GündemİlçeManşetSiyasetBurdur’da Teşkilat mensuplarına seslenen Bahçeli: AK Parti’nin % 9’luk oy kaybı, bu sonuç çok önemli

5 sene ago

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin önceki gün Burdur’a gerçekleştirdiği ziyarette neler söyleyeceği, 7 Haziran 2015 genel seçim sonrası ortaya çıkan tablo koalisyon görüşmeleri ve yeniden seçim ihtimali hakkında ne düşündüğü merak edilen hususların başında geliyordu.

MHP Lideri Bahçeli MHP Burdur İl Teşkilatının düzenlediği genişletilmiş İl İstişare Toplantısı’nın basına kapalı bölümünde partililere seslendi. Bahçeli’nin konuşması, yaptığı değerlendirmeler kamuoyuna yansırken, pek çok internet sitesi, yerel basın ve yaygın basında konuşmasına yer verildi.

Bahçeli’nin AK Parti’nin oy kaybına işaret ettiği, Hükümeti devletin tüm imkanlarını kullanarak, Recep Tayyip Erdoğan’ın yönlendirmesiyle, 400 milletvekili talebine rağmen seçim sürecini % 9 oy kaybıyla tamamlamasını, TBMM’de 258 kişi ile temsil edilir hale gelmesinin, bu sonucun çok önemli olduğuna dikkat çektiği öğrenildi.

MHP Lideri Bahçeli’nin MHP’nin de içinde yer aldığı koasyon seçeneklerine sıcak bakmadığını kesin bir dille yinelediği, çözüm sürecinde birleşin AKP, CHP ve HDP’nin birlikte Hükümet kurabileceğini vurguladığı öğrenildi.

Bu sonuçla beraber tüm siyasi partilerin, tek başına iktidar olma imkanı bulamadıklarına dikkat çeken Bahçeli’nin, Batı demokrasilerinde karşımıza çıkan koalisyon yönetimi modelinin Türkiye’nin karşısına çıktığını ve Batı demokrasilerinde 15-20-25 yıl koalisyonların görev aldığını, Türkiye’nin ise 13 ayrı koalisyonla yönetildiğine dikkat çektiği, tek başına iktidar olunamayacağına göre, birden fazla partilerin biraraya gelmesiyle koalisyon hükümetleri dönemine başlandığı nı dile getirdiği öğrenildi.

Son genel seçimin ardından iki ay geçmesine rağmen halen hükümetin kurulamadığına değinen Devlet Bahçeli’nin “Türkiye 59 gündür geçici bir hükümetle yönetilmektedir. Kurulması zor kurulursa da yapıcı, birleştirici, istikrar, uyumlu olacak koalisyonlar başarılı olurken, bağ bozumu gibi geçmiş dönemlerde de bunun örneklerini gördüğümüz nerede ne zaman hangi kaosa, krize ve karmaşaya neden olacağı, nasıl sonuçla karşılaşacağımız belli olmayan bir koalisyon dönemini de görebiliriz. Oslo’dan başlayıp Ankara’dan geçip ve Kandil’e kadar uzanan ilişki içerisinde çözüm süreci adı altında etnik temelli, ne olduğu birkaç bakan dışında diğer milletvekillerince dahi bilinmeyen bir süreç başlattılar. AKP ve HDP % 53.09 oy oranı ile Anayasayı değiştirecek çoğunlukta. Bir Hükümeti kurabilirler, buyursunlar kursunlar” dediği edindiğimiz bilgiler arasında.

Seçimlerden çıkan sonuçları da değerlendiren Bahçeli’nin, çıkan sonuçların iktidar için uyarı niteliğinde olduğuna dikkat çekerek, “yeter artık diyerek seçmen 12 yıllık iktidar dönemini bitirmiştir. Türk Milletinin önüne yeni bir dönem açılmıştır ve bu dönem iyi değerlendirmek gerekir. Adalet ve Kalkınma Partisi 7 Haziran seçimlerinde yüzde 9 oy kaybıyla gerileme dönemine girmiştir. 12 yıllık idare döneminde ülkeye yıkım dönemi yaşatmıştır ve bu vakitten sonra toparlanma şansı yoktur. Koalisyonların uyumlu sürekli ve kalıcı olabilmesi için partilerin birbirleriyle olan ilişkilerinde, nerelerde odaklaşıyorlar ve buluşuyorlar ona bakmak lazım. Partilerin emekli maaşları üzerinden vaatleri oldu, işsizlik üzerinden sorunun çözümü üzerinden benzer ortak görüşler oldu.

Ama 12 yıllık AKP döneminde sosyal kargaşa ve gerilimleri göz önüne aldığımızda burada uyumlu olabilecek parti üçe iniyor. AKP, HDP, ve CHP. Çözüm süreci birlikteliği ile Türkiye’de ‘Kürt sorununu çözüyoruz’ birlikteliğini koalisyonla devam ettirebilirler. Burada birleşmeleri durumunda AKP ile HDPyüzde 53,09 oy oranı ile TBMM’de referandum yoluyla anayasayı da değiştirebilecek koalisyonu kurabilirler. Bunların ortak noktası çözümdür. Yıllardır beyninizi yıkayan ve ne olduğu bilinmeyen çözüm sürecidir. Bu süreci bilen birkaç bakan haricinde bilen yok. Mademki ortada bir çözüm var, çözümü yapacak partilere millet söz hakkı vermiş. Alın kurun birlikte çözüm sürecini devam ettirin. Madem ki halk size bu hakkı vermiş o zaman çözüme kapalı bir hükümet kurun. Neden kurmuyorsunuz, İllaki MHP’yi dahil ederek böyle bir yıkım sürecine neden dahil edip bizi ateşin içine atmaya çalışıyorsunuz. Aramızda fitne çıkarılmasına asla izin vermeyeceğiz. Üçünüz bir araya gelin hükümeti kurun. Bize düşen bu nokda demokrasi içerisinde iktidar da vardır muhalefette vardır. Sizler hükümeti kurun çözüm denen laneti, neyin nesidir millete anlatın. Çözümden amaç nedir, bu ülkeyi nasıl bölmek istiyorsunuz bir görelim. Ondan sonra da biz milletle kararımızı veririz. Biz burada demokrasinin iktidar değil, ana muhalefet kanadında olacağız. Bizim düşüncemiz budur.İhanet süreci olarak tanımladığımız çözüm sürecinin hesabını kim soracak, elbetteki bunun hesabını ancak MHP olarak biz soracağız ve kendimizi bu ateşten çukura atmayacağız. Bir koalisyon hükümetinde üç beş Bakanlık alacağız diye bu milletin kaderini çözüm süreci çöplüğüne atamayız. Bundan sonra Teke Yöresinde, bu Türkmen bölgesinde ne kadar milletvekili varsa bunun alayını alacaksınız.” şeklinde konuştu.

 

Kodlama : SadeMedia Interactive