GündemManşetBurdur’da terör protestoları sürüyor

5 sene ago

Burdur’da, Eğitim-İş Burdur Şubesi, Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) öncülüğünde terör olaylarını protesto etmek için geçtiğimiz Çarşamba günü yürüyüş düzenlendi.

Köprübaşı’ndan Cumhuriyet Meydanı’na kadar süren yürüyüşte ellerinde Türk bayrakları ile Gazi Caddesi boyunca terörü protesto eden grup, yürüyüş sonrası Cumhuriyet Meydanı’nda toplandı. Burada basın açıklaması yapan Eğitim İş Üyesi Fatma Bayındır, “Hakkari’nin Dağlıca bölgesinde bölücü PKK terör örgütünce gerçekleştirilen saldın sonucu 16 askerimizin şehit olması, birçok askerimizin yaralanması, son olarak da Iğdır’da 14 polisimizin şehit olması ile ülkemizin birçok yerinde çığlıklar yükselmekte, yüreğimize ateş düşmekte ve içimiz yanmaktadır. Emperyalizmin emrindeki bölücü terör örgütü PKK’nın çirkin yüzünü bir kez daha ortaya koyan bu alçakça saldırıları şiddetle kınıyoruz.” dedi.

‘Yaşanan terör olaylarının emperyalizmin çıkarları uğruna kendisine kanla yol açmaya çalışmasının sonucu’ diyen Bayındır, “ Ülkemizde meydana gelen olayların failleri ABD emperyalizmi ve onların ülkemizdeki işbirlikçileridir. Terör, farklı inanç ve kültürlere sahip yurttaşlarımızın ülkemizde kardeşçe ve barış içerisinde yaşam bulduğu ulusal birliğimize ve bütünlüğümüze kasteder hale gelmiştir. Seçimler yoluyla kaybettikleri iktidarlarını, baskı, tehdit, sürgün ve çatışma yoluyla geri kazanmak ve saltanat saraylarında oturarak iktidarlarını sürdürmek isteyenlerin amacına ulaşmasına halkımız izin vermeyecek, demokratik ve meşru yollardan yapılanların hesabını soracaktır.” diye konuştu.

Açıklamasında birlik ve beraberlik mesajı veren Fatma Bayındır, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Bunun için barıştan, demokrasiden, özgürlükten ve kardeşlikten yana olan bütün yurttaşlarımızın birlikteliğine bugün her zamankinden daha fazla ihtiyacımız vardır. İnanıyoruz ki ülkemizde kardeşlik kazanacak, demokrasi kazanacak, insanlık kazanacaktır! Bugün 9 Eylül 2015. Bundan tam 93 yıl önce, ülkemizi işgal eden emperyalistlere ve yerli işbirlikçilerine karşı büyük devrimci Mustafa Kemal ATATÜRK önderliğinde vermiş olduğumuz bağımsızlık mücadelesini nasıl kazandıysak halkımız yine aynı kararlılık ve inançla ülkemiz üzerinde oynanan bu oyunları da bozacaktır. Bugün hep birlikte; terör insanlık suçudur diyor ve terörü bir kez daha lanetliyoruz. Bu kanlı saldırılarda hayatım kaybeden şehitlerimize rahmet, acılı ailelerine ve tüm ulusumuza başsağlığı, yaralı askerlerimize ve polislerimize acil şifalar diliyoruz.”

Düzenlenen protesto yürüyüşüne; Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, eşi Hülya Özdemir Ercengiz, CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker, Milletvekili adayları Kadir Koç ve Okan Kurd, Eğitim-İş ve ADD yönetici ve üyeleri ile sivil toplum örgütleri temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Hacer ZEREN

Kodlama : SadeMedia Interactive