GündemManşetSağlıkBurdur’da uyuşturucuyla mücadelede; örnek proje yaygınlaşıyor (BUTSO ile PROTOKOL)

9 ay ago

Burdur Valiliği’nce Vali Hasan Şıldak’ın yakın ilgi ve destekleriyle ilimizde hayata geçirilen, günümüz modern dünyasının, çağın en büyük tehditlerinden biri olan uyuşturucu madde kullanımı ile mücadelede, örnek ve özgün projelerden biri olan “Umuda Kapı Açıyorum, Hayata Tutunuyorum” projesinin boyutu giderek genişliyor, derinleşiyor…

Geçtiğimiz Şubat ayı içerisinde Burdur Valiliği’nce başlatılan “Umuda Kapı Açıyorum, Hayata Tutunuyorum” projesinde ikinci aşamaya gelindi. Burdur’daki birçok kamu kurum ve kuruluşunun paydaş olduğu projeye bir destek de Burdur Ticaret ve Sanayi Odasından (BUTSO) geldi.

Burdur Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Yusuf Keyik ve yönetim kurulu üyeleri, uyuşturucu bağımlısı olan ve proje kapsamında tedavi edilerek İş-Kur aracılığı ile kurumlara yerleştirilen gençlere kapı açarak üyeleri olan işletmelerde çalışma imkanı sağlayacaklar.

Bu kapsamda Valilik Toplantı Salonunda, 4 Eylül 2019 Çarşamba günü Vali Hasan Şıldak ve Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Yusuf Keyik arasında protokol imza töreni düzenlendi. Protokol imza törenine; Vali Hasan Şıldak, Vali Yardımcısı Ali Nazım Balcı, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Yusuf Keyik, proje paydaşı kurumlar ve Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu üyeleri katıldı.

Vali Hasan Şıldak yaptığı konuşmada proje hakkında şu değerlendirmelerde bulundu:

“İlimizde bir süredir uygulamakta olduğumuz uyuşturucu ile mücadele projemizin bugün ikinci aşamasını gerçekleştiriyoruz. Burada öncelikle şu ana kadar projenin yürütülmesinde emeği geçen, çaba sarf eden ve canla başla çalışan burada bulunan bütün arkadaşlarımıza ve onların personellerine ve yine bu işin beynini oluşturan Halk Sağlığı Başkanımız Dr. Sevinç Hanıma ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Mutluyuz. Bu işe başlarken ilimizde sosyal bir proje olarak her ne kadar ilimiz küçük bir nüfusa sahip, kozmopolitan, karmaşık olmayan bir nüfus sayısına sahip olmakla birlikte artık çağımızın gittikçe ciddi bir hal alan bu uyuşturucu müptelalığı, bağımlılık derecesine varan ve insanları esir alan sağlığından, hayatından eden uyuşturucu terörünün küçük de olsa yansımaları ilimizde de mevcuttu.

Bunu biliyorduk ve bunu bir proje şemsiyesi altında sistemli bir çalışmayla, kendi gayretlerimizle burada bulunan değerli katılımcıların gayretleri ile ve İş-Kur desteği ile belli bir aşamaya getirdik. Bugün itibari ile projemiz kapsamında önemli bir sayıya ulaşmış durumdayız. 69 uyuşturucu, 6 alkol bağımlısı olmak üzere 75 gencimizle biz irtibat kurmuş ve sisteme dahil etmişiz. Bunların bir kısmı çeşitli sebeplerden dolayı projemizin dışına çıkmışlar, kimi il dışına göç sebebiyle, kiminin ulaşılamama gibi sorunları var ama biz şu anda önemli bir kitle ile devam ediyoruz. Bağlantıyı koparmış olduğumuz grup 13 kişi, cezaevinde olanlar ile 8 firemiz var. 67 kişi ile irtibatımız devam ediyor bir şekilde. Yine bilindiği gibi uyuşturucu ile mücadeledeki sloganımız bizim hayata tutunma ile ilgiliydi.

‘Umuda kapı açıyorum, hayata tutunuyorum’ şeklindeki projemizin temel dayanak noktası, bu insanların elinden tutup, sürekli olarak destek sağlamak, tedavi ve rehabilitasyonlarını kesintisiz olarak devam ettirmelerini sağlamaktı. Biliyorsunuz Hükümetimizin de bu konudaki politikası, uyuşturucu ile mücadele tıpkı, terörle mücadele gibi son derece kararlılıkla devam ediyor. Uyuşturucu ile mücadele eylem planı bu konudaki en üst düzey görüşmeler toplantılar, karar altına alınan hususlar illerimize de çeşitli zamanlarda genelgelerle ulaştırılıyor. İçişleri ve Sağlık Bakanlığımızın bu konu ile alakalı çok ciddi çalışmaları var. İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu bizzat konunun takipçisi. Bütün bunlarda aldığımız güç ve buradaki bütün dinamikleri kullanarak bu aşamaya getirdiğimiz projemizi güzel tablo ile bugün İş-Kur desteği ile kamu kurum ve kuruluşlarımızda istihdam edilen 16 gencimiz ile devam ettiriyoruz. Aslında baktığımızda zaman daha fazla 24 gencimiz çalışır vaziyete gelmiş, ancak yine bunların 5’i tedavide göstermiş oldukları uyumsuz davranışlar, birinin kendi talebi üzerine, ikisinin de cezaevine girmesi sebebiyle İş-Kur sürecinden çıktıklarını görüyoruz.

Fakat hemen bir beş kişilik bir takviye yapmak üzereyiz. Bunların da yine yazışmaları yapıldı. Bu sayı 21’e ulaşacak. Bugün ise Ticaret ve Sanayi Odası başkanımız ve yöneticileri ile daha önceden yaptığımız ve mutabık kaldığımız esaslar üzerine bir protokol imzalayarak, onların da desteğini, iş dünyasının da desteğini almak suretiyle bu projeyi daha anlamlı kılmak istiyoruz. Protokolümüzün kapsadığı esaslar İş-Kur sürecini tamamlayan vatandaşlarımızın, genç insanlarımızın bundan sonraki hayatlarını idame ettirecek bir işe sahip olma konusunda Odamızın desteği ile ilimizdeki bu konuya önem veren bütün işletmelere açık olmak üzere bir sosyal sorumluluk projesi olarak iş insanlarımızın, işletmelerimizin bu gençlerimize kapılarını açmaları şeklinde olacaktır. Bunları sahiplenecekler, bu sahiplenmenin sonucunda da onlar hayatta kopmayacak, teda-vi ve rehabilitasyon süreçlerini biz yine takibe devam edeceğiz. Her şeyden önce vicdani bir sorumluluk olan üzerimizde insanımıza sahip çıkma, onları toplumun içinde tutma ve bir iş sahibi yapma konusunda çok değerli bir katkı sunuyorlar. Bunun bütün meslek kuruluşlarına da örnek teşkil etmesini temenni ediyorum.” şeklinde konuştu.

Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Yusuf Keyik de; “Sayın Valim bu projeyi ilk başlattığı gün biz de heyecanlandık ve kendilerini arayarak tebrik etmiştik. Biz Burdur Ticaret ve Sanayi Odası olarak böyle bir projenin içinde yer almaktan son derece memnunuz. Bu tabi tek başına Sayın Valimizin işi değil, Kurum Müdürlerini işi değil, bu hep birlikte olursak bu projeyi değerli hale getireceğimizi düşünüyoruz. Bu manada da ilgili şirket yöneticileri ile iletişime zaten geçtik. Bazılarından olumlu dönüşler aldık. İnşallah sıkıntısız bu süreci geçireceğiz. Hepimiz bu gök kubbenin altında yaşıyoruz. Bu çocuklar bizim çocuklarımız. Bu masanın etrafında oturanların çocukları da bu yola gidebilir. Bu risk her zaman var. Sahiplenmemiz ve bu insanları hayata kazandırmamız lazım. Çünkü dışarda oldukları zaman daha çok zarar veriyorlar ve bu zararın önüne geçmek lazım bu proje ile…” diye konuştu.

Halk Sağlığı Başkanı Dr. Sevinç Sütlü Pehlivan; “Aslında bu projeye başlayalı çok uzun süre olmadı. Diğer kurumlarla ortak çalışma imkanı bulduğumuz bir proje oldu. Müracaatlarımız her geçen gün artarak devam ediyor. Kullanıcılar birbirlerine haber veriyor, tedavi olma ve işe başlama şansımız var diye. İlk müracatları açık kapı biriminde alıyoruz. Sonra bizim birimimize geliyor. Burada Devlet Hastanemizdeki psikiyatristimiz kişilerle bir görüşme yapıyor. Bir kısmını buradan takip ediyoruz, bir kısmını da AMATEM dediğimiz yataklı kurumlara sevk ediyoruz. Burada tedavileri tamamlandıktan sonra çocuklarımızı biz haftada bir gün ilaç tedavisinin yanı sıra rehabilitasyon tedavisine de alıyoruz. Sosyal Hizmet Uzmanı ve Psikologlar görüşme yapıyor. Aynı grubun aileleri ile de irtibata geçiyoruz. 15 günde bir onlarla da aynı meslek grubumuz görüşme yapıyor. Onlara nasıl davranmaları konusunda onlarda doğru bilgilere sahip olsunlar diye. Belli bir süreci tamamladıktan sonra iş imkanı için değerlendirmeye başlıyoruz.

İş-Kur üzerinden bize tahsis edilen 30 kadro var. Buraya yönlendiriyor ve İş-Kur üzerinden yerleştirmelerini yapıyoruz. Kişilerin gerek psikiyatri merkezlerindeki takipleri, gerekse çalıştıkları sürece hafta bir ya da iki kez rastgele bir günde aldığımız idrar tahlili ile madde kullanıp kullanmadıklarını test ediyoruz. Bir puantaj tabloları var. Toplamda 100 puana tekabül eden. Bunu doldurdukları takdirde iş haklarını kaybediyorlar ama yine programdan çıkmıyorlar. Başka suçtan dolayı Cezaevine giden beş gencimiz var. Bunlar orada korunaklılar. Orada madde kullanma gibi bir şansları yok. Cezaevinde de görev yapan psikologlarımız var. Onlarla irtibata geçtik. Onlarda orada takip ediliyorlar.

Bugün itibari ile 69’u madde, 6’sı alkol olmak üzere 75 çocuğumuz var. Sayın Valimizin talimatları ile Mayıs ayında Bucak, Gölhisar ve Yeşilova ilçelerimizde de aynı projenin uygulamalarına başlandı. Bırakanlara baktığımızda % 90 bir başarı var. Biz bu işe başlarken % 30 olursa çok iyi demiştik. % 90 hayallerimizin üzerinde. Bir kısım gençlerimiz bize geldiklerinde gerçekten dünyadan kopuklardı. Şimdi anne babaların biz çocuklarımızla balkonda çay içebiliyoruz teşekkür ediyoruz sözlerini duyduğumuzda bütün zorluklar geride kalıyor.” dedi.

Filiz ERYILMAZ

Kodlama : SadeMedia Interactive