‘Tarım ve hayvancılık kenti Burdur’da tarımsal üretimi daha verimli hale getirecek örnek uygulamalar giderek yaygınlaşıyor. Burdur’da ‘Tarla Günleri’ etkinlikleri altında 20 Ağustos 2020 Perşembe günü Merkez Kışla Mahallesi’nde yerli turşuluk biber alpçelik ile tazem tüketim için sivri biber Düğer Köyü’nde ise iki ayrı kırkağaç tipi kavun üretimi tanıtıldı.

Tarım ve Orman Bakanlığı Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığı’nca desteklenen “BATEM tarafından geliştirilen yerli turşuluk biber BATEM alpçelik ve taze tüketim için sivri özge çeşitlerinin kadın çiftçilere yönelik tanıtım projesi’nin ikinci yılında “KADIN ÇİFTÇİLER TARIMSAL YENİLİKLERLE BULUŞUYOR” projesi kapsamında tarımsal yeniliklerin kadın çiftçiler tarafından öğrenilmesi ve yaygınlaştırılmasının sağlanması amacıyla Kışla Mahallesi’nde Burdur İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile BATEM Enstitü Müdürlüğü iş birliği ile 2020 yılı “Tarla Günü” programı gerçekleştirildi.

Ülkemizde koronavirüs pandemisi başlamasıyla birlikte önemini daha da iyi anladığımız tarımsal üretim çalışmaları sürüyor. Bu kapsamda 20 Ağustos 2020 Perşembe günü Kışla Mahallesi’nde düzenlenen Tarla Günü programıyla yerli turşuluk biber batem alpçelik ve taze tüketim için sivri özge çeşitleri bölge üreticileri ve kamuoyuna tanıtıldı.

Kışla Mahallesi’nde üretici Mehtap Candan’ın tarlasında yapılan programda Burdur İl Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Tuğrul, Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü (BATEM) Müdürü Dr. Abdullah Ünlü konuşma gerçekleştirdi.

Burdur İl Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Tuğrul; “Burada şuan denemesini yapmakta olduğumuz 2 tane özge ve alpçelik adında biber çeşidimiz var. Bunlar pazar payı yüksek olan biber çeşitlerimiz. Bu bölgeye uyumlu olan çeşitlerimiz. Bunların yaygınlaştırılmasıyla ilgili resimlerin, basın aracılığıyla tanıtılıp çiftçimizin daha yüksek verim almasına, pazar payında biraz daha etkin olmasına katkı sağlayacağını düşünmekteyim. Elbettte ülkemizde yeni çeşitlerin geliştirilmesi, yüksek verim alınması önemli. Bunlarla ilgili çalışmalarımız önümüzdeki  süreç içerisinde devam edecektir. Çiftçimizize bereketli olmasını, bol kazançlar sağlamasını diliyorum.”

Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü (BATEM) Müdürü Dr. Abdullah Ünlü; “İl Müdürümüzün bahsettiği gibi kadın çiftçiler, tarımsal yeniliklerle buluşuyor kapsamında bugün Burdur’dayız. Tarım Bakanlığı’mız ülkemizde çok ciddi ve güzel işler yapıyor ve pandemi döneminde de sağlıktan sonra tarımın önemini hepimiz gördük. Özellikle Tarım Bakanlığı’na bağlı bizim araştırma enstitüler yerli ve milli burası çok önemli yerli ve milli çeşitlerimizi geliştiriyoruz. Çok önemli işler yapıyoruz bunu paydaşlarımız ile birlikte sahaya indirmemiz lazım. bizim üreticimize yerli ve milli çeşitleri yaymamız lazım. Bu konuda özellikle Tarım Bakanlığı ve Araştırma Enstitüleri 2000’li yıllardan beri yerli ve milli sebze tohumculuğu konusunda çok ciddi çalışmalar yaptık. Artık bu çeşitlilikleri sahada görüyoruz. Bunları yaymakta bizim boynumuzun borcudur.

Konuşmaların ardından Enstitü Biber Islahçısı Dr. Ramazan Özalp, İl Müdürlüğü proje yürütücüsü Ziraat Mühendisi Suat Yıldız, Ziraat Odası Başkanı Kemal Kubilay ile üretici Mehtap Candan proje ve biber çeşitleri hakkında katılımcılara bilgi vermesinin ardından program sona erdi.

“ÖZGE” BİBER ÇEŞİDİNİN ÖZELLİKLERİ 

BİTKİ YAPISI- Kuvvetli, Adaptasyon yeteneği yüksek, Yüksek verimli, Soğuk dönemde meyve tutumu iyi

MEYVE ÖZELLİKLERİ- Uzun sivri demre tip, Yerli çeşit, % 100 tatlı,  Kaliteli, düzgün, koyu yeşil renk ve parlak, Ortalama meyve uzunluğu 20-23 cm, kalınlığı 2,5-3 cm, Ortalama meyve ağırlığı 35-40 gram, Taze tüketim ve ihracata uygun, Örtüaltı üretime (tek ürün- kış dönemi) ve açık alan yetiştiriciliğine uygun

“BATEM ALPÇELİK” BİBER ÇEŞİDİNİN ÖZELLİKLERİ

BİTKİ YAPISI

Kuvvetli, Adaptasyon yeteneği yüksek, Yüksek verimli

MEYVE ÖZELLİKLERİ- Üçgen tip biberiye (Turşuluk), acı, kaliteli, düzgün, sarımsı renkte ve parlak, ortalama meyve uzunluğu 2,5-3 cm, kalınlığı 1,5-2 cm, ortalama meyve ağırlığı 8-10 gram, taze tüketim ve turşu sanayisine uygun, açık alan yetiştiriciliğine uygun (İlkbahar-yaz), sebze yetiştirilen tüm bölgelerde yetiştirilebilir.

-Muhammet Fatih Başcı