ManşetBURDUR’DA “TAŞSIZ TARLA” PROJESİYLE; % 40 verim artışı hedefleniyor

1 sene ago

Burdur Ziraat Odası Başkanı İbrahim Demir, ‘taşsız tarla bol verim’ projesi kapsamında çalışmalarını sürdürdüklerini bildirdi.

DHA’ya konuşan Demir, Oda’ya ait iki traktör ve iki taş toplama makinasının üyelerinin hizmetinde olduğunu belirtti. Demir yapılan çalışmalarla yaklaşık yüzde 40 verim artışı sağlamayı hedeflediklerini kaydetti.

Demir; “Yönetime geldiğimiz günden itibaren ‘taşsız tarla, bol verim’ diye bir sloganımız vardı. Üç buçuk yıl görev süremizi tamamladık. Bugüne kadar 2 bin 400 dekar alanda taş toplama yaptık. Amacımız verimin artması. Bilindiği gibi tarla taşsız olursa verim daha çok olur, tohum, gübre zayiatı daha az olur ve traktörün, pulluğun, ekim alet ve ekipmanının yıpranması daha az olur” dedi.

Demir; “bu projeye çok önem veriyoruz. İki traktör ve iki taş toplama makinası ile bu yıl ki hedefimiz 1600 dekar alanda taş toplayarak çiftçimize faydalı olmak. Biz icraatımıza bakıyoruz. Yaptığımız işlerle toplumun karşısına çıkarız. ‘Laf kalabalığı ile harman olmaz’ der çiftçiler. Biz icraatımızla varız. Sahadayız, her zaman çiftçimizin yanındayız. Personelimizle birlikte çiftçimizin memnuniyeti için varız” ifadelerini kullandı.

Bayındır Köyünden Metin Çağlayan ise tarlalarındaki taş nedeniyle verim kaybı yaşadıklarını Ziraat Odasına müracaat ederek taşları toplattırdıklarını söyleyerek İbrahim Demir’e teşekkür etti. Çağlayan “taşlı tarlayı sürerken çok zorlanıyoruz. Biçerken zorlanıyorduk. Şimdi taşsız tarlada ekim ve biçmek çok rahat olacak. Taş varken biçerdöverci taşı gördümü yüksekten biçiyor ve ürün kaybımız oluyordu. Şimdi bunlar ortadan kalkacak” dedi.

Ziraat Odası Genel Sekreteri Gökhan Yeşilyurtta Oda olarak her zaman çiftçinin emrinde olduklarını belirterek; “çiftçimizi memnun edebilirsek biz de memnun oluyoruz. Hedefimiz başkanımızın dediği gibi bu yıl taş toplanan alanlarda 4 bin Dekara ulaşmak. Çiftçilerimize hizmet için varız” diye konuştu.

Kodlama : SadeMedia Interactive