hapis cezası istenen Ayhan Ulu (42)’nun yargılanmasına başlandı. Ulu, duruşmada iddianameyi ve karakolda verdiği ifadeyi kabul etmediğini söyleyerek karakoldaki ifadesinde polislerin yönlendirmesi ile suçu kabul ettiğini iddia etti.

Burdur merkeze bağlı Menderes Mahallesi Kemal Solmaz Caddesi’ndeki iki katlı müstakil bir evde yaşayan Bayram Sertcan ve Zehra Sertcan çiftinin bakıcısı kadın, 30 Ekim 2023 tarihinde eve geldiğinde kapıyı açan olmayınca ihbarda bulunarak yardım istedi. İhbar üzerine eve, sağlık, polis ve itfaiye ekipleri sevk edildi. Giriş kapısının yanındaki camdan içeri giren itfaiye ekipleri, Zehra Sertcan’ı odada kanlar içinde yerde, eşi Bayram Sertcan’ı ise mutfakta hareketsiz halde buldu. Sağlık ekipleri Bayram Sertcan’ın hayatını kaybettiğini belirledi. Alzheimer hastası olduğu öğrenilen Zehra Sertcan, ambulansla Burdur Devlet Hastanesi’ne götürülerek tedaviye alındı. Bayram Sertcan’ın cenazesi, Sultandere Mezarlığı’nda toprağa verildi. Hastanede tedavi gören Zehra Sertcan ise taburcu edildi. Burdur İl Emniyet Müdürlüğü’nün oluşturduğu özel ekip, olay gününden itibaren 30 noktadaki güvenlik kameralarından 500 saatlik görüntü inceledi. Ekipler, kamera kayıtlarında 1200 araç ve 950 kişiye yönelik araştırma sonucunda olayın şüphelisinin Bayram Sertcan’ın evindeki tamirat işlerinde yardımcı olan mermer ustası Ayhan Ulu olduğunu belirledi. Ulu, Menderes Mahallesi Ortayol Caddesi’ndeki evinde gözaltına alındı. Ulu, sorgusunda uzun süredir tanıdığı Bayram Sertcan’ı öldürdüğünü itiraf etti ve tutuklanarak Burdur E Tipi Kapalı Cezaevi’ne konuldu.

 Burdur Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün görülen ilk duruşmada tutuklu sanık Ayhan Ulu, Bayram-Zehra Sertcan çiftinin çocukları Arzu Ö., Serdar S. ile taraf avukatları hazır bulundu.

Burdur Ağır Ceza Mahkemesi’nde, Bayram Sertcan’ı öldürmesi nedeniyle ‘beden ve ruh bakımından kendisini savunamayacak durumda bulunan kişiye karşı ve bir suçun delillerini gizlemek ya da yakalanmamak amacıyla kasten öldürme’ suçundan ağırlaştırılmış ömür boyu hapis, ‘silahla konutta beden ve ruh bakımından kendisini savunamayacak durumda bulunan kişiye karşı gece vakti yağma’ suçundan 15 yıla kadar hapis; Zehra Sertcan’a yönelik ise ‘beden ve ruh bakımından kendisini savunamayacak durumda bulunan kişiye karşı ve bir suçun delillerini gizlemek ya da yakalanmamak amacıyla kasten öldürmeye teşebbüs’ suçundan 20 yıla kadar hapisle cezalandırılması istenen Ayhan Ulu duruşmada ifade verdi.

Sertcan çiftinin kızı Arzu Ö. ve oğlu Serdar S. sanığın cezalandırılmasını istediklerini söyledi. Arzu Ö. “Annem hastanede yatarken ‘o kadın bana vurdu, o kadından korkuyorum’ gibi sözler söylüyordu” dedi.

 “KARAKOLDAKİ İFADEMDEKİ AMACIM, KARAKOLDAN VE BU UTANÇ DOLU ANDAN KURTULMAKTI”

Tutuklu sanık Ayhan Ulu ise mahkemedeki ifadesinde şunları söyledi;

 “İddianameyi kabul etmiyorum. Ben Bayram amcanın daveti ile beton dökme işini konuşmak için evine gittim. Zehra Teyze alzheimer hastası rahatsızlığı nedeniyle benim hırsız olduğumu ima eden sözler söylüyordu. Olay günü de söyledi. Bayram Amca ile mutfağa geçip çay içip sohbet ettik. Zehra Teyze ‘seni polise vereceğim’ deyince onu ittirdim, duvara çarptı. Bayram amca bunun üzerine ‘ne yapıyorsun sen şerefsiz’ deyip tezgahtaki bıçağı alıp saldırmak istedi. Bıçağı tuttum elim yaralandı. Bıçağı kullanmaması için elini ittim. Bu sırada yaralandı. Bu sırada Zehra Teyze salonda yatıyordu. ‘Allah belanı versin, bunlar senin yüzünden oldu’ deyip yüzüne yumruk attım. Evime gidip kazağımı değiştirdim. Evdeki eldiveni alıp parmak izlerimi temizlemek için eve geri döndüm. Zehra teyzeyi öldürmek için yumruk atmadım.  Karakolda verdiğim ifadeleri kabul etmiyorum. Polisler bana samimi şekilde itiraf et, az ceza alırsın dedikleri için olayları anlatmıştım. Ancak o anlatımları kabul etmiyorum. Tek amacım karakoldan ve bu utanç dolu andan kurtulmaktı. Tezgahtaki bıçağı alıp Bayram Amcaya salladığımı söylemiştim ama ilk olarak bıçağı Bayram amca aldı.”

Tanık olarak dinlenen hemşire M.E. ise “Hastanede tedavi sırasında Zehra Teyzeyle konuştum. Bana “Kürt kızı beni kesti” diye sözler söyledi” dedi.

 “AKIL SAĞLIĞI RAPORU ALINACAK”

Ayhan Ulu’nun Avukatı Hamza Yılmaz’da “Müvekkilimin akıl sağlığının yerinde olmadığını ve rapor alınmasını talep ediyoruz” ifadelerini kullandı.

 Mahkeme heyeti Ayhan Ulu’nun tutukluluğunun devamına karar vererek, Ayhan Ulu’nun akıl sağlığının yerinde olup olmadığının belirlenmesi için tam teşekküllü bir hastaneye sevk edilmesine mahkemeyi eksiklerin tamamlanması için ileri bir tarihe erteledi.

 Adliye çıkışında Ayhan Ulu’nun yakınları ile Sertcan çiftinin yakınları arasında bir gerginlik yaşandı. Gerginlik görevli polisler tarafından engellendi.

 “SUÇTAN KURTULMAYA YÖNELİK BEYAN VE SAVUNMALARDA BULUNDU”

 Adliye çıkışında gazetecilere açıklama yapan Sertcan ailesinin avukatı Ahmet Ergin şöyle konuştu; “Sanık suçtan kurtulmaya yönelik bir takım beyan ve savunmalarda bulundu. Ama olayın sıcaklığı ile verdiği ifadeler ve savunmasında suçu itiraf ederken kabul etmişti. Bugün kendisinin akıl sağlığının yerinde olmadığını ileri sürdüler. Yeniden rapor alınacak hakkında. Adaletin tecelli edeceğine inanıyorum”

 “BABAMI ÖLDÜRDÜ, İNŞALLAH EN AĞIR CEZAYI ALIR”

Sertcan çiftinin kızı Arzu Ö. ise gazetecilere yaptığı açıklamada, “İnşallah en ağır cezayı alır. Babamı öldürdü. Aldığı darbelerden dolayı annemde ölümcül bir şekilde yatıyor. İnşallah adalet yerini bulur. En yüksek cezayı alır içeriden çıkamaz. Annemlere çektirdiklerinin bin beterini çeksinler inşallah” diye konuştu.


 

Kaynak: MUHAMMET FATİH BAŞCI