KültürManşetBurdur’da yağlı güreş kültürü yaşatılıyor

4 ay ago

Burdur Belediyesi’nin ev sahipliğini yaptığı 2. Burdur Yağlı Güreşleri 17 Ağustos 2019 Cumartesi günü gerçekleştirilecek.

40 başpehlivan ve 500’e yakın farklı ağırlıklarda sporcunun güreşeceği müsabakaların tanıtım toplantısı dün Susamlık Tesisleri’nde gerçekleştirildi.

Basın toplantısında Başkan Ercengiz’e, CHP Burdur Milletvekili Dr. Mehmet Göker, CHP İl Başkanı İzzet Akbulut, Güreş Organizatörü Erhan Üstündağ, Başpehlivan Savaş Yıldırım ve Milli Güreşçi Ali Gün eşlik etti.

İlki Burdur Belediyesi evsahipliğinde geçtiğimiz yıl Eylül ayında düzenlenen, bu senede Ağustos ayında ikincisini düzenlenecek olan Yağlı Pehlivan Güreşleri organizasyonu hakkında Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, dün bir basın toplantısı düzenledi.

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz; “17 Ağustos 2019 tarihinde Burdur’da ikincisini yapacağımız Yağlı Pahliven Güreşleri öncesinde bir tanıtım toplantısı düzenlemek istedik. İlkini geçen yıl 1 Eylül 2018 tarihinde Dünya Barış Günü’nde düzenlemiştik. Hem Dünya barışı’nın ne kadar önemli olduğuna vurguda bulunmak, hem de diğer taraftan Ata sporumuz olan Yağlı Pehlivan Güreşlerinin Burdur’da ilkini gerçekleştirip bundan sonra geleneksel hale getirebilmek için bir adım atmıştık.

Geçen  yıl açıkçası bizlerinde beklediğinden daha fazla bir yurttaş ilgisini görünce bu sene Yağlı Pehlivan Güreşleri organizasyonu ile ilgili çalışmamızı daha erken başlattık. Böylece hem Burdur’da güreşecek olan pehlivanlarımızın sözleşmelerini erken yapıp Burdur’a davet ederek yapılacak Yağlı Pehlivan Güreşleri’nin ulusal anlamda da dikkat çeken sporcuları burada ağırlayacak olması hem de diğer taraftan geçen yıldan edindiğimiz tecrübe ile yurttaşımızın beklentisine karşılık verebilmek için işi biraz daha büyütüp daha da bize yakışan hale getirmek için elimizden gelen gayreti öncesinde gösterdik.

“BURDUR’UN TANITIMINA KATKI SAĞLAYACAK”

Bu sene 17 Ağustos’ta yapacağımız Yağlı Pehlivan Güreşlerimizde 40 başpehlivanımızın ve bu başpehlivanlarmızında tamamının Türkiyedeki tüm güreşlerde iddialı olan ve Kırkpınar’da başpehlivanlık için güreşen pehlivanlarımızdan olduğunu ifade etmek isterim. Bize yakışan şekli ile iyi bir organizasyon yapmayı planlıyoruz. Doğrusu bölgemiz Teke Yöresi olarak zaten yağlı pehlivan güreşlerine yatkın bir bölge. Bu Dirmil’den Elmalı’dan devamında Korkuteli’den Serik’ten de gördüğümüz üzere bölgemizin oldukça ilgisini çeken ata sporumuzun da Burdur’da yapılmasının ve geleneksel hale getirilmesinin önünü açmış bulunuyoruz. Umuyorum vatandaşımızın ilgi ve keyifle izleyeceği bir organizasyonu bulabilir. Geçen yıldan edindiğimiz tecrübe ile bazı eksikliklerimizi gidereceğiz. Ulusal kanallar aracılığı ile de hem Burdur’un tanıtmına hem de bölgemizde bu sporun yapılabilmesi için gençlerimizin en azından o alanda görüp ilgi göstermesi ve bu yıl başlattığımız Belediye Spor Kulübü üzerinden pehlivanlarımıza sahip çıktığımız, yeni sporcuların yetişmesine olanak sağladığmız bir süreci de başlatmış bulunuyoruz. Bölgemizin çocuklarını kötü alışkanlıklarda korumak ve spora olan sevgiyi, yatkınlığı artırabilmek için de bu organizasyonun Burdur’da çok etkili olacağını düşünüyorum. Geçen yıl alanda yaklaşık 10 bin yurttaşımız vardı. Bu yıl bu rakamın daha da fazla olacağını düşünüyoruz. Geçen yıl ilkini yaptığmız için başta ağalık olmak üzere bazı organizasyonları ucu ucuna yetiştirmiştik. Burdur Ticaret ve Sanayi Odamız bu konu da destek oldu ve sa- hip çıktı. Gerçekten çok mütavazi bir bütçe ile Bur- dur’a çok önemli pehlivanları getiriyoruz. Bu organizasyon sonunda da Burdur halkının bu güreşleri geleneksel hale getirilmesi konusunda bize daha da baskıcı olacağına inanıyoruz. Biz elimizden ge- leni yapacağız. Türkiye’nin belki de en güzel çayı- rına sahip bir organizasyona ev sahipliği yapıyoruz zira Burdur Gölüne nazır, bir tarafından baktığınız zaman o kuruyup gitmesine üzüldüğümüz belki de bir kere daha dikkat çekmek için fırsat bulabildiğimiz o müsabakalarda da güreşçilerimize yaylada güreşme olanağı ve Burdur Gölü’ne nazır bir güreş organizasyonunu da yapmış olacağız.

SPORDA SİYASETTE ASLINDA BİR YARIŞ

Seçimlerde böyle bizim için. 31 Mart’ta yapılan seçimlerin ardından 23 Haziran’a kadar geçen süre içerisinde biz ülkemizin normalleşmesini sokaktaki dilin daha yumaşamasını, ötekileştirmeden,  ayrıştırmadan kucaklayan bir dili benimseyerek yürüttüğümüz kampanyanın neticesini Sayın Baş- kanımız Ekrem İmamoğlu’nun İstanbul seçmeninin gönlüne girerek ve çok kısa sürede katlanmış bir seçim sonucu ile aldığımızı görüyoruz. Neticede sporda siyasette aslında bir yarış. Biz uzlaşı kül- türünü, sevgiyi saygıyı, düşenin yerden kaldırılıp elinin havaya kaldrıldığı o yağlı pehlivan güreşlerinde gördüğümüz ata sporunda gördüğümüz dostluluğu kardeşliği siyasette de görmeyi çok istiyoruz. Biz önümüzdeki sürecin Türkiye için hayırlı olmasını diliyoruz. Artık kol kola girip çalışma zamanı, Türkiye’yi hak ettiği yere götürme zamanı diyoruz” diye konuştu.

Milletvekili Mehmet Göker; “Öncelikle Belediye Başkanımız geçen yıl bu güreş etkinliğini yapmayı planladığı zaman karşıt yada rakip olarak gördüğümüz insanlardan ciddi bir tepki gelmişti. Burdur’un buna ne ihtiyacı var, etrafımızda zaten var diye. Ama bu gerçekleştirldiği zaman Burdur’un sosyallaeşmesi adına çok ciddi bir adım atılmış oldu. Bu sene de oradan alınan moral ve güç desteği ile bunun ikincisi gerçekleştirilecek. Şimdiden hayırlı olsun diyorum” dedi.

CHP İl Başkanı İzzet Akbulut; “Ben güreş organizsyonumuz ilk düzenlendiğinde bir Burdur’lu olarak her ne kadar Ata sporumuzda olsa güreşin yabancısı olduğumuzu net bir şekilde hissettik. Çünkü ;organizasyon başlamadan önce yeterli kalabalığa ulaşılamayacağı hakkında bazı soru işaretlerimiz vardı.

Ama gördükki 10 bin kişiye yakın seyirci kapasitesiyle Burdur’da da yakın bir ilgi ile takip edildi. Bu sene ikincisi düzenlenecek. Geçen yıla oranla daha güzel bir organizasyon olamasını diliyoruz. Maksat kültürel, spor faaliyetlerimizin Burdur’da da devam ettiğini göstermek ve Burdur’umuzun ve Burdur Gölü’nün kurumasına bir nebze olsun dikkat çekebilmek” dedi.

 

Kodlama : SadeMedia Interactive