GündemManşet7 Ağustos Pazar günü Burdur’da; ‘tek ses, tek yürek’ oldu

3 sene ago

Geçtiğimiz Pazar günü tüm Türkiye genelinde olduğu gibi; Burdur’da da ‘demokrasi ve şehitler mitingi’ düzenlendi. Burdur Valiliği’nin organize ettiği programda, demokrasi nöbetlerinin 24’üncü gününde Burdur’da biraraya gelen toplumun tüm kesimleri, hep birlikte darbe karşıtı duruşunu bir kez daha ortaya koyarken, Burdur’dan demokrasi ve birlik vurgularına katkı yaptı.

Pazar günü saat 16.30’da Köprübaşı’nda toplanan vatandaşlar, mehter takımı eşliğinde Cumhuriyet Meydanına kadar süren ‘demokrasi yürüyüşüne’ katıldılar. Burdur’da Demokrasi ve Şehitler Mitingine yaklaşık 5 bin Burdurlu katıldı.

Vali Şerif Yılmaz, Ak Parti Burdur Milletvekilleri Bayram Özçelik, Reşat Petek, ilimiz CHP Milletvekili Mehmet Göker, Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Cumhuriyet Başsavcısı Sadi Doğan, Garnizon Komutanı Albay Hakan Tutucu, MAKÜ Rektörü Adem Korkmaz, İl Genel Meclisi Başkanı Muzaffer Bağcı, İl Emniyet Müdürü Eyüp Özüdoğru ile siyasi partilerin il başkanları, sivil Toplum örgütlerinin temsilcileri ile vatandaşların katıldığı, Burdur’un dinamiklerinin buluştuğu tarihi buluşmada, 15 Temmuz darbe girişimi protesto edildi. Burdur’daki meydana kurulan sahneden İstanbul’daki tarihi miting takip edildi.

Cumhuriyet Meydanı’nda Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının ardından Kur’an-ı Kerim okundu. İl Müftüsü Hıdır Bayrak tarafından Şehitler için dua edildi.

Daha sonra Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz yaptığı konuşmada; “Türkiye Cumhuriyetinin ve demokrasisinin bekçisi olan Türk Halkı bir kez daha iç ve dış mihraklara dersini vermiştir” dedi.

CHP Milletvekili Mehmet Göker; “1923 yılından bu yana tutmaya başladığımız Laik, Demokratik Türkiye Cumhuriyeti nöbetini her daim devam ettireceğiz” dedi.

Ak Parti Mileltvekili Bayram Özçelik; “İstanbul Yenikapı’da Türkiye’mizin yeni kapısının açılacağı bir günü yaşıyoruz. 15 Temmuz işgal, iç savaş ve kanlı darbe girişimin ertesinde Türk milletinin gösterdiği destan yazılacak meydanlarda, o gece de destan yazanları rahmetle, şükranla ve minnetle anıyorum” diye konuştu.

Ak Parti Milletvekili Reşat Petek ise; “biz bu vatanı ecdadımızın alın teri ve şehitlerimizin kanlarıyla teslim aldık. Vatanımız, bayrağımız, devletimiz ve milletimiz kutsaldır. Bu kutsal emanetleri 23 Nisan 1920’de ‘Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir’ düsturuyla Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün öncülüğünde kazandığımız Kurtuluş Savaşı, İstiklâl Savaşı ile bugünlere geldik” dedi.

Vali Şerif Yılmaz konuşmasına başlamadan; 15 Temmuz gecesi ilk kurşunu atarak darbe girişiminde bulunan hain Tuğgeneral Semih Terzi’yi alnından vuran ve sonrasında Şehit düşen Astsubay Ömer Halisdemir’in Burdur’da yaşayan kız kardeşi Elif Serin ve Özel Harekat Daire Başkanlığının Gölbaşı’ndaki kampüsüne düzenlenen saldırıda şehit olan Burdurlu Özel Harekat Polis Memuru Akif Altay’ın annesi Fadime Altay ve eşi Gülsüm Altay’a, ay yıldızlı Türk Bayrağımızı takdim etti.

Bayrak Takdiminin ardından Vali Yılmaz burada yaptığı konuşmada; “Burdur merkezden ve ilçelerinden gelen vatandaşlara seslenerek, Demokrasi ve Şehitler Mitingine hoşgeldiniz dedi. Bu ülkenin vatan toprağı olması şehitlerimizin sayesinde, bugün taşıdığımız bu bayrağın rengi şehitlerimizin kanıdır. Bu topraklara geldiğimiz 1071’den bugüne bu vatan uğruna canlarını feda eden bütün şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum.”

FETÖ yapılanmasına yine sert sözlerle yüklenen Vali Şerif Yılmaz, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Hepsine minnet ve şükranlarımızı ifade ediyorum. Bu vesile ile biraz önce canlarını uğruna feda ettikleri bayrağımızı şehitlerimizin ailelerine takdim ettik. Sadece Burdur’da yaşayan aile efradına verebildik. Bunun yanında gözünü kırpmadan hayatını feda eden aziz şehitlerimize de Allah’tan rahmet diliyorum. Geride kalan ailelerine, milletimize başsağlığı ve sabırlar diliyorum. Yine yaralanan gazilerimiz var. Gazilerimize de acil şifalar diliyorum.

15 TEMMUZ’UN HASAN TAHSİN’İ BAŞÇAVUŞUMUZ ÖMER HALİSDEMİR’DİR

Hani hepimiz biliriz Hasan Tahsin ilk kurşunu sıkan. Bana göre olayın olduğu andan itibaren düşündüğüm 15 Temmuz’un Hasan Tahsin’i Başçavuşumuz Ömer Halisdemir’dir. Kendisine bu milletin şükranlarını ifade ediyorum. Ruhu şad olsun. Yine yıllarca terörle mücadele için doğuda ve güney doğuda özellikle gece gündüz demeden bu hain teröristler ile çarpışan ve sonunda içimizdeki hainler ile çarpışarak şehit olan Akif Altay kardeşime de Allah’tan Rahmet, ailelerimize, tüm yakınlarına ve Burdur’umuza sabırlar diliyorum.

BURDURLU HEMŞEHRİLERİME DİKDURUŞLARINDAN DOLAYI TEŞEKKÜR EDİYOR ŞÜKRANLARIMI SUNUYORUM

Değerli hemşehrilerim, 1071’den bugüne bu ülkeden bizi kovmak, bu topraklardan bizi tekrar geri göndermek isteyenler var. Bunlar hiçbir zaman eksik olmadı. Bundan sonra da olmayacak. Ama çok şükür ecdadımız bunlara gerekli cevabı verdiyse o Haçlı ordularını bu toprakları dar ettiyse bugün Osmanlının evlatları yine bu hainlere bu Haçlı seferine, bu Bizans nesline bu toprakları yar etmedi etmeyecek. Bu toprakları vermeyecek. Gerekiyorsa canını da verecektir. 15 Temmuz gecesi dik duran ve ayağa kalkan Burdurlu hemşehrilerim, o günden bugüne bu Cumhuriyet Meydanında ilçelerimizdeki meydanlarda köylerimizde kentimizde, her tarafta bu darbe girişiminin karşısında olduğunu çok açık ve net bir şekilde ifade etti. Ben Burdurlu hemşehrilerime gerçekten bu dik duruşlarından dolayı teşekkür ediyorum şükranlarımı sunuyorum.

MİLLİTEMİZ, BUNLARIN YAPMIŞ OLDUKLARI

HAİNLİKLERİ YUNAN’IN YAPMADIĞINI ÇOK İYİ GÖRDÜ

Mesele İstiklalimiz ve İstikbalimiz olunca hiç bir siyasi parti gözetmeksizin kadın erkek, yaşlı genç demeksizin hep beraber tek bir nefes, tek bir ses haline geldik ve çok şükür bu belayı üzerimizden def ettik. Bu sizlerin duruşuyla beraber Türkiye’de bugün biraz sonra izleyeceğimiz, takip edeceğimiz, İstanbul Yenikapı’da Cumhurbaşkanımızın Başkanlığında, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanımız, Başbakanımız, Ana Muhalefet Partisi Genel Başkanı Sayın Kılıçdaroğlu ve Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Bahçeli’nin de konuşmalar yapacağı ve hepinizin özlediği bu birlik ve beraberlik tablosunu hep beraber yaşadık bundan sonrada yaşamaya devam edeceğiz. Bizim bu ülke topraklarını hiçbir kimseye verme niyetimiz yok. İçimize soktukları o hainleri asker üniformasını giymiş o şerefsizleri bu millet çok iyi gördü. Bunların yapmış oldukları hainlikleri Yunan’ın yapmadığını çok iyi gördü. İlk günden beri söyledim. ‘Bunlar çapulcu, devletimiz bunların hadlerini bildirecek iradesi var ve buna destek veren milleti var’ dedik. Çok şükür hepsi cevabını aldı. Yine bunlar Yunanlıların dahi yapmadığını birinci Meclisimizi, biliyorsunuz Polatlı’ya kadar geldi, ama bombalayamadılar. Ama bu hain ve şerefsizler ilk bombaladıkları yer sizlerin iradesinin temsil edildiği, bu milletin yönetildiği Türkiye Büyük Millet Meclisi oldu. Bu hainleri 30 yıldan beri ülkemizin başına bela eden aynı odakların, bela ettikleri PKK terör örgütü ile yiğitçe mücadele eden, gece gündüz demeden canını feda etmeye hazır olan Polis Teşkilatımızı özellikle de Özel Harekat Polislerimizi hedef aldılar. Yine Ankara’nın Emniyet Müdürlüğü’nü hedef aldılar. Yine ne hazindir ki Türkiye Cumhuriyetinin Cumhurbaşkanlığının Makamını bombalamaya çalıştılar, bombalar attılar.

ONLARIN ADINA BURADA KÖPEKLİK

YAPTIKLARI İÇİN, KÖPEĞİN

SAHİBİ BURAYA GELMEZ

Bu hainlere dur demek için bir emir ile sokağa dökülen o aziz milletin üzerine, İsrail’in, Filistinli Müslümanların üzerilerine bomba yağdırdıkları gibi, kurşun sıktıkları gibi, ne gariptir ki bunu Müslümanız diyenler yaptılar Elinde bayrağı kalbinde imanından başka bir şeyi olmayan insanlarımıza bomba yağdırdılar kurşun sıktılar. İsrail’den senin hiç bir farkın yok. Çünkü sen onun adına taşeronluk yapıyorsun. Onun arkasında bulunan ülkeler adına taşeronluk yapıyorsun. Onun içindir ki, geçen Sayın Cumhurbaşkanımızda ifade etti. ‘Avrupa’dan hiçbir ülke gelmedi’ dedi. Geçen gün de söylemiştim gelmezler. Çünkü onların adına burada köpeklik yaptıkları için bu köpeklerin sahipleri buraya gelmez.

PKK PAÇAVRASINA KURŞUN SIKAMAYANLAR, BENİM TÜRK BAYRAĞIMA, BENİM MİLLETİME KURŞUN SIKTI

Siz Burdurlu hemşehrilerimden istediğim şudur; bunlara köpeklik yapanlar ile selamınızı kesiniz. Bunlara köpeklik yapanlar ile ticaret ve alışveriş yapmayınız. Çünkü yaptığınız her alış-veriş benim Müslüman kardeşime, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıma bomba olarak dönüyor. Benim kardeşime kurşun olarak döndü. Bunların yetiştirdikleri bunları yaptılar. Çünkü biz o bombaları, biz o kurşunları bunlara Doğu’da ve Güneydoğu’da özellikle Ortadoğu’nun yeniden şekillenmesi aşamasında PKK terör örgütü ve onun arkasındakilere kullansınlar diye emanet ettik. Ne gariptir ki oraya kullanmayan o şerefsizler, PKK paçavrasına kurşun sıkamayanlar, benim Türk bayrağıma, benim milletime kurşun sıktı. Onun için bunlar ile beraber olanların içimizde yeri yok. Zaten biliyorsunuz. Büyük bir kısmı kaçmaya başladı. Sahiplerinin yanlarına kaçmaya başladılar. Bizim tek sığındığımız yer vardır. O da Allah’dır. Allah’tan başka sığınacak bir yerimiz yok. Türkiye’de yaşayan bütün Müslümanların, bütün vatandaşlarımızın sığınacak yeri yok. Ama onların sığındıkları yerleri hepiniz çok iyi net görüyorsunuz. Hiçbiri müslüman ülkelere kaçmadılar. Yıllarca bizim aleyhimize uğraşan, bizim aleyhimize Türkiye Cumhuriyeti Devleti aleyhine her türlü entrikaları yapan ülkelere gittiler. Nasıl PKK terör örgütünün gittiği yerler nereleriyse bunlarda aynı inlere gittiler. Ama çok şükür hiç kimse endişe etmesin bunların da inine gireceğiz, PKK terör örgütününde inine gireceğiz, her türlü teröristlerin inine girip onları tek tek çıkarıp bu milletin önüne, adaletin önüne, hukukun önüne çıkaracağız. Bu bağlamda sizlere zaman zaman bilgilendirme yaptım. Bugüne kadar ilimizle ilgili açıklamalar yapmıştım. Bugün de tekrar ifade ediyorum. Kamuda çalışan 480 personeli bu örgütle bağlantılı, irtibatlı olması gerekçesiyle açığa aldık. Soruşturmalar devam ediyor. Soruşturmalar sonunda bunlar kesinleşirse devletle irtibatlarını keseceğiz. Ne bok yerlerse yesinler diyeceğiz. Benim şehidimin kanı yerde yatarken, bu hainin çocuğunu ben düşünmek zorunda değilim. Benim şehidimin anası ağlarken, onun anasının ağlamasını ben hiç düşünmem onun için de devlet gerekli cezayı ve yaptırımı, hem cezai olarak, hem de idari olarak da hiç kimsenin endişesi olmasın çok net bir şekilde uygulanacaktır. Burdur’da da bunu uygulayacak olan bizleriz. Çok şükür gözümüzü kırpmadan da bunu yerine getiriyoruz. Ben bütün Burdurlu hemşehrilerime teşekkür ediyorum. Şu an itibariyle 18 adet gözaltında bulunan, bunlara destek verdikleri gerekçesiyle adli mercilerimizce göz altında tutulan kişi var. Yine 15 Temmuz’dan bugüne kadar kamu ve sivilde toplam 77 kişi gözaltına alındı ve mahkeme tarafından tutuklama kararı verildi. Şu anda Cezaevinde gerekli hesabı yavaş yavaş ve tek tek vermeye başladılar.

Ben ilk günde söylemiştim. Burdurlu hemşehrilerim gerçekten örnek bir davranış gösterdi. Bütün siyasi partilerimiz, bütün sivil toplum örgütlerimiz, içimize gelseler de o bir kaç münafık dışında tüm Burdurlu hemşehrilerimiz tek yumruk oldu, tek ses oldu, tek nefes oldu, hep beraber buradan bu hainlere geçit vermeyeceğimizi haykırdık. Haykıran tüm hemşehrilerime can-ı gönülden teşekkür ediyorum.

TÜM HEMŞEHRİLERİMİ YARDIM KAMPANYASINA DAVET EDİYORUM

Değerli hemşehrilerim bugün belki yeri değil ama, bildiğiniz gibi Başbakanlığımız tarafından yardım kampanyası başlatıldı. Yardım kampanyası çerçevesinde şehit ailelerimize, gazilerimize özel bir hesapta para toplanıp bu hiçbir zaman bedel değildir. Ama bizim duygularımızın minnetimizin bir ifadesidir. Onların yanında olduğumuzun göstergesidir. Çünkü biz şehitlerimizin geri bıraktığı ailelerinin yanındayız. Gazilerimizle beraberiz. Bunu göstermekte hepimizin boynunun borcudur. O nedenle sizlerden ricam, Ziraat Bankasında, Vakıfbank’ta, Halkbank’ta açılan hesaplar var. Bunun dışında da cep telefonlarınızdan 1507’ye 15 TEMMUZ yazmak suretiyle de mesaj attığınız takdirde 5 TL yardım yapma imkanınız var. Tüm hemşehrilerimi yardım yapma kampanyasına can-ı gönülden, zorla değil, nasıl namaz kılıyorsak, nasıl sadaka veriyorsak, aynı şekilde aynı hissiyatla sahip çıkılmasını istiyorum. Çünkü bu millet bugün burada bu töreni yapıyorsak, bugün burada bir arada bulunabiliyorsak, bu gün burada ezan okunuyor ise bugün burada bayraklarımız dikse şehitlerimizin sayesinde. Çünkü 15 Temmuz günü ülkeyi işgal etmeye çalışan o hainler ülkeye kimin adına kimler ile yöneteceklerini hâlâ ifade etmediler. Bu ülkeyi birilerine peşkeş çekmeye, birilerine bu ülkeyi kullandırtmaya çalıştılar. Çünkü Ortadoğu’da yeni çizilen haritada Türkiye’nin güçlü ve kuvvetli olmaması lazım. Türkiye’nin bazı bölgelerini bazı yerlere vermek gerekiyor. Ağababaları onu söylüyor. Onlar adına o hareketi yapan şerefsizler cevaplarını aldılar çok şükür. Bu ülke 780 bin metrekaresiyle beraber 79 milyonuyla tek vücut parçalanmaz, bölünmez birlik ve beraberliğini gösterdi. Göstermeye de devam edecek. Bundan sonra inşallah bu birlik ve beraberliğimizi aynı duyarlılıkla gerçekleştirdiğimiz takdirde öncelikle Burdur’umuzun ondan sonrada ülkemizin dünya devletleri içerisinde hak ettiği yeri alması gerekiyor. Çünkü biraz zayıfladığımız anda neleri yapacaklarını çok daha net gördük. Onun için buradan tekrar sesleniyorum. Burdur’umuz da bir şeyler yapmaya çalışırken sen ben ayrımı gözetimi yapmaksızın, farklı düşüncelerimiz, farklı siyasi görüşlerimiz, farklı siyasi partilerde görev almış olabilirsiniz. Ama netice Burdur ise Burdur’la ilgili yapacak bir şey var ise, aynı duyarlılık, birlik ve beraberliği hep beraber gösterelim diyorum. Ayrıca tekrar 15 Temmuz sürecinden itibaren bugüne kadar Tüm Burdurlu hemşehrilerimin bu dik duruşundan dolayı tekrar tekrar teşekkür ediyorum. Allah bizlere tekrar böyle günleri yaşatmasın.”

Konuşmaların ardından Burdur’da meydan’da toplananlar İstanbul Yenikapı’da düzenlenen mitingi dev ekrandan izlediler. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşmasını tamamlamasının ardından Vali Yılmaz beraberinde protokol üyeleri ve siyasi parti il başkanları ile birlikte Demokrasi ve Şehitler Mitingine katılan vatandaşları selamlamaları sonrası program sona erdi. Vali Yılmaz burada yeniden vatandaşlara seslenerek, ‘katılımlarından dolayı can-ı gönülden teşekkür ediyorum’ dedi.

 

Kodlama : SadeMedia Interactive