İlçeKültürManşetÜniversite-MAKÜBURDUR’DA ‘TARİHİ MEZUNİYET’

5 sene ago

İlimiz Gölhisar ilçesindeki ‘hızlı atların ve gladyatörlerin şehri’ olarak bilinen Kibyra antik kenti,

Adım Üniversiteleri Arkeoloji bölümü öğrencilerinin mezuniyet törenine ev sahipliği yaptı.

‘Hızlı atların ve gladyatörlerin şehri’ olarak adını duyuran, Burdur’un en büyük ikinci ilçesi Gölhisar’da bulunan Kibyra antik kenti, önceki gün tarihi bir mezuniyet törenine ev sahipliği yaptı. Adını, Aydın Adnan Menderes Üniversitesi’nin A’sı, Denizli Pamukkale Üniversitesi’nin D’si, Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi’nin I’sı ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nin M’sinden alan Adım Üniversiteleri Arkeoloji Bölümlerinin ortak mezuniyet töreni Kibyra antik kentinde gerçekleşti. Törende, Denizli Pamukkale Üniversitesi, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, Süleyman Demirel Üniversitesi ve Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Arkeoloji bölümlerinden mezun olan 145 öğrenci, antik kentte kep atarak mezuniyet coşkusu yaşadı.

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nden 33, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nden 22, Pamukkale Üniversitesi’nden 69, Süleyman Demirel Üniversitesi’nden mezun olan 21 Arkeoloji Bölümü öğrencisi, geçtiğimiz Salı günü Kbiyra antik kentinde düzenlenen Adım Üniversiteleri Mezuniyet Töreni’nde buluştu.

BU DEĞERLERİ GELECEĞE AKTARMAK ZORUNDAYIZ

Çevre illerin üniversitelerinden gelen öğrencilerin ailelerinin de yer aldığı törende konuşan Vali Hasan Kürklü, “Anadolu’da bir hazine yatıyor. Yaptığınız iş çok önemli bir iş. Geçmişi bilmeyen geleceği kuramaz. Dolayısıyla bizler geçmişte neler olmuş, bu topraklarda hangi kültürler , insanlar yaşamış bunları gelecek kuşaklara aktarmak zorundayız. Bu da sizlerin sayesinde olacak. Yeni mezun olan öğrencilerimize başarılar diliyorum. Yolunuz bahtınız açık olsun.” dedi.

Gölhisar’ın bugüne kadar tarım ve hayvancılıkla hayatını idame ettirmeye çalışan, kendi imkanlarıyla il’den aldığı desteklerle kendini geliştirmeye çalışan bir ilçe olduğuna değinen Gölhisar Kaymakamı Muhammet Yasin Kırcı, “insanlarımız kendi imkanlarıyla ve desteklerle tarım ve hayvancılığı geliştirmeye çalışıyor fakat malumunuz bunlarla iş bir noktaya kadar gelecek. Bunun yanında son 10 senede açığa çıkan Kibyra antik kentimiz sadece ilimiz ve ilçemiz için değil bölgemiz ve ülkemiz için de geleceğe daha ümitle bakmamızı sağlayan en büyük vesilelerimizden biri.” diye konuştu.

Kibyra antik kentinin tarihi bir gün yaşadığına vurgu yapan Gölhisar Belediye Başkanı Ramazan Canural, antik kentle ilgili, “Nasıl 2 bin sene önce bu kent 26 antik kente başkentlik yapmışsa, bugün de burada çok değerli haziruna ev sahipliği yapmaktan onur ve gurur duyuyoruz. Kbiyra antik kenti şu anda pek tanınmıyor. 500 hektarlık dev bir alana sahip. Stadyumu 11 bin kişilik. 3 bin kişilik meclis binası var. Altyapı anlamında Belediyelerimiz parasal sıkıntılar nedeniyle galeri sistemini kuramıyor. Biz normal galeriler kuruyoruz ama bu antik kentlerde insanlar galeriler kurmuşlar. 2006 yılında başlayan kazılar, 2009 yılında ivme kazanmış, Kültür Bakanlığımız, Valiliğimiz ve Mehmet Akif Ersoy Üniversitemiz ve yerel idarelerin katkılarıyla sürüyor” şeklinde konuştu.

Hükümetin, her il’de bir üniversite projesinin artık sonuçlarını vermeye başladığını belirten Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nin yeni Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz: “bu anlamda yerel kalkınmanın en önemli dinamiklerinden birisini oluşturan üniversiteler, artık ülkenin sosyal ve ekonomik gelişmesinde ağırlığını ortaya koymaya başladı. Kalkınma iktisatçıların sürekli tartıştığı; bölgesel ve yerel kalkınma. Bunun bir tek formülü yok ama belki de dünya literatürüne baktığımızda göreceğiz ki; yerel üniversite Türkiye’ye özgü bir model olarak olarak yerini alacaktır.” dedi.

‘SAGALASSOS ÇOCUĞUYUM’

Ağlasunlu olması nedeniyle ‘Ben bir Sagalassos çocuğuyum.’ diyen Korkmaz, “Ağlasunlu olmam nedeniyle benim yakınlığım özel ilgiden biraz öteye yapısal bir durum var. Sahip olduğumuz kültürel değerin bu defa kıymetini bilmemiz gerekiyor. Özellikle akademik ve idari yapıların geniş bir havuzun bu amaçla yeniden hareket geçirilmesi, belki kendi tarihi içerisindeki yapılan çalışmaları masaya yatırarak, bundan sonrasına yeni bir bakış yapmak gerekir. Geçmişler güzeldir ama geleceğe bakmanın çok daha önemli bir unsur olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

ÇANAKKALE-ANTALYA ARASINDAKİ TÜM ÜNİVERSİTELERİ KAPSIYOR

Adım Üniversiteleri Birliğini, 2004 yılında kurma kararı aldıklarını kaydeden Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağcı, “Adım Üniversiteleri birliğin kurulmasındaki asıl amaç, 1992 yılında kurulmuş, gelişmekte olan üniversiteler kategorisindeki üniversitelerin, mezuniyet sonrası eğitimlerinde eksik kalan kısımları tamamlamaktı. 2004 yılından bu yana aynı minval üzerine akademik çalışmalar ve toplantılarımızı sürdürmekteyiz. İlerleyen yıllarda bu birlik, ADIM Birliğini oluşturan üniversiteler dışında, Çanakkale 18 Mart Üniversitesi, Balıkesir Üniversitesi, Manisa Celal Bayar Üniversitesi, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi, Uşak Üniversitesi , Afyonkarahisar Kocatepe Üniversitesi, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nin katılımıyla , Çanakkale ile Antalya arasındaki üniversitelerimizin tamamından oluşan bir birlik oldu. Biz adımlarımızı önce yavaş attık, sonra hızlandırdık, şimdi koşarak yürüyoruz ama birliğin adını değiştirmeme kararı aldık.” açıklamasını yaptı.

ANTİK KENTLERİN DEĞERİ, DOĞALGAZ’DAN, PETROL’DEN DAHA ÖNEMLİ

   Adım Üniversiteleri Mezuniyet törenlerini, farklı illerde sürdürme kararlılıklarını vurgulayan Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar, “İyi ki bu kararı almışız, çünkü böyle güzel kentleri görme fırsatımız oluyor. Ben Gölhisar’dan çok geldim geçtim ama burada böyle bir medeniyet şehri olduğunu bilmiyordum. Gerçekten Anadolu’muz bir medeniyetler yatağı. Yerin altında bir servet yatıyor. Bu antik kentlerin kültür değerleri, petrolden, doğalgazdan, kömürden daha çok önemli. Buralara sahip olmamız gerekiyor. Buralar bizim evlatlarımız için sakladığımız yerler. Bunlara sahip olursak Anadolu’ya geleceğimize sahip oluruz. Biz buradan elde edilen bilgilerle geçmişimizi öğreniyoruz. Arkeoloji bölümlerimiz çok güzel, uygulamalı eğitim veriyorlar.” vurgusu yaptı.

Mezun olan Arkeoloji bölümü öğrencileri adına konuşan, MAKÜ Bölüm Birinicisi Seçil Çalıkoğlu, “Bizim esas mücadelemiz bundan sonra başlayacaktır. Eminim ki; bunca yıllık eğitimin ve akademik çalışmanın sonucunda bize reva görülen istihdam koşulları ne olursa olsun önce Atatürk Türkiye’si sonra arkeoloji dünyası ve bütün insanlık için var gücümüzle çalışacağız.” dedi. Konuşmaların ardından Vali Hasan Kürklü, günün anısına üniversite rektörlerine anmalıklarını verirken, dekan ve bölüm başkanlarına anmalıklarını Gölhisar Kaymakamı Muhammet Yasin Kırcı ve Belediye Başkanı Dr. Ramazan Canural verdi. Öğrencilere mezuniyet belgelerinin verilmesinin ardından, 4 üniversitenin öğrenciler kep atarak, yoğun geçen 4 yılın ardından mezun olmanın coşkusunu yaşadı. Kep atma töreninin ardından protokol mensupları öğrencilerle beraber hatıra fotoğrafı çektirdi. Tören, yöresel halk oyunları gösterisi ve konser ile sona erdi.

Kodlama : SadeMedia Interactive