ManşetBurdur’da taze üzüm son günlerini yaşıyor

2 sene ago

Yaz mevsiminin en sevilen meyvelerinden olan Ağustos ayı başlarında olgunlaşıp sonbahar mevsiminin son aylarına kadar taze kalarak tüketicisiyle ve sevenleri ile buluşan üzüm meyvesi havaların iyiden iyiye soğuması ile birlikte son günlerini yaşamaya başladı.

Geçmişi yüzyıllar önceye dayanan üzüm meyvesinin sağlık açısından birçok faydası da bulunuyor. Kansere karşı koruma, Hafızayı güçlü tutma, Kötü kolesterolü düşürme, Kalp ve damar sağlığını koruma, yorgunlukla mücadele etme, göz sağlığını koruma, kabızlığı giderme, bağışıklığı artırma, zararlı toksinleri dışarı atma, kemikleri güçlendirme de en belirgin faydaları.

Burdur’da Hacılar, Çendik, Düğer, Yassıgüme köyleri olmak üzere bir çok köyde yetişen üzümler havaların soğuması ve meyvelere soğuk vurması dolayısıyla artık yavaş yavaş Pazar tezgâhlarından kalkmaya başlıyor.

Üzüm satıcısı Neriman ve Osman Kurtulmuş; “Taze üzüm artık tezgahlarda son günlerini yaşıyor. Havalar soğumuş olsaydı şimdiye kadar bitmiş olurdu ama havaların ılık geçmesi üzümlerin soğuk vurmasına engel oldu ve hala pazarda üzüm var. Bu haftadan sonra Aralık ayına girince ve havaların soğuması ile birlikte taze üzüm zamanı da biter. Belki bir hafta daha pazarda üzüm görürüz ondan sonra taze üzüm yerini kurusuna bırakır. Zaten tezgahlarımızda bulunan üzümler Aydın İlinin üzümleri.

Burdur üzümü birkaç hafta önce bitti. Aydın’da havalar hala mevsim normallerinin üzerinde gittiği için üzümler etkilenmedi. Birkaç hafta sonra Aydında da havalar soğur ve taze üzümler biter. Üzüm severler şimdiden taze üzümün tadını çıkarsınlar bundan sonra yaz dönemine kadar taze üzüm devri kapanır” diye konuştular.

Kodlama : SadeMedia Interactive