Yurdu etkisi altına alan şiddetli fırtına Burdur’da da etkili oldu. Rüzgarın etkisi ile yerinden çıkan baca şapkası aşağıya düşmek üzereyken itfaiye ekipleri tarafından çatıdan alınarak olası bir facianın önüne geçildi.

Olay, Burdur Merkez Burç Mahallesi Kışla Caddesi üzerinde bulunan metruk bir binada meydana geldi. Bir vatandaş cadde üzerindeki boş bir binanın bacasının üzerindeki şapkanın rüzgarın etkisi ile yerinden çıktığını fark etmesi üzerine itfaiye ve polis ekiplerine bildirdi.

İstanbul’da ve diğer illerde dün yaşanan çatı uçmalarından dolayı teyakkuzda bulunan Burdur itfaiye ekipleri kısa sürede olay yerine geldi. Polis ekipleri caddeyi olası bir tehlikeye karşı yaya ve araç trafiğine kapattı. Binanın kapısını kıran itfaiye ekipleri çatıya çıkarak yerinden çıkan baca şapkasını alarak bina içine koydu. İtfaiye ekipleri metruk binada bulunan diğer bacaların şapkalarını da kontrol etti. Olası bir facia da vatandaşın dikkati sayesinde önlenmiş oldu.

Baca şapkasının yerinden çıktığını fark ederek itfaiye ve polis ekiplerine haber veren Hüseyin Mengi; “İki gündür fırtınadan dolayı yaşanan olayların farkındaydık. İnşaatta çalışırken yan tarafımızdaki eski maliye lojmanlarının baca şapkasının düştüğünü fark ettik. Yetkililere haber vererek bir an önce alınmasını istedik. İtfaiye ekipleri baca şapkasını aldılar. Yoksa yerinden düşebilirdi. Can kaybı olabilirdi ya da araçlara herhangi bir zarar verebilirdi. Böyle bir durum yaşanmaması için hemen haber verdik.”dedi.

MUHAMMET FATİH BAŞCI