Türk Polis Teşkilatı’nın kuruluşunun 176. yıl dönümü Burdur’da düzenlenen tören ile kutlandı.

Burdur’da Türk Polis Teşkilatı’nın kuruluşunun 176. yıl dönümü münasebetiyle 10 Nisan 2021 Cumartesi günü Cumhuriyet Meydanı’nda çelenk sunma töreni düzenlendi. Burdur İl Emniyet Müdürlüğü adına İl Emniyet Müdürü Ümit Bitirik, Atatürk büstüne çelenk sundu.

Atatürk büstüne çelenk sunumuyla başlayan tören saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından İl Emniyet Müdürü Ümit Bitirik’in konuşması ile devam etti.

İl Emniyet Müdürü Bitirik, “Binlerce yıllık medeniyet geçmişiyle dünyaya yön vererek mihenk taşı olan büyük Türk milletinin bağrından çıkan Türk Polis Teşkilatı’nın 176. kuruluş yıl dönümünü kutladığımız bugün bizleri yalnız bırakmayarak burada bulunan herkese şahsım ve teşkilatım adına şükranlarımı sunuyorum. Bugün 176. kuruluş yıl dönümünü kutladığımız Türk Polis Teşkilatı, 81 il ve ilçelerinde teşkilatlanmış, tüm dünyadaki değişim ve gelişmeleri takip edip, standart üstü teknoloji kullanarak teknik ve fiziki açıdan her türlü donanıma ulaşmıştır. Türk Polis Teşkilatı nitelikli insan kaynağı ile personelinin tamamına yakını üniversite mezunu ve alanında uzmanlaşmış, tarihi birikimi, moral ve motivasyonu yüksek, yüreği vatan sevgisiyle dolu, temel hak ve özgürlüklere saygılı, hukukun üstünlüğüne bağlı bir anlayışla milletinin emrinde ve hizmetinde olan bir teşkilattır. Türk Polisi suç ve suçlularla mücadelede hukukun üstünlüğünü şiar edinmiş, vatandaşının can ve mal emniyeti için canı pahasına görev yapmaktan geri kalmayacak cesarette ve fedakarlıktadır. Türk Polisi kanunlardan ve milletimizden aldığı güçle devletine ve milletine karşı bu görevleri yürüterek devletimizin diğer kurumları ile de iş birliği içerisinde ve ahenkle görev yapmaktadır. Tekrar belirtmek isterim ki Türk Devleti büyük ve güçlüdür. Türk milleti büyük ve güçlüdür. Türk milletinin evlatları olan Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin Polisi de büyüktür ve güçlüdür. Burdur Emniyet Müdürlüğü personeli olarak bizlerinde devletimizin bekası ve milletimizin huzuru, demokrasimizin yaşaması ve gelişmesi için kanunlar dairesinde bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da canımız pahasına bu kutsal görevi ifa edeceğimizden kimsenin şüphesi olmasın. Bu vesileyle dini, devleti, milleti, vatanı, dili uğruna uğruna gözünü kırpmadan hayatlarını feda eden başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm şehitlerimizi ve aziz hatıralarını rahmetle anıyor, gazilerimize, emekli meslektaşlarımıza, halen görevde olan mensuplarımıza ve çok kıymetli fedakar ailelerine sağlık,huzur, mutluluk ve başarı diliyor, saygılarımı sunuyorum. Allah’a emanet olunuz.” diye konuştu.

Burdur İl Emniyet Müdürü Ümit Bitirik’in konuşmasının ardından çelenk sunma töreni sona erdi.

Cumhuriyet Meydanı’ndaki programın ardından Şehitlik Ziyareti programı gerçekleştirildi.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından İl Emniyet Müdürü Ümit Bitirik, Burdur İl Müftüsü Enver Türkmen, şehit yakınları ve Burdur Emniyet Müdürlüğüne bağlı teşkilat mensupları şehit mezarlarına karanfil bıraktı.

Burdur Şehitliği’ndeki program Kuran-ı Kerim tilavetinden sonra  Burdur İl Müftüsü Enver Türkmen’in şehitler için dua okumasının ardından sona erdi.

İl Emniyet Müdürü Ümit Bitirik ve Burdur Emniyet Müdürlüğüne bağlı teşkilat mensupları, şehit yakınlarıyla da yakından ilgilendi.

-Muhammet Fatih Başcı